Bitcoin Haberleri

Uzmanlar açıkladı: Gerçekten Bitcoin dijital Altın olma yolunda ilerliyor mu?

Bitcoin yükselmeye devam ederken, birçok uzman Bitcoin’in dijital altın olduğunu iddia etmeye başladı. Lider kripto para 2021’in başlarında 42.000 dolarlık yeni rekor seviyelere ulaştı ama geçtiğimiz hafta sonu %25’lik bir düşüş yaşadı. Yine de şu anda 36.000 dolar civarında olan Bitcoin, 11.000 dolardan işlem gördüğü 2020 Ekim ayına adet patladı.

Güvenilir olmayan bir ödeme seçeneği: Bitcoin

The Economist’e göre geçmişte, finansal sistemi değiştirmeyi ve geliştirmeyi uman bodrumlarında yaşayan liberteryenler şu anda Bitcoin’i ana akım bir yatırım yapmaya çalışıyor.

Bitcoin ağ her saniye başına sadece birkaç işlemi idare edebildiğinden dolayı Bitcoin’in güvenilmez bir ödeme seçeneği olduğu ortaya çıktı. Ancak, tüm umutlar kaybedilmemiştir. Bitcoin, herhangi bir hükumetin kötü yönetiminin ulaşamayacağı bir yerde çalışan bir değer deposu olarak altını taklit edebilir.

Bitcoin-Altın

Genç yatırımcılar, fiziksel altın külçesini yönetme zahmetine karşı dijital cüzdanları kullanmayı tercih ediyor gibi görünüyor. Yine de dolandırıcılık ve hırsızlık faaliyetleri Bitcoin ve kripto para dünyasında oldukça yaygın. Dahası, kripto paraların fiyatı bir güvenilir liman varlığı olarak güvenilirliğini baltalayan hisse senedi piyasalarına eş zamanlı ve paralel olarak hareket ediyor gibi görünüyor.

Bitcoin’in “aşırı fiyat dalgalanmaları” konusundaki itibarı ise kurumsal olarak benimsenmesini sınırlıyor. Bununla birlikte, tüm bunlar MicroStrategy, Grayscale ve Square gibi lider kurumsal yatırımcıların Bitcoin piyasasına girişini engellememiştir.

Bir değer deposu olarak Bitcoin 2 günde değerinin %25’inden fazlasını kaybederse güvenilir değildir. Ancak Bitcoin’in bu zorluklardan kurtulabileceğine inananlar ilerleyen zamanlarda büyük getirilerin kapısını açacağını düşünüyor.

JPMorgan, ilerleyen yıllardan Bitcoin piyasa değerinin şu anda 2,7 trilyon dolara denk gelen özel şirket altın yatırımlarına rakip olacağını düşünüyor. Böyle bir piyasa deperi Bitcoin’i 146.000 dolara çıkacaktır.

Düzenleyiciler Bitcoin konusunda temkinli davranıyor

Ünlü komedyen John Oliver:

Bitcoin, parayla ve bilgisayarlar hakkında anlamadığınız her şeyin birleşimidir.

Bu bağlamda Bitcoin konusunda yasal düzenleyiciler temkinli olmaya devam ediyor ve bu haftanın başlarında Financial Conduct Authority (FCA) Birleşik Krallık’taki yatırımcıları kripto paraların çok yüksek riskler içerdiği konusunda uyardı. FCA, “Bitcoin ve kripto paralara yatırım yapan herhangi bir kullanıcı beklenmedik bir şekilde tüm parasını kaybetmeye hazır olmalıdır.” dedi. Yine de hükumetler altının yerini alacak kripto paralara devletin itibari parasının yerini alan kripto paralara (stablecoinler) göre daha rahat davaranacaklardır.

Wired analisti Gian Volpicelli, son zamanlarda Bitcoin’in yavaş yavaş “evcilleştirildiğini” söyledi. Günümüz Bitcoin boğa koşusu, 2017’deki ralliye ve bu ralliyi takip eden düşüşe kıyasla olumlu bir şekilde “durgun” göründü.

2017’de yatırımcılar tüm paralarını Bitcoin’e “sonsuz gelir vaati” ile yatırmıştı. Buna karşılık, Elwood ve PwC’nin raporlarına göre 2019 ile 2020 arasında kripto para risk fonları yönetimi altındaki varlıklarını 2‘ye katlayarak 2 milyar dolara çıkardı.  Belki de kripto paraların son keskin yükselişi kripto para alanındaki herkesin oldukça vahşileştiğinin bir işareti olabilir. Consensys analisti Lex Sokolin; 2020’nin çaresizliği ve kaosu, geleneksel parasal ve siyasi sistemlerin inancını sarstı. Sonunda, kurumsal yatırımcılar bir “kıyamet koruması” aramaya başladı ve Bitcoini seçtiler.

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin’in dijital Altın statüsüne hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için Bitcoin almaya devam edebilir ya da tamamen Bitcoin’den kaçınabilirler. Tüm bunlar kripto para piyasasına kurumların girişiyle piyasasının olgunlaştığına ikna olan boğaların elindedir.  Her şey zaman için ortaya çıkacaktır. Şu anda tüm eleştirmenler ve ayılar Bitcoin’in er ya da geç patlamayı bekleyen bir balon olduğuna inanıyor…

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu