Kripto Para Haberleri

Uzmanlar, kripto para birimi yasaklarının eşi benzeri görülmemiş olacağını düşünüyor

Uzmanlar finans teknolojilerinde küresel olarak en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan kripto paraları yasaklamaktan ziyade düzenlemenin mantıklı olduğuna inanıyorlar. Kripto para sektörüne gelecek bir acımasız düzenleme ise yatırımcıları ve girişimcileri büyük bir servet yaratma fırsatını elde etmekten mahrum edecektir.

Hükumetlerin kripto paralar konusundaki tutumu sektördeki paydaşların kafasını karıştırıyor. Örneğin Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman bir soruya yanıt olarak bakanlıklar arası komite sorunları incelenip yeni bir kripto para yasa tasarısı yapacaklarını ve hükumet tarafından çıkarılan dijital para birimleri dışındaki tüm özel kripto para birimlerini ülkede yasaklayacaklarını söyledi.

Uzmanların kripto para düzenlemelerine ilişkin yorumları:

Geçen hafta yaşanan gelişmeler ise Hindistan hükumetin kripto para birimlerine yasak getirmek yerine düzenleme getirme yönünde değiştir.

Nirmala Sitharaman; “Hükumet kripto para birimlerini yasal ihale koin para olarak görmediğini ve bu kripto varlıkların yasadışı faaliyetlerin finansmanında kullanımını veya bir ödeme sisteminin bir parçası olarak ortadan kaldırmak için her türlü önlemi alacağını” söyledi.

kripto-para-borsa
Uzmanlar, kripto para birimi yasaklarının eşi benzeri görülmemiş olacağını düşünüyor - Koinbox.net

Bununla birlikte birçok uzman, kripto para birimlerini yasaklayan bir yasanın gelmeyeceğine inanıyor. Yine de dünya genelinde kripto para yasaları tam olarak netleşmedi.

Kripto borsası WazirX’in kurucu ortağı Nischal Shetty:

Bana göre liderler, şimdiye kadar başka hiçbir ülke kripto para birimlerini yasaklamadığından dolayı Hindistan’ın da kripto paraları yasaklamasının mantıklı olmadığını sorgulayacaklar. 2019’da yayınlanan yasa tasarısı kripto paralarını tanımı, sınıflandırması ve diğer içerikler açısından çok kabaydı. Bu yasa tasarısı gündeme geldiğinden beri küresel olarak düzenleyici manzara muazzam bir şekilde değişti. Görünüşe göre tasarının mevcut sürümü şu anda hala erken aşamalarda, ancak Hindistan hükumeti olumlu kripto para düzenlemeleri yolunda ilerliyor olabilir.

Tüm bunlara rağmen uzmanlar yalnızca devlete ait kripto para birimlerinin varlığın kripto paraların asıl amacını bozduğunu söylüyor. Bitcoin’in piyasaya sürüldüğündeki amacı; herhangi bir hükumete veya şirkete ait olmayan ve dolayısıyla kurcalanamayan merkezi olmayan bir para birimi olmaktı. Bir fintech firmasının üst düzey yöneticisi anonim olarak; bu amacı bozuyor, devlete ait bir kripto para birimi bir zıtlıktır ve yatırımcılar açısından kripto paraların çekiciliği gitmiş olur.

Kripto Para Birimleri Neye Göre Düşer?
Uzmanlar, kripto para birimi yasaklarının eşi benzeri görülmemiş olacağını düşünüyor - Koinbox.net

Kripto para sektörün ayrıca mevcut Bitcoin sahiplerinin neler yapabileceği ve servetlerine ne olabileceği konusunda netliğe ihtiyacı var. Hindistan yasa tasarısının en eski taslağında bulunan Madde 26, kripto para sahiplerine varlıklarını elden çıkarmak için 90 gün verildiğinden bahsediyor.

Zebpay’in eski CEO’su Ajeet Khurana:

Kripto paralar dünya çapında fintech’te en hızlı büyüyen sektörlerden biridir ve dünya genelinde elverişli düzenlemeler görmüştür. Hindistan’ın acımasız bir yasayı odak noktasına alması böyle bir zamanda yatırımcılarımızı, girişimcilerimizi, mühendislerimizi ve vatandaşlarımızı zamanımızın en büyük servet yaratma fırsatlarından birine katılmaktan mahrum edecektir. Umarım iktidardakiler dünyada olup bitenlere bakıyordur. Hükumetin endişelerine hitap eden bir çerçeve oluşturmamızı şiddetle tavsiye ederim. Anahtar bu. Endişeleri gidermeliyiz, bebeği banyo suyuyla birlikte atmamalıyız.

Sert yasaklar gelebilir!

Küresel olarak, hükumetler bu düzenlenmemiş varlık sınıfına karşı ihtiyatlı hale geldi ve birçok teknoloji gibi, ağır düzenleme eninde sonunda gelir ve sonra zamanla teknolojiler gelişir. ABD, İngiltere, Fransa ve diğer ülkelerdeki hükumetler yıllardır kripto paralarla yapılan dolandırıcılıkları önlemeye çalışıyorlar ve birçok kişi hala kripto paraların bir balon olduğuna ve meşru bir varlık sınıfı olmadığına inanıyor. Ancak, tüm gelişmiş ülkeler kripto para ve blockchain teknolojisini yasaklamak yerine kripto paraları düzenlemeye ve kötü aktörleri ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Kripto Para Borsa
Uzmanlar, kripto para birimi yasaklarının eşi benzeri görülmemiş olacağını düşünüyor - Koinbox.net

Kripto para borsası BuyUCoin’in kurucusu ve CEO’su Shivam Thakral:

Kripto paralar tek bir kuruluş tarafından tamamen kontrol edilmediği sürece yasaklanamaz, ki bu Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kriptolar söz konusu olduğunda mümkün değildir. Bana göre, hükumetin bu endüstriyi kapsamlı bir şekilde düzenlemesi gerekiyor. Böylece kripto para kullanıcıları dolandırıcılıklardan ve diğer yasadışı olaylardan korunma yolu bulacaktır.

Bitcoin gibi dijital Varlıklar tek bir varlık tarafından kontrol edilmez veya ihraç edilmez. Dolayısıyla Bitcoin’in tek bir sahibi yoktur. Bu nedenle Bitcoin’in özünde bulunan bir kod parçasını yasaklamak mümkün değildir. Bence bir yasak olası değildir ancak böyle bir şey olursa en azından mevcut yatırımcıların çıkarlarını korumak için kripto para birimindeki konumlarından çıkmaları için biraz zaman vereceklerini umuyorum.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün