VanEck ETF’si SEC tarafından onaylanabilir

2 Dakikada Okunabilir


Mayıs 2019’un tamamen Bitcoin ETF ile ilgili haberlerle geçmesi ve kripto para biriminin ETF hakkında Amerika merkezli SEC’in nasıl açıklamalar yapacağı merak ediliyordu, ancak piyasalar kripto para biriminin fiyatı konusuna odaklandı. En büyük ve en çok bilinen kripto para birimi Bitcoin, bir konferans olan Consensus 2019’dan önce 7.000 $’dan 8.000 $’a yükselmesi Mayıs ayının 17 gününü belirledi.

Haftanın başlarında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu [SEC] ETF başvurusunun Bitwise Asset Management ve NYSE Arca tarafından yapılmasının geciktiğini resmen doğruladı. Bu yılın ekim ayına kadar olan bu gecikmenin beklenenden daha fazla olduğunu göz önüne alırsak VanEck ve CBOE tarafından yapılan başvurular ve SEC’in kararlarının geciktiği açık.

Komisyon neden gecikiyor?

SEC tarafından kısa süre içerisinde verilmesi gereken ve son kez ertelendiği belirtilen ve Şubat ayında verilecek olan ETF kararını hatırlamayan yok. Herkes SEC’in kripto para ETF’si hakkında geciktiğini ve ne karar verecek olduğuna bir türlü karar veremediği için sürekli olarak bir şekilde ”oyalama” yöntemini kullandığını biliyor.

SEC, Bitwise Bitcoin ETF’sini 2 gün kadar süre önce erteledi, ancak VanEck hakkında henüz bir karar vermedi. Bu olağandışı bir durumdur: SEC normal olarak her iki ETF’yi bir kerede ele alır ve her iki durumu da aynı anda komisyon üyeleri ile ortak yapılan görüşmelerde ve karar vericiler ile yapılan ortak karar merkezinde vermektedir.

 
VanEck Bitcoin ETF’si hakkında son tarih gelecek Salı günü. Hala gecikmenin son derece muhtemel olduğunu düşünüyorum, ama zamanlama beni çok meraklandırdı. 👀– Jake Chervinsky

VanEck Bitcoin ETF’si kararının gecikmesinden dolayı bazı kimseler gecikme nedeniyle reddedilebilecek olduğu ve SEC’in Bitcoin ETF’si onayını vermeyebilecek olduğunu iddia etti. Kripto para yatırımcıları ise ABD merkezli SEC komiserlerinin en kısa süre içerisinde artık Bitcoin ETF’si hakkında kararları vermelerini ve bu konuda medya başta olmak üzere birçok insanı bekletmemeleri önerisinde bulundu. Henüz kripto para yatırımcıları Bitcoin ETF’si hakkında umutlu olmadıklarını tekrar etmek ve tekrarlamak zorunda kalıyorlar. SEC bu konuda ilk kez değil, her zaman için yavaş hareket etmekte ve bu konudan tepki görmekte.


error: Kopyalama Engellendi!