Bitcoin Haberleri

Ve beklenen gelişme: Bitcoin Core’un son sürümü çıktı

Başlangıçta 1 Aralık 2020 için planlanan Bitcoin Core sürüm 0.21.0 bugün yayınlandı. Bitcoin’in birincil yazılım uygulamasında bir dizi dikkate değer değişiklik var. Bunlardan en önemlisi Bitcoin artık Tor’un en son adres biçimini desteklemese, Taproot’un kodunun artık test edilebilmesi ve uzun zamandır beklen en manuel ücret ayarlamasıdır.

Bitcoin son zamanlarda keskin yükseldiğinden dolayı bu tarz yeni güncellemeler her gün manşetlerde yer almıyor, ancak Bitcoin ağının gizliliği, araçları ve karmaşık işlem algoritmalarında yapılan iyileştirmeler kripto para yeni bir yatırımcı ilgi dalgası gördükçe daha güçlü bir temel oluşturuyor.

Bitcoin, Taproot’a bir adım daha yaklaştı

Bitcoin (BTC)

Schnorr imzalarını kullanan daha karmaşık akıllı sözleşmelere izin verecek merakla beklenen Taproot yükseltmesi için ortak fikir kuralları Ekim ayında Bitcoin Core ile birleştirilmelerinden bu yana biraz değiştirildi. Taproot, geliştiricilerin yeni yazılımları ve yükseltmeleri Bitcoin’in ana ağına aktarmadan önce test etmeleri için bir sandbox ağıdır ve şu anda kullanılabilir. Yine de geliştiriciler bu yılın ilerleyen günlerinde Taproot’u tamamen açmadan önce bir süre test edecek.

Bitcoin ücretlerinde büyük değişiklik

Yaklaşık 3.5 yıldır üzerinde çalışılan Bitcoin ücretleri artık kullanıcılarının Bitcoin yerine Satoshi (Bitcoin’in en küçük birimi) ile manuel olarak belirlecek. Daha önce Bitcoin Core, işlemler için bir ücret tahmin edicisine güveniyordu ve bu ücretler Satoshi (1000 sats) yerine bir Bitcoin miktarı (örneğin, 0.00001 BTC) oluyordu.

Gizlilik

Ek olarak, yeni sürüm gizlilik tarayıcısı Tor’un V3 adresini destek ekledi. Bu güncellemeden önce Tor V3 adresleri, Bitcoin düğümlerinin birbirleriyle bağlantı kurmak için paylaştıkları mesaj verilerine sığamıyordu. Bitcoin Core artık bu adresleri taşımak için yeni bir yönteme sahip ve artık Bitcoin düğümleri bu yeni yöntem ile eşler arası bağlantılar kurabilecek.

Bitcoin ve Altın

Bitcoin Core 0.21.0 sürümü ayrıca “hafif istemciler” için yeni bir blok filtreleme sistemi de ekledi (Bitcoin’in işlem defterinin tam geçmişini tutmayan ancak tam bir düğümden gerektiği gibi verileri sorgulayan cüzdanlar). Bu cüzdanların işlem yapmak için ihtiyaç duyduğu blokları sorgulamak için sözde “çiçek filtreleri” kullanmak yerine, şimdi “kompakt istemci tarafı blok filtreleme” adı verilen yeni bir işlem bunu mümkün kılıyor.

Bu yeni yöntem, hafif istemciler için daha fazla gizlilik yanlısıdır. Bitcoin düğümleri cüzdanlar için önceden blok filtreleri oluşturur ve cüzdan, ihtiyaç duydukları belirli işlem verilerini almak için duruma göre blok verilerini talep eder.

Bitcoin’e yeni bir sandbox geldi

Bitcoin ayrıca yeni bir test ağına kavuştu. Signet, adı verilen sandbox ağı artık tamamen kullanılabilir durumda. Signet, merkezi olarak kontrol edilir ve bu nedenle Bitcoin’in diğer test ağlarından daha güvenilirdir.

Bitcoin Core’daki diğer önemli değişiklikler

Bitcoin Core artık tanımlayıcı cüzdanları da destekliyor. Bu cüzdanlar, işlevleri yürütmek için anahtarlar yerine komut dosyaları kullanır, bu nedenle Bitcoin Core cüzdanlarının çoklu imzalı işlemleri yapması kolaylaşacaktır. Aynı zamanda bu gelişme donanım cüzdan entegrasyonunun önünü açacaktır.

Diğer birçok küçük ayarlamaya ek olarak, Bitcoin Core artık SQLite veri tabanını destekliyor ve bir düğümün eşlerine bir işlemi yayınlayamadığında yaptığı yeniden yayınlama girişimlerinin miktarını azaltan bir özellikte eklendi. Ayrıca, bitcoin ağ bilgilerini ve eş düğüm verilerini kolayca görüntülemek için yeni bir gösterge panosu da Bitcoin Core 0.21.0 sürümü ile kullanıma açıldı.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu