Anasayfa Rehber VeChain (VET) Nedir, Nasıl Alınır?

VeChain (VET) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Geleneksel tedarik zinciri modellerini baştan yaratacak, kurumsal yatırımcıların gözdesi VeChain (VET) nedir? Nasıl alınır? Avantajları nelerdir?

VeChain (VET) Nedir, Nasıl Alınır?

Günümüzde tedarik zinciri modelleri, oldukça fazla döküman gerekmesi ve yavaş bürokratik işlemler gibi olumsuz faktörler sebebiyle uzun süreçlerden oluşur. Şimdi bahsedeceğim sistem ise geleneksel tedarik zinciri modellerini baştan aşağı değiştirmeyi hedefliyor. Bu paragraf dikkatinizi çektiyse VeChain (VET) nedir? Nasıl çalışır? Nasıl satın alınır? gibi soruların cevabını öğrenmekte fayda var.

VeChain (VET) Nedir?

VeChain, tedarik zinciri yönetimini ve iş süreçlerini geliştirmek için tasarlanmış bir blockchain platformudur. Kurumlar ve iş dünyasına altyapı, saklama, ödeme hizmetlerini kapsayan BaaS odaklı hizmet vadeder. 

Hizmet olarak blockchain anlamına gelen BaaS (Blockchain-as-a-service), blockchain uygulamaları oluşturan ve işleten şirketler için üçüncü taraf bulut tabanlı altyapı ve yönetimi ifade eder.

VeChain’in asıl amacı; karmaşık tedarik zinciri yönetimindeki önemli sorunları çözen ve bilgi akışını kolaylaştıran bir ekosistem oluşturmaktır. Tedarik zinciri çözümlerine ek olarak VeChain, 2022'de merkezi olmayan finans (DeFi) ve Web3 projelerini desteklemek için itibari paraya dayalı bir stablecoin (VeUSD) desteği eklemek de dahil olmak üzere ekosistem yeteneklerini çeşitlendirmeye ve modernleştirmeye devam etti. VeChain platformu ayrıca, ilk coin teklifi (ICO) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) bağlantılı cihazlar arasında işlem yapmak için lider platformlardan biridir.

VeChain (VET) Nedir?

VeChain'in herkese açık bir blok zinciri bulunur ve ismi VeChainThor’dur. VeChainThor blok zinciri, gerçek dünyadan birçok işletmenin uygulamasını hali hazırda bulundurur. Platform bunu başarmak için çift token sistemine sahiptir; ağ VeChain Token (VET) ve VeChainThor Energy (VTHO) olmak üzere iki yerel tokeni içerir. İlki, VeChain'in ağında değer aktarmak için kullanılır ve ikincisi, akıllı sözleşme işlemlerini güçlendirmek için gas (işlem ücreti) olarak kullanılır.

VeChain Nasıl Çalışır?

Akıllı sözleşmeleri destekleyen VeChainThor, Yetki Kanıtı (Proof of Authority, PoA) konsensüs mekanizmasını kullanarak işlemleri onaylar. Bu da demek oluyor ki; işlemlere yönelik bloklar, en az 25.000.000 VET tutması gereken yetkili ana düğümler (Authority Masternodes) tarafından işlenir. Yetkili ana düğümler, blockchain ağında doğrulamalar yapan ve blok ekleyen kullanıcılardır.

Yetki Kanıtı, Hisse Kanıtının (Proof of Stake, PoS) değiştirilmiş bir türüdür ve blockchain katılımcılarının işlem bloklarını doğrulamak için kripto para yerine kimlik ve itibarlarını ağa bağladıkları bir mekanizmadır.

Blok zincirindeki tekil işlemler, birden fazla görevi yerine getirebilir. Şunu da belirtmekte fayda var; VeChain kullanıcılarının işlem gerçekleştirmek için kripto para tutmasına gerek yoktur fakat tanımlayıcı bilgileri VeChain Foundation'a göndermesi gerekir. VeChain Foundation, ekosistemin geliştirilmesi, yönetişimi ve ilerlemesinden sorumlu olan bir vakıftır ve Singapur’da kurulmuştur.

VET ve VTHO

VeChain, ekosistemin aksamadan çalışması için değeri depolamak ve aktarmak için kullanılan VET ve blok zincirindeki işlemler için kullanılan VTHO olmak üzere iki yerel token kullanır. İlk token olan VET, ikinci token olan VTHO'yu oluşturmak ve diğer VeChain kullanıcılarına ödeme veya havale yapmak için kullanılır. 

VTHO, ağ katılımcılarını VET kripto para biriminin fiyat oynaklığından korur, platformda gas (işlem ücreti) ve akıllı sözleşme geliştirme maliyetlerini ödemek için kullanılır. Ayrıca, ekosistem üzerindeki uygulamaların sabit ücretler talep etmesine olanak sağlar. VTHO, VeChainThor Energy'nin kısaltmasıdır ve VeThor Energy olarak da bilinir.

VeChain Kim Tarafından ve Ne Zaman Kurulmuştur?

VeChain, Louis Vuitton China’nın eski baş bilgi sorumlusu Sunny Lu ve Jay Zhang tarafından 2015 yılında kuruldu. Çin’in en büyük blok zinciri şirketlerinden biri olan Bitse’nin yan kuruluşu olarak başladı.

Ekip, ilk olarak 2017 yılında 1 milyar coin satan ve 20 milyon dolar toplayan bir toplu satışın parçası olarak kripto para birimi VEN'i Ethereum (ETH) ağında dağıttı. VEN tokenler daha sonra, VeChainThor blok zinciri başlatıldığında VET ile 1:100 oranında değiştirildi.

VeChain Kim Tarafından ve Ne Zaman Kurulmuştur?

VeChain Avantajları ve Dezavantajları

Her projede olduğu gibi, VeChain’in de bazı avantaj ve dezavantajları bulunur.

Avantajlar

 • Stake yapan yatırımcılar, belirli vadenin sonunda pasif gelir elde eder.
 • Güvenliğe son derece önem verilir. Az önce bahsettiğimiz gibi; VeChain, Hisse Kanıtına ek Yetki Kanıtı güvenlik katmanını içerir. VeChain Vakfının önceden belirlenmiş kuralları vardır ve tüm faktörler, ağın güvenliğinden sorumludur.
 • Cüzdanlar arası transferler, takas, alım satım emir onayı gibi borsa işlemleri saniyeler içinde gerçekleşir.

Dezavantajlar

 • Proje yarı merkeziyetsiz yapıya sahiptir, tam merkeziyetsiz yapıya oranla piyasa üzerindeki dolandırıcılık ve hack gibi olumsuz olaylara daha açıktır.
 • İşletmelere tanıdığı avantajlar sebebiyle, bireysel yatırımcılara kıyasla kurumsal yatırımcılara daha fazla hitap eder.
 • Tokenler deflasyonist bir yapıya sahiptir, fiyat dalgalanmalarına daha müsaittir.

VeChain (VET) Nasıl Satın Alınır?

VET coin, Binance, Kucoin, Bithumb, Bitfinex, Bittrex, Huobi Global ve Gate.io gibi kripto para borsalarında işlem görür. Ayrıca, VET ile işlem yapmak için; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), BNB, Binance USD (BUSD), USD Coin (USDC) gibi kripto para birimlerini kullanabilirsiniz. Eğer Türk lirası ile işlem yapmak istiyorsanız; Binance, Paribu, Bitay borsalarını kullanabilirsiniz.

VeChain (VET) Nasıl Satın Alınır?

Örneğin popüler Bitcoin (BTC) borsalarından biri olan Binance üzerinden VET coin satın almak istiyorsunuz, takip etmeniz gereken adımlar şöyle olacaktır:

 1. Kripto para borsası Binance’ın web sitesi veya mobil uygulamasına girin.
 2. Hali hazırda bir üyeliğiniz varsa giriş yapın yoksa “Kayıt Ol”a basarak üye olun.
 3. Gerekli bilgileri girin ve güvenlik için doğrulamalarını tamamlayın.
 4. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, sol üstte bulunan “Kripto Al”a tıklayın ve size en uygun olan ödeme yöntemini seçin.
 5. Bu noktada bir hesabınız var ise; cüzdanınıza bakiye yüklemesi gerçekleştirebilir ya da bu adımları takip etmeye devam edebilirsiniz.
 6. Açılan pencerede, kripto para birimi olarak VET’i seçtikten sonra; ticaret çiftini ve miktarını yazın.
 7. Devam edin ve ödeme bilgilerinizi girin. Bilgilerin doğruluğundan emin olun.
 8. Güvenlik adımlarını geçtikten sonra, işleminiz onaylanacaktır. Tebrikler! Artık bir VET coin yatırımcısısınız.

CoinMarketCap verilerine göre VET coin, tüm zamanların en yüksek seviyesini 17 Nisan 2021 yılında 5.24 Türk lirası ile, tüm zamanların en düşük seviyesini ise 13 Mart 2020 tarihinde 0.03161 Türk lirası ile görmüştür. Dolaşımda toplam 72.511.146.418 VET bulunur ve maksimum arzı 86.712.634.466 VET olarak belirlenmiştir.

VeChain (VET) nedir? yazımızın sonunda geldik. VeChain kripto para piyasası üzerinde oldukça iddialı bir projedir. Başta Çin olmak üzere, borsa ve finansal sektörde güçlü bir yer edinmiştir. Dolayısıyla siz de yeterli bir araştırma ve bilgiyle, VeChain ekosisteminin bir parçası olabilir, VET coine yatırım yapabilirsiniz.

VeChain (VET) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)