Venezuela’da Petro yeni platformdan satın alınabiliyor

2 Dakikada Okunabilir


Bitcoin.com’un yeni bir raporuna göre, mevcut Venezuela hükümeti tarafından desteklenen devlet destekli kripto para birimi Petro’nun halihazırda devlet tarafından yaptırılan birkaç borsa ve tezgah üstü (OTC) grubu sayesinde alım satım faaliyetlerine başladığını göstermek için yeni kanıtlar ortaya koyduğunu iddia etti. Diktatör Maduro rejimi kripto paraların halka ekonomik bir refah sunacak olduğu iddiasını ortaya atarak halkın büyük oranda tepkisini çekerken, kripto paralar konusunda yapılan tüm düzenlemelere rağmen ülkede yeterli bir ekonomik refah sağlanmak yerine daha kötü bir ekonomik kriz ile devam edildi.

Venezuela, bugün %1.600.000’in üzerinde olan yüksek hiperenflasyon sıkıntılarına katlanarak ulusal para biriminin değerinin her saat değer kaybetmesini ve neredeyse değersiz olmasına sebep olan bir yönetim tarafından yönetiliyor ve ABD yönetimi bu ülkede Maduro’nun ‘sonunun geldiğini’ belirterek kripto para birimi veya diğer tüm çabaların ülkeyi kurtaramayacak olduğunu, ülkenin kurtuluşunun Juan Guaido’dan geçtiğini açıklıyor.

Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, Petro’yu altın ve petrol destekli bir kripto para birimi olarak yarattı ve yavaşça Petro’nun lehine Petro’yu kullanmaya çalışıyordu. Mesela Ekim 2018’den bu yana maaş primi almak için kullanılıyordu.

ABD hükümetinin yaptırımları nedeniyle ülkede kripto paralar bile çok fazla kullanılmıyor. Sadece Bitcoin kullanımı çok yüksek düzeyde ve bunun sebebi ise ABD yaptırımları nedeniyle değil, para birimi olan Bolivar’ın sürekli olarak saatler içerisinde büyük değer kaybetmesinden kaynaklanıyor.

Petro gidecek!

Önceki raporlar, devlet kurumu Sunacrip’in Şubat ayındaki Petro alım satım borsalarının bir listesini yaptığını ve Bitcoin, Litecoin ve diğerleri için kripto havale platformunu onayladığını göstermiştir. Ayrıca, bu ayın sonunda tamamen işlevsel bir blok sitesinin açacağı iddia edilmektedir.

Petro satışı yetkilisi  Cryptoexca.io , Afx.trade , Amberes , Bancarexchange.io , Cryptiaexchange.com ve Criptolago.com. dışında başka yerden Petro satışı yapılmamaktadır; Doğrulamanın ardından Petro, 30 USD ile 40 USD arasında bir ücret karşılığında değiştirilebilir.

Petro kripto para biriminin geleceği pek iyi olmasa da gelecekte Guaido tarafından yok edilecek olduğu ve ülkenin başına geçmesi ile Petro’ya gerek olmadan ekonominin kendiliğinden rayına girmesi beklenmektedir. Petro kullanımının çok düşük olduğu ülkede bazı hizmetleri almak ise zorunlu olarak Petro ile gerçekleştiriliyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
121
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Lol Lol
242
Lol
Harika Harika
121
Harika
Korkunç Korkunç
80
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!