Anasayfa Sektörel Veriler Açıklandı: Kripto Vergilerinden Toplanan Para Dikkat Çekti

Veriler Açıklandı: Kripto Vergilerinden Toplanan Para Dikkat Çekti

Sektörel

Hindistan hükûmeti, kripto vergilerinden 12 milyon doların üzerinde para topladı.

Veriler Açıklandı: Kripto Vergilerinden Bu Kadar Para Toplandı!

Hindistan'ın Doğrudan Vergiler Merkez Kurulu (CBDT), bu mali yılda kripto işlemlerinde yüzde bir TDS'den 100 crore INR (12 milyon dolar) üzerinde para topladı. (TDS, Hindistan hükûmeti tarafından gelir kaynağında vergi toplamak için uygulanan bir prosedürdür.) Hindistan hükûmeti, 1 Temmuz 2022'den itibaren tüm kripto işlemleri için yüzde bir doğrudan vergi uyguladı.

Vergi kurumu başkanı, ANI'ye verdiği bir röportajda, mevcut mali yıl boyunca çevrim içi oyun şirketlerinden ve kripto işlemlerinden 700 crore INR (84 milyon dolar) üzerinde TDS topladıklarını açıkladı. Kripto vergilerinden 12 milyon doların üzerinde para toplandı.

Fakat bu TDS tahsilatı, hükûmet tarafından yüzde 30 olarak belirlenen "kripto transferi üzerinden alınan gelir vergisi"ni içermemektedir. 

Kripto İşlemlerinde "Olağanüstü Artış" Sonrası Vergi Uygulandı

Hindistan'daki kripto düzenlemeleri şu an itibariyle belirsizliğini korusa da merkezi hükûmet, dünyanın en kalabalık ülkesinde denetimsiz kripto kullanımını engellemek için ağır vergiler koydu.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 2022-23 Bütçe konuşmasında kripto işlemlerinde yüzde bir TDS uygulanacağını duyurdu. Sitharaman, belirli bir vergi rejiminin nedeni olarak kripto işlemlerindeki "olağanüstü artışı" gösterdi. Aynı zamanda, herhangi bir sanal dijital varlığın transferinden elde edilen gelirin yüzde 30 oranında vergilendirilmesini önerdi.

Hindistan merkezi hükûmeti, geçtiğimiz yıl kripto düzenlemeleri konusundaki tutumunu önemli ölçüde değiştirdi. Hükûmet, kriptonun tamamen yasaklanması çağrısında bulunmaktan, yeni ortaya çıkan endüstriyi düzenlemek için küresel bir sistemi teşvik etmeye geçiş yaptı.

Veriler Açıklandı: Kripto Vergilerinden Toplanan Para Dikkat Çekti

Hindistan'da Kripto Benimsemesi Artıyor

Hindistan, Chinalaysis Küresel Kripto Endeksi'nde 1 numarada yer aldı. Küresel Kripto Benimseme Endeksi, Asya ülkesinin en üst sırada yer aldığı kriptonun tabandan benimsenmesini değerlendirmek için 150'den fazla ülkeyi çeşitli ölçütlere göre değerlendirdi.

Hindistan merkezli kripto para borsası CoinDCX'in Kamu Politikası Direktörü Kiran Mysore Vivekananda, hükûmetin TDS'yi getirme amacının, kripto benimsemesindeki büyük artış göz önüne alındığında başarısız olduğunu söyledi.

TDS'yi getirme amacının, "insanları işe yaramayan kripto para birimlerine yatırım yapmaktan caydırmak olduğunu" savundu.

Kaynak: Cryptonews

Veriler Açıklandı: Kripto Vergilerinden Toplanan Para Dikkat Çekti içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Türkiye'de Bitcoin ve Kripto Paraların Vergilendirilmesi
Rehber Banu Fırıncılar
Akıllıca Bitcoin Yatırımı İle Kripto Piyasasında Kazanç Sağlama
Rehber Dilara Avcıoğlu
Türkiye ve Dünyada Bitcoin'in Yasal Durumu
Rehber Dilara Avcıoğlu