Kripto Para Haberleri

Virgil Griffith Masum Olduğunu İddia Ediyor

Kendini savunma durumuna geçen Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Kuzey Kore Cumhuriyeti’ne karşı uluslararası yaptırımları ihlal etmek için komplo kurduğu iddiasıyla ABD tarafından kendisine yöneltilen suçlamalardan suçlu olmadığını iddia ediyor.

Griffith’e yöneltilen suçlamalara göre, ABD Dış işleri Bakanlığının danışmanlığına karşı gelerek bir kripto para konferansına katılmak için 2019’un başında Kuzey Kore’ye gitti.

Griffith, Çin üzerinden Kuzey Kore’ye seyahat etmeye devam etti ve uluslararası yaptırımlardan kaçınmak kara para aklama da dahil olmak üzere blockchain teknolojilerinin nasıl kullanacağına dair bir ‘eğitim’ konferansına katıldı.

ABD Adalet Bakanlığı:

Griffith, “DPRK’ya blockchain ve kripto para teknolojileri hakkında değerli bilgiler verdi ve yaptırımlardan kaçınmak ve para aklamak için kripto para teknolojilerinin kullanılmasıyla ilgili tartışmalara katıldı.”

30 Ocak Perşembe günü Griffith, New York’un Güney Bölgesi adliyesinden Yargıç P. Kevin Castel’in önüne çıkarıldı. Savunması talep edildiğinde Griffith iddia edilen suçlardan dolayı suçlu olmadığını iddia etti.

21 Mart için tamda kesin olmayan bir mahkeme tarihi belirlendi. Griffith suçlu bulunursa, 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Griffith, Kasım 2019’da Kaliforniya’daki ABD hava alanına inerken tutuklandı. O zamandan beri üç aydır hapiste ve geçen hafta ailesinin bakımı altında kefaletle serbest bırakıldı. Savunma avukatı Brian Klein daha önce Griffith’in devlet tarafından “suçlamaya şiddetle karşı çıkacağız ve tüm gerçekleri yargının önüne getirmeyi dört gözle bekliyoruz” diyerek Griffith’in yargılanmaması gerektiğini söylemişti.

Perşembe günü yapılan duruşmada ABD Savcı Yardımcısı Michael Krouse, kendisinin ve ekibinin, Griffith’in FBI’a yaptığı ilk açıklama da dahil olmak üzere suçlu olduğunun kanıtı olarak bir dizi belge hazırladıklarını belirtti.

Davayı destekleyen daha fazla belgenin birkaç hafta içinde açıklanması bekleniyor. Araştırma ve ifade birikimi ile Klein, savcılığın söz konusu konferans katılımcılarının ve özellikle iddia edilen suçlamalar hakkında konuşabilecek katılımcıların kayıtlarını almasını istedi.

Griffith’in avukatı Brian Klein:

“Bu diğer katılımcıların müvekkilimizi temize çıkmasını bekliyoruz.”

Savunmadan böyle bir talep beklemeyen Krouse, bunun bir dayanağı olmadığını, ancak hükumetin federal medeni usul kuralları altındaki üretim gerekliliklerine uyacağını söyledi.

Yargıç Castel, talep üzerine kesin bir karar vermekten kaçındı.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu