Visa ve LINE Blockchain’de Güçlerini Birleştiriyor

2 Dakikada Okunabilir


Kısa süre önce Visa Japonya’nın WhatApp alternatifi LINE ile bir ortaklığa imza attı. Anlaşmanın odak noktası ise küresel olarak 187 milyon LINE kullanıcısı uygulama içinde Visa kartlarına başvurabilecek olması oldu. LINE Ödeme ve Visa blockchain kullanarak kurumlar arası ödemeleri ve kıtalar arası ödemeleri yapmayı hedefliyor.

SWIFT ile rekabet içinde bulunan Visa, 2016’dan beri kullanımda olan ve öncelikli şirket ödemeleri için kurumlar arası bağlantı (B2B) blockchain platformunu kullanıyor.

Ödeme şirketi gelecek vaat eden teklifler için blockchain temelli kıtalar arası ödeme sistemini kullanıyor. LINE ile yaptıkları bu anlaşma ve Birleşik Krallık temelli kıtalar arası ödeme imkanları sunan Earthport ile yaptıkları anlaşma ile Visa’nın kullanım olanaklarını bir hayli arttırıyor.

Aynı zaman da Visa Coinbase’in kripto kartı içinde en ön planda yer alıyor.

Gelişmekte Olan Blockchain İşletmeleri

Hem Visa hem de LINE aktif olarak blockchain kullanıyor.  Japon mesajlaşma uygulaması LINE daha geçen sene LINK zincirini tanıtmıştı ve LINK tokeni ise en çok ödüllendirme için kullanılıyor.

Bir işletme olarak LINE çok hızlı bir şekilde büyüyor. LINE 2018’de 2017 gelir oranını %24 arttırarak 1.9 milyar dolar gelir elde etti. Bu yüzden şirketin gelecek genişleme projelerini araştırması, kripto para çıkarması ve kendi sistemlerine blockchain uygulaması hiç de şaşırtıcı değildir. Aynı zaman da buna benzer adımların Facebook’un sahip olduğu WhatApp tarafından atılması da bekleniyor.

Aynı zaman da Visa’nın kurumlar arası bağlantı (B2B) ürünü için Hyperledger Fabric kullanımı hakkında IBM ile ortaklığı da çok büyük bir adım.

“Visa kurumlar arası bağlantı platformu kapsamında, Visa temel mal varlıkları ve Linux Kuruluşunun Hyperledger Fabric altyapısını kullanarak açık kaynaklı bir Hyperledger Fabric oluşturuyor. Böylece ölçekli ve izinli bir ağda yapılan finansal ticari işlem süreçlerinin hızı artacak ve daha kolaylaşacak.”

Kurumlar arası bağlantı ürünü günümüz banka sistemlerine bir alternatif olarak düşünülebilir. Blockchain sayesinde şirketin tedarik zinciri, ticaretler ve kurumsal bankacılık açılarını kontrol ettiği Visa ağı ile bankalar arası ödemeler kolaylaştırılabilir.

Ortaklığın Önemi

Visa ve LINE arasında büyüyen ortaklık sadece iki şirket için önemli olmakla kalmayıp blockchain teknolojisi içinde çok büyük bir adımdır. İki şirkette blockchain teknolojisini kendi sistemlerine uyarlamayı ve tüm kullanıcılarını gelişen teknolojiye adapte etmeyi hedefliyor.

LINE ve Visa günlük kullanıcıların ödemeleri için blockchain adımı atmaya hazır olduğunda çalışan bir işletme modeli ortaya çıkacak.

Visa Pasifik Asya Bölge Başkanı Chris Clark: “LINE’ın olası dağıtım gücünden, müşteri sadakatinin küresel olarak büyümesini ne kadar çok arttırdığından, açık ödeme ekosisteminin tüm müşterileri için ne kadar yararlı olduğundan çok etkilendik” diye belirtti.

İlerleyen Zamanlarda Neler Olabilir?

Finans teknolojisi konusunda Visa ve LINE’ın ortaklaşa olarak ne planladıklarını bilmesek de bu ortaklığın çok büyük bir başlangıç olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Visa ve LINE sadece kurumlar arası ve kıtalar arası ödemelere değilde aynı zaman da küresel ödemeler, platformlar arası işlemler, blockchain ve planlı blockchain teklifleri gibi “alternatif ticari işlemlere” odaklanacaklarını ve “yenilikçi finansal deneyim” üzerinde ortaklaşa çalışacaklarını bildirdi.

 


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
242
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
242
Şaşkın
Lol Lol
363
Lol
Harika Harika
242
Harika
Korkunç Korkunç
201
Korkunç
error: Kopyalama Engellendi!