Ethereum HaberleriKripto Para Haberleri

Vitalik Buterin: Proof of Stake Ethereum’u Bitcoin’den Daha Güvenli Hale Getirecek

Vitalik Buterin’in Proof of Stake Görüşleri

Osaka’daki Devon 5’te düzenlenen geliştiriciler ve araştırmacılar için Ethereum konferansının açılış gününde, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’un geleceği hakkında fikirlerini paylaştı.

Konuşmasına ikonik bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya saygı göstererek başladı. Gerçek kimliği hala isimsiz kaldığından dolayı takma ad olan Satoshi, dünyaya bugüne kadar yapılmış en geliştirici teknolojilerden biri olan Bitcoin’i  tanıtmıştı.

Bitcoin ortak fikirleri, iş Kanıtları (PoW) protokolünde sağlam bir şekilde biçimlendirilmiş olmasına ve üretimi çok zor ancak doğrulaması çok kolay olan bir hash eşitti kripto para işlevi olsa da, Ethereum, Proof of Stake dayalı ilk kripto parayı oluşturma konusundaki büyük tutkusu için her zaman popüler olmuştur.

İki mekanizma arasındaki temel fark, aslında bir sonraki bloğun yaratıcısının seçiminde yatmaktadır; PoW hesaplamalı kaynaklara dayanan bir sonraki madenciyi seçerken, PoS bazı tokenleri teminat olarak koyarak kullanıcıların rastgele seçimine güveniyor.

Vitalik Buterin’e göre, Proof of Stake protokolü sonunda Ethereum blockchainini Bitcoin’den daha güvenli hale getirecek, çünkü ağdaki blockchain saldırılarının çok daha pahalı olacağı iddia ediliyor.

Ethereum 2.0

Ethereum hala PoW’da çalışıyor fakat önümüzde ki aylarda PoS’a geçmeye başlayacak ve tam olarak bunun tamamlanması birkaç yıl alabilir.

Vitalik’e göre, Ethereum 2.0, PoS üzerinden onaylanan blokları doğrulama işleminden sonra bile belli bir süre sorgulanabildiğinden dolayı ağ saldırıları çok daha pahalı hale getirecek. Yasa dışı olduğu kanıtlanan bloklar teminat kaybına neden olacak ve hatalı blokları bulan onaylayıcılar ilgili hissenin bir kısmını alacaktır. Sonuç olarak, sahte doğrulayıcılar, ağa gerçekten zarar vermek için birden fazla meşru olmayan blok sunmalıdır. Bu saldırıları, şu anda olduğundan çok daha pahalı hale getirir, birden fazla hatalı blok göndermek için, saldırganların teminat olarak büyük miktarda Ethereum tutması gerekecek.

Büyük bir çabanın parçası olan Ethereum 2.0, ağı daha güvenli ve daha ölçeklenebilir hale getirmeyi hedefliyor ve Ocak 2020’de piyasaya sürüleceği tartışılıyor.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu