Anasayfa Altcoin Vitalik Buterin'den Ethereum Hamlesi! Çığır Açıcı Bir Teklif Sundu

Vitalik Buterin'den Ethereum Hamlesi! Çığır Açıcı Bir Teklif Sundu

Altcoin

Vitalik Buterin, Ethereum'un hisse kanıtı (PoS) mekanizmasını daha basit hale getirmenin bir yolunu önerdi.

Vitalik Buterin'den Ethereum Hamlesi! Çığır Açıcı Bir Teklif Sundu

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum blockchain üzerindeki yükü azaltmanın ve hisse kanıtı (PoS) konsensüsünü kayda değer bir şekilde "daha basit ve daha hızlı" hale getirmenin bir yolunu önerdi.

28 Aralık'ta Buterin, ağın çalışır durumda kalması için doğrulayıcıların atmaları gereken imza sayısını azaltacak ve bu sayede ağdaki yükü azaltacak bir yöntem teklif etti. 

Ethereum, şu anda merkeziyetsizliği sağlamak ve sıradan insanların staking'e katılmalarına olanak sağlamak için 895.000 gibi çok yüksek sayıda doğrulayıcıyı desteklemektedir.

Bu kadar çok doğrulayıcıyı desteklemenin, ağın çok sayıda imzayı (slot başına 28.000 civarında) işlemesini gerektirdiğini ve sonuç olarak büyük teknik olumsuzlukların ortaya çıktığını belirten Buterin, bunun "çok yüksek bir yük" olduğunu belirtti.

Buterin; söz konusu yükü desteklemenin, "kuantum direncini sınırlama", "karmaşık fork'lama" ve "imzaları sıfır bilgi kanıtları (SNARK'lar) aracılığıyla ölçeklendirme" gibi çeşitli fedakarlıklar gerektirdiğini açıkladı.

Doğrulayıcı olmak için gereken minimum 32 ETH miktarı hala birçok kişi için çok yüksek olduğundan, sıradan insanların katılımını sağlama hedefine tam olarak ulaşılamıyor. 

Buterin, slot başına giderek artan sayıda imza çalışması yapmak yerine, slot başına mevcut 28.000 imzadan yaklaşık 8.192 imzaya kadar ılımlı bir çözüme geçmeyi savundu. Bu, büyük bir teknik basitleştirmeye imkân tanıyacak, zinciri daha dirençli hale getirecek ve toplam slashable ETH'yi 1-2 milyon ETH civarında tutacaktır. Slashing, doğrulayıcı davranışının iyi olmasını sağlamak için uygulanan bir mekanizmadır.

Vitalik Buterin'den Ethereum Hamlesi! Çığır Açıcı Bir Teklif Sundu

Ethereum Kurucu Ortağından Üç Potansiyel Yaklaşım Önerisi

Buterin, üç potansiyel yaklaşım önerdi: tamamen merkeziyetsiz staking havuzlarına güvenmek, "ağır" ve "hafif" stake ile iki kademeli bir sistem ve sorumlu komitelerle dönüşümlü katılım.

Önerilen çözümler, dijital imza yükünü yönetilebilir bir düzeye indirmeyi amaçlamaktadır. En önemli avantaj, gelecekteki imza yükünü yönetilebilir hale getirerek protokol ve altyapı geliştirmeyi çok daha kolay hale getirmek olacaktır.

"Ethereum protokolünün gelecekteki yükü artık bilinmeyen bir durum değil." diyen Buterin, "gelecekte hard fork'lar aracılığıyla bu yükün artırılabileceğini ancak bunun yalnızca, geliştiricilerin teknolojinin slot başına daha fazla sayıda imzayı aynı kolaylıkla idare edebilecek kadar geliştiğinden emin olduklarında yapılabileceğini" dile getirdi.

Mayıs ayında Buterin, Ethereum'un fikir birliğini blokları doğrulama ve ağın güvenliğini sağlama gibi temel işlevlerinin ötesine "genişletmenin" tehlikeleri konusunda uyarmıştı.

Vitalik Buterin'den Ethereum Hamlesi! Çığır Açıcı Bir Teklif Sundu içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar