Anasayfa Sektörel Vitalik Buterin'in X Hesabı Nasıl Hack'lendi? Açıklama Geldi...

Vitalik Buterin'in X Hesabı Nasıl Hack'lendi? Açıklama Geldi...

Sektörel

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, X hesabının nasıl hack'lendiğini açıkladı. Ayrıntılar burada...

Vitalik Buterin'in X Hesabı Nasıl Hack'lendi? Açıklama Geldi...

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, X (eski adıyla Twitter) hesabının ele geçirilmesine ışık tuttu ve bunu bir SIM değiştirme saldırısına bağladı. 

Deneyimini 12 Eylül'de merkeziyetsiz bir sosyal medya platformu olan Farcaster'da paylaşan Buterin, yaşadığı çileyi anlattı. Buterin; hacker'ın, telefon numarasının kontrolünü ele geçirmek için telekomünikasyon hizmet sağlayıcısı T-Mobile'ı manipüle ettiğini belirtti. Söz konusu isim, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Evet, bu bir SIM değiştirme saldırısıydı. Yani birisi telefon numaramı ele geçirmek için T-mobile'ın kendisini sosyal mühendisliğe tabi tuttu.

Bu sofistike sosyal mühendislik taktiği; hacker'ın Buterin'in X hesabının şifresini, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) yöntemi olarak kullanmadan bile sıfırlamasını sağladı.

Ethereum (ETH) patronu, T-Mobile hesabının kontrolünü yeniden ele geçirdi ve kullanıcıları güvenliği artırmak için telefon numaralarını X'ten kaldırmayı düşünmeye çağırdı. Daha önce kimlik doğrulama için telefon numaralarının kullanılmasına karşı tavsiyelerle karşılaştığını ancak şimdiye kadar durumun ciddiyetini tam olarak kavrayamadığını kabul etti.

Sim jacking olarak da bilinen SIM değiştirme saldırıları, siber suçluların cep telefonu numaralarını ele geçirmek için kullandıkları giderek yaygınlaşan bir yöntem haline geliyor. Numaranın kontrolünü ele geçirdiklerinde, sosyal medya, bankacılık ve kripto para hesaplarına sızmak için 2FA güvenlik önlemlerini atlayabiliyorlar.

Vitalik Buterin'in X Hesabı Nasıl Hack'lendi? Açıklama Geldi...

Kripto Devleri, Kimlik Avı Dolandırıcılığı Konusunda Uyarıyor

Kimlik avı dolandırıcılığı sosyal medya platformlarında yaygınlaştığından, bu ihlâl münferit bir olay değildir. Binance CEO'su Changpeng Zhao da dâhil olmak üzere kripto para sektörünün önemli isimleri, bu siber saldırı artışlarıyla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Bu dolandırıcılıklar, genellikle doğrulanmış botları içeriyor ve sahte bağlantıları yaymak için stratejik olarak kripto alanındaki yüksek profilli kişileri hedef alıyor.

Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde siber saldırılar; medya yorumcusu Peter Schiff, Uniswap kurucusu Hayden Adams, Sandbox CEO'su Arthur Madrid ve ünlü NFT sanatçısı Peeple gibi önde gelen isimleri hedef aldı.

Bu olaylar, dijital alanda giderek artan güvenlik sorunlarının altını çizerek, bireyleri ve platformları potansiyel tehditleri önlemek için güvenlik önlemlerini artırmaya teşvik ediyor.

Vitalik Buterin'in X Hesabı Nasıl Hack'lendi? Açıklama Geldi... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar