Dikkat Çekenler

Wall Street Bets! Çılgın çocuklar durdurak bilmiyor, Peki amaç nedir?

Reddit’in WallStreetBets forumu ile başlayan Wall Street savaşını duymadıysanız muhtemelen bir kayanın altında yaşıyorsunuz demektir. Son birkaç gün içinde WallStreetBets adlı forumdan gelen gönderiler, toplu olarak birlikte çalışan bir bağımsız tüccar ordusu yarattı. Kısaca bu tüccarlar hisseleri shortlayan büyük risk fonları ve belirli hisse senetlerine giren kurumsal tüccarlara karşı geldi. Özellikle, 2 büyük hisse senedi haberlerde yer aldı: Bunlar GameStop ve AMC Theatres oldu.

GameStop, ABD genelinde video oyunları ve ilgili öğelerin satışında uzmanlaşmış gösteren bir mağaza zinciri ve işletmecisidir. Bu hafta şirketin hisse senedi GME bugünkü dramatik satıştan önce %200’e kadar yükseldi. CNBC’ye göre GameStop hisseleri bugünün keskin satışlarından önce günümüze kadar %930 değer kazandı. Short squeeze gelmesi ile dün GME hisselerin yaklaşık 340 dolara kadar yükseldi. Bugün GME hisseleri satış baskısı arttı ve hisse başına %44.29 veya 153.91 dolarlık bir düşüşle 193.60 dolardan kapandı.

Bu strateji Reddit’in WallStreetBets forumunda, popüler finansal hizmet şirketi Robinhood’un büyük kurumsal oyunculara ve risk yatırım fonlarına tüccarlarının sipariş bilgilerini satarak hiçbir ücret ödemeden hisse alıp satmasına olanak tanıyan bir hizmetin ortaya çıkmasından sonra başladı.

Robin Hood Markets, Inc. şirketi 2013 yılında kuruldu ve komisyonsuz olarak kesirli hisse senedi satın alabilme yeteneği nedeniyle Y kuşağı arasında popüler bir hizmet haline geldi.

WallStreetBets tüccar ordusunun elinde toplam olarak büyük ölçüde finanse edilen risk fonlarını devirmeye yetecek kadar sermaye vardı ve bu da çılgın bir yolculuğun başlamasına neden oldu. WallStreetBets tüccarları fiyatları çok dramatik bir şekilde arttırarak hızlı bir şekilde short squeeze yaptı ve böylece bazı büyük risk fonları milyarlarca dolar zarar elde etti. Wall Street Journal bu olayı “İnekler karşısında Wall Street” savaşı olarak adlandırdı ve bu olay büyük kurumsal tüccarlara karşı birlikte hareket eden bireysel tüccar savaşı olarak geçti.

WallStreetBets’in Wall Street risk fonu Melvin Capital ile savaşı bugün Melvin Capital’ın Gamestop hisselerindeki pozisyonlarını kapatması ile sonlandı. Melvin Capital yatırımcıları ise 2021 Ocak ayında yatırımlarının %30’unun kaybolduğunu söyledi.

WallStreetBets’in Yeni Hedefi Belli Oldu!

Kısa süre önce WallStreetBets’in bireysel tüccarlar ordusunın elektronik ticaret fonu olarak işlem gören değerli metal Gümüş’te yeni bir short squeeze yapmak için kolektif sermayelerini ortaya koyduğu bilgisi ortaya çıktı.

MarketWatch:

Yeni ABD verilerinin açıklanması ile dünyanın en büyük ekonomisinin 2020 sonunda analist tahminleri doğrultusunda genişlediği ancak enflasyonun beklenenden çok daha zayıf olduğunu ortaya çıkarmasının ardından dün Perşembe öğle saatlerinde gümüş fiyatları sıçradı ve külçe altın da yükseldi.

Gümüş vadeli işlemleri Perşembe günü, bir Reddit kullanıcısının gümüşe bir short squeeze yapma uygulanmasını önermesinin arından son 3 hafta içindeki en yüksek kapanışına imza attı. Popüler WallStreetBets forumundaki bir gönderi gümüş fiyatların yapılacak bir short squeeze’in süper olacağını söylüyor. Buna ek olarak iShares Silver Trust borsa yatırım fonu ise; gümüşü neden gerçekten sıkıştırmıyorsunuz dedi.

Bugün ise Ishares Silver tröstü %5.55’in üzerinde değer kazandı, toplamda 1.30 dolar kazanan Ishares ETF’si bugün 24.72 dolara yükseldi. Bireysel yatırımcıların bilgi alışverişi yapmak için bir çıkış yolu bulması ve toplu olarak bir araya gelebileceği gerçeği, bireysel yatırımcıların risk fonların ve kurumsal oyuncuların yıllardır sahip olduğu üstünlüğü azaltma biçiminde tarihi bir andır. Pek çok kişi hem altın hem de gümüş fiyatlarının manipüle edildiğinden bahsederken, bu tüccarlar kurumsal yatırımcılara ve Wall Street’e kendi ilaçlarını tattırmış gibi görünüyor.

GME ve AMC’de inanılmaz derecede vahşi dalgalanmalar yaratılırken, şimdi dikkatler Gümüşe çevirmiş durumda. Benzer bir etki Gümüş fiyatlarını daha da yükseğe çıkartabilir. Daha da önemlisi bu bireysel tüccarlar, büyük riskten korunma fonları ile savaşlarını uzatmayı bile seçebilir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu