Anasayfa Rehber WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?

WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Wazirx Coin nedir? WRX nedir? Wazirx borsasının çalışma sistemi, kullanımı ve yerel kripto para biriminin temel özellikleri ile ilgili her şey burada.

WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Wazirx Nedir?

Wazirx, Hindistan’ın en hızlı büyüyen kripto para borsalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu kripto borsası; kripto para birimleri ve pariteler bakımından en iyi ve en geniş olanaklardan birini sunuyor. Platform, kullanıcı dostu ara yüzü ve gelişmiş alım satım çizelgelerinden dolayı hem yeni başlayanlar hem de sezonluk yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. 

Kullanıcıların her işlemde yüzde 50 komisyon kadar ödül kazanmasına imkân tanıyan bir tavsiye programı yürüten kripto para borsası, aynı zamanda altın standardı güvenlik önlemleriyle de ön plana çıkıyor. Diğer yandan, herhangi bir banka hesabı ya da eşler arası (P2P) işlemler vasıtasıyla hesaba para yatırmanın sınırlı seçenekleri ile ilgili endişeler ortaya çıkıyor. Platform; kripto kredi, staking ve marj ticareti ile ilgili özelliklerin eksikliğini yaşıyor. Bu özelliklerin hepsinin genel olarak rakip platformlarda mevcut olduğu fark ediliyor. 

Wazirx Coin Nedir?

Wazirx Coin nedir? ya da WRX nedir? sorusuna verilebilecek en basit yanıt şu şekildedir: Wazirx Coin yani WRX, Hindistan’da hayata geçirilen Wazirx isimli kripto para borsasının utility (hizmet) tokenıdır. Ekosistemin köklerini oluşturan WRX, tüm yeni kullanıcılar için iyi bir yatırım işlevi görüyor. 

Bütün kripto para birimleri gibi WRX de tıpkı Bitcoin ya da Ethereum gibi bir dijital varlıktır. Binance, Wazirx’e kanalları aracılığıyla çalışabileceği bir platform vermiştir. BNB Chain ve Ethereum, WRX tokenlarının alım satım ücretlerinde Wazirx kullanıcılarına yüzde 50 indirim sunuyor. Yatırımcılar da indirimi en iyi şekilde değerlendirmek için bunu harika bir fırsat olarak görüyor ancak her yıl yapılan indirim düşüyor. 

WRX Coin, çok sayıda kullanım alanıyla birlikte geliyor. Söz konusu varlık, öncelikle alım satım için kullanılabiliyor. Kullanıcılar, WRX Coin ile listeleme ücretlerini ödeyebiliyor. Fiyat marjları için ödemeler, WRX Coin vasıtasıyla kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bu da sürecin önemli bir kısmını sorunsuz hale getiriyor. Temel özelliklerin çoğunun sadece WRX Coin kullanımıyla rahat bir şekilde yerine getirilebildiğini söyleyebiliriz. 

WRX’in maksimum arzı 1 milyar olarak sınırlandırılıyor. Belirli bir süre içerisinde coin değerinin, kullanılabilirliğinin ve likiditesinin büyük ölçüde artması bekleniyor. Wazirx platformunun kayıt ve tavsiye ödül programı vasıtasıyla tokenın ilk sahiplerinden biri olabilir ve yeni faydalar elde edebilirsiniz. Böylece WRX nedir? sorusuna yanıt vermiş olduk. 

WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Wazirx Nasıl Çalışır?

WRX nedir? sorusunu kapsamlı bir şekilde yanıtladıktan sonra kripto para borsası Wazirx’in çalışma sistemini ve temel özelliklerini şu şekilde özetleyebiliriz:

Kullanıcı dostu alım satım platformu

Yüksek işlem hacmine sahip olmasının yanı sıra kullanıcı ve yeni başlayan dostu bir kripto platformudur. Oldukça düzgün gezinme özelliklerine sahiptir. Birden çok dil desteği vardır. Bütün uygulama cihazlarında herhangi bir problem yaşanmadan çalışabilir. 

Gelişmiş alım satım araçları

Kullanıcılarına spot ticaret için gelişmiş alım satım çizelgeleri, güçlü grafikler ve çeşitli araçlar sunar. Alıcıyı ve satıcıyı anında otomatik olarak eşleştiren, türünün ilk örneği olan eşler arası işlemleri (P2P) hayata geçirmiştir. Emanet edilmiş USDT’yi alıcının güvenli cüzdanına transfer eder ve bu şekilde bütün işlem gerçekleşir. 

İşlem hızı

“Ölçeklenebilir” ve “milyonlarca işlemi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilen” sağlam ve güçlü bir blockchain altyapısına sahiptir. Geliştirici ekip, blok zinciri teknolojisinin geleceğine inanıyor. 

Güvenlik özellikleri

Platform, hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı sunan iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) takip eder. Öte yandan, sıkı KYC (Müşterini Tanı) ve AML (Kara Para Aklanmasının Önlenmesi) yönergelerine sahip bir çoklu imza cüzdan sistemini de barındırır. Fonların yüzde 95’ini soğuk depolamada saklar. 

WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Ticaret ve yatırım ürünleri

Kullanıcılar, şu anda 200’ün üstünde kripto para birimi ve 250’nin üstünde parite ile alım satım yapabilir. Popüler kripto varlıklardan bazıları şu şekildedir:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Litecoin (LTC)
 • Cardano (ADA)
 • Solana (SOL)
 • USD Coin (USDC)
 • Polkadot (DOT)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Polygon (MATIC)
 • Uniswap (UNI)

Borsa, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi ekosistemin kritik bir parçası haline gelen ve WRX denilen bir yerel tokena sahiptir. WRX; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ya da Dogecoin (DOGE) gibi diğer kripto para birimleriyle takas edilebiliyor. WRX sahipleri; alım satım ücretlerinde indirimler, token airdrop, işlem madenciliği (Ne kadar fazla işlem gerçekleştirirseniz o kadar fazla WRX’in kilidini açıyor ve kazanç sağlıyorsunuz.), marj ücreti ve daha fazlası gibi çeşitli avantajlara sahip olabiliyorlar. 

Borsa, aynı zamanda yeni yatırımcıların veya yeni başlayanların, uzman ticaret gruplarından alım satım stratejileri almalarına katkıda bulunan Akıllı Token Fonu (STF) konseptini de hayata geçirmiştir. 

Tavsiye Programı: Borsa kullanıcıları, tavsiye kodu vasıtasıyla gerçekleştirilen her işlem için ödül olarak alım satım ücretinin yüzde 50’sini kazanabiliyorlar. Kullanıcıların bir gün boyunca kazandıkları bütün ödüller, sonraki 24 saat içerisinde tek seferde hesaplarına yansıtılıyor. 

WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Wazirx Nasıl Kullanılır?

Wazirx ile kripto para alım satımı yapmaya başlamanız için size yol gösterecek adımlar şu şekildedir:

 • Adım 1: Wazirx’i ziyaret edin ve internet sitesinde bir hesap oluşturun. iOS ve Android mobil cihazlarınıza uygulamayı da indirebilirsiniz. Daha sonra kayıt sürecinizi e-posta kimliği ve şifre ile başlatın. Kayıt sürecinizi tamamlamanızın ardından bir doğrulama e-postası alacaksınız.
 • Adım 2: Bu aşamada bütün kritik güvenlik seçeneklerini ayarlamanız gerekiyor. Platform, kullanıcı verilerini ve gizliliğini güvence altına almak amacıyla ortaya konmuş katı güvenlik tedbirlerine sahiptir. Bütün güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra ülke ve KYC türü gibi kişisel bilgileri doldurabilirsiniz. 
 • Adım 3: Kurulumu tamamladıysanız Wazirx uygulamasında dilediğinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Oldukça kullanıcı dostu olan gösterge paneli, kullanıcılara Bitcoin (BTC), Wazirx (WRX) Ethereum (ETH) ve daha fazlasını satın alabilmeleri için çok sayıda seçenek sunuyor. Kullanıcılar; IMPS, NEFT ya da platformun P2P seçeneği ile para yatırma faaliyetlerini kolay bir şekilde yürütebiliyor.
 • Adım 4: Herhangi bir kripto para birimini satın almayı planlıyorsunuz ilk olarak hesabınıza düşük miktarda bir para yatırmak zorundasınız. Funds (Fonlar) sekmesine tıklayarak ya da P2P seçeneğini kullanarak fonlarınızı banka hesabınızdan cüzdanınıza transfer edebilirsiniz. 

Şimdi sıra para yatırma ve para çekme süreçlerinin nasıl işlediğine geldi. Borsa hesabınıza para yatırmanız için sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Hesabınıza kripto yatırmak veya almak için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Ana ekranda yer alan Funds (Fonlar) sekmesine tıklayın.
 • Yatırmak istediğiniz kripto parayı seçin.
 • En altta bulunan Deposit (Para Yatırma) butonuna basın.
 • Borsa cüzdanından hedef ya da para yatırma adresinizi göreceksiniz. Hangi cüzdandan/borsadan kripto gönderiyorsanız söz konusu adresi oradaki çekme işlemine ekleyebilirsiniz. 

WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Hesabınızdan kripto çekmek ya da göndermek için yapmanız gerekenler ise şöyle:

 • Ana ekranınızda bulunan Funds (Fonlar) sekmesine tıklayın.
 • Çekmek istediğiniz kripto parayı seçin. 
 • Withdraw (Para Çekme) butonuna basın.
 • Hedef adresi yazın ve taşımak istediğiniz kripto para miktarını girin. Bakiyenizin tamamını cüzdanınızdan taşımak istiyorsanız Withdraw All (Tümünü Çek) seçeneğine tıklayın.

Borsanın ücretleri ve fiyatlandırma yapısı şöyle:

Piyasa yapıcı ücreti: Yüzde 0,2

Piyasa alıcı ücreti: Yüzde 0,2

P2P işlem ücretleri: Sıfır

STF alım satım ücretleri – STF ticareti için kârın yüzde 25’ini kazanabilirsiniz.

Para çekme ücreti: 0,0005 BTC

İşlem ücreti, ne kadar WRX Coin tuttuğunuza bağlıdır. Yani hesabınızda ne kadar fazla WRX bulunursa ödeyeceğiniz ücret o kadar az oluyor.  

 • Hesabınızda 0-10 WRX Coin bulunuyorsa ödeyeceğiniz ücret yüzde 0,2’dir.
 • Hesabınızda 10-200 WRX Coin bulunuyorsa ödeyeceğiniz ücret yüzde 0,17’dir.
 • Hesabınızda 200-1000 WRX Coin bulunuyorsa ödeyeceğiniz ücret yüzde 0,15’tir.
 • Hesabınızda 1,000’in üstünde WRX Coin bulunuyorsa ödeyeceğiniz ücret yüzde 0,1’dir. 

WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Wazirx Hangi Ülkeye Aittir?

Wazirx, Hindistan’ın en büyük kripto para borsası olarak biliniyor. Kurucuları Nischal Shetty, Sameer Mhatre ve Siddharth Menon olarak biliniyor. Söz konusu isimler, platformu kurmak için kripto varlıklara yatırım yapan perakende yatırımcı rüzgârından faydalanmıştır. 

Hindistan Merkez Bankası tarafından kripto ile ilgili ödemeler yasaklandığı zaman Wazirx, iş modelini alıcılar ve satıcılar arasında üçüncü taraf emanetçi olarak işlev görecek şekilde değiştirmiştir. 2019 yılının Kasım ayında platform, Hindistan pazarına giriş yapan Binance borsası tarafından satın alınmıştır. 

Nischal Schetty, Hintli yetkililer arasında devam eden kripto tartışmasından dolayı ülkenin en iyi finansal karar vericileri ile ortaklaşa çalışmak için diğer borsalarla beraber hareket etmek zorunda kalmıştır. Kısıtlamalardan etkilenmeyen Wazirx, Hindistan’daki yaratıcılar tarafından sanat eseri ve müzik gibi dijital varlıkların ticaretinin yapılmasına katkıda bulunmak amacıyla Güney Asya’nın ilk NFT pazarı haline gelmiştir.  

WazirX Coin (WRX) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)