Anasayfa Coin Rehberi Web3 Nedir? Web3’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Web3 Nedir? Web3’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Coin Rehberi

Web3 nedir? Web3 bir sonraki büyük patlama mı? Web3’e nasıl yatırım yapılır? Web3 kripto para birimleri ve hisse senetleri alınır mı?

Web3 Nedir? Web3’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Kripto parları çevreleyen tüm Metaverse patlaması ile, birçok kişi Web3’ün ne olduğunu ve bir sonraki ana trend olup olmayacağını merak ediyor. Bugün, Web3’ün ne olduğuna, Web3 ile ilişkili çeşitli kripto para birimlerine ve Web3’e nasıl yatırım yapılabileceğine bakacağız.

Web3 Terimini Kim İcat Etti?

Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood, 2014 yılında bireylerin merkezi bir otorite olmadan hizmet alışverişinde bulunduğu ve bir blok zinciri teknolojisi etrafında inşa edilmiş yeni bir ekonomiyi tasavvur ettiğinde Web3 terimini ortaya attı.

Web3 fikri 2021’de popülerlik kazanmaya başladı. Helium Network ve Arweave gibi projeler, merkezi olmayan eşler arası ağlarıyla Gavin Wood’un Web3 vizyonunu yakından taklit ederek milyarlarca dolarlık değerlenmelere ulaştı.

Web3 Nedir?

Web2; TikTok, Twitter, Instagram ve daha fazlası gibi platformlardaki alıştığımız mevcut internettir. Bu platformlar oldukça merkezidir ve kullanıcıları üzerinde nihai yetkiye sahiptir. Web3, bu platformları DAO’lar veya diğer blok zinciri teknolojisi uygulamaları aracılığıyla merkezden uzaklaştırmak istiyor.

Bir Web3 uygulamasının popüler bir örneği, bir tarayıcı uzantısı veya mobil uygulama aracılığıyla fonlarınız üzerinde tam kontrol sağlayan MetaMask cüzdanı olabilir.

Çeşitli Web3 kripto para projelerinin sunduğu ademi merkeziyetçiliğin farklı yönleri vardır. Örneğin Livepeer, Ethereum blok zinciri aracılığıyla video bant genişliğinin merkezi olmayan paylaşımına izin verir. Başka bir proje, nesnelerin interneti (IoT) düğümleri aracılığıyla merkezi olmayan kablosuz veri paylaşımına izin veren Helium ağıdır. Helium, Web3 teknolojisinde bir IoT uygulamasına örnektir.

Daha geleneksel bir Web3 uygulaması, web ile etkileşime giren güvenilir uygulamaların oluşturulmasına izin veren merkezi olmayan bir API platformu olan API3’tür. Bu uygulama esasen, mevcut Web2’de bulunan herhangi bir merkezi platformun merkezden dağıtılarak Web3 teknolojisinin uygulanmasına yarar.

Web3 Bir Sonraki Büyük Patlama mı?

Muhtemelen Web3 teknolojisini bilmeden kullanıyorsunuzdur. MetaMask ve Solana’nın Phantom cüzdanı gibi Chrome tarayıcı uzantılarının milyonlarca kullanıcısı var. Web3 zaten popülerlik kazanmış büyük bir trenddir.

Kripto paralara yatırım yapmak artık daha yaygın hale geldiğinden geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için daha fazla zamana sahip olduğu için 2022 Web3 yılı olabilir. Ne de olsa, merkezi olmayan uygulamaların mevcut durumu, henüz blok zinciri üzerine inşa edilmiş yüksek düzeyde etkileşimli ve karmaşık uygulamalar görmediğimiz için emekleme aşamasındadır.

İlgili içerik: 2022’de İzlenmesi Gereken En İyi 3 Web3 Coini:

Web3’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Web3’e yatırım yapmanın en iyi yolu, Web3 teknolojisinin geliştirilmesi veya uygulanmasına bağlı hisse senetleri veya kripto para birimleri satın almaktır.

En iyi Web3 kripto paralarından bazıları Helium (HNT), Arweave (AR) ve Ocean Protocol (OCEAN) gibidir. Bunların bazıları milyarlarca dolarlık değerlemelere sahiptir.

Diğer bir seçenek de gelecekteki Web3 merkezi olmayan uygulamaları için iyi bir platform oluşturmak için projelere veya blok zincirleri üzerinde bahse girmektir. Ethereum bu konuda ana seçenektir, ancak ETH ağında işlem ücretleri çok yüksek olduğu için Polkadot gibi diğer alternatif blok zincirler daha mantıklı olabilir.

Polkadot, Web3 Foundation tarafından kurulan zincirler arası bir iletişim protokolüdür. Polkadot’un parachain modeli, Web3’ün geleceğinin birlikte çalışan birçok farklı blok zincirini içereceği inancıyla oluşturuldu.

Son Düşünceler

Web3, kripto para piyasalarını kasıp kavuran Metaverse’ün aksine kullanıcı tarafından görünmeyen, kaputun altındaki teknolojiye odaklanır. Bu teknoloji olgunlaştıkça Web3 platformlarının ve kripto paraların popülaritesinin zirveye ulaşması biraz zaman alacaktır.

Web3 bir dereceye kadar bir pazarlama moda kelimesidir, ancak Web2 platformlarını merkezi olmayan hale getirmenin ardındaki fikir gerçektir. Henüz merkezi olmayan uygulamalar ve Web3 ana akımın dikkatini çekmemiştir; bununla birlikte kripto para yatırımları daha yaygın hale geldikçe, kullanıcılar kaçınılmaz olarak Web3’ün gücünü fark edeceklerdir

Web3 Nedir? Web3’e Nasıl Yatırım Yapılır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)