WeChat kripto para kullanan kullanıcıları yasaklayacak!

3 Dakikada Okunabilir


Çin’in sosyal medya devi WeChat, yeni güncellenen bir servis politikası kapsamında Bitcoin ve kripto para kullanan kullanıcıların hesaplarını yasaklama kararı aldı. Haber, kripto para kullanan yatırımcılar için WeChat’e olan güvenlerinin tamamen sarsılmasına sebep olacak.

WeChat kripto para yasağı, Pekin’in ülke genelinde kripto para birimi alım satım işlemlerini yasaklama konusundaki son çabasından sonra alındı. Huawei gibi dev markaların Pekin hükümetine çalıştığını kanıtlamak için sürekli olarak açıklaam yapan ABD’nin bu kanıtlarının ne kadar doğru olduğu WeChat haberi ile birlikte bir kez daha kanıtlanmış oldu. Çinli dev şirketlerin Pekin ne derse onu uyguladığı ve ne bilgi isterse onu vermek zorunda kalabilecek olduğunun bir kanıtı. Öte yandan, kripto para birimi piyasası şu anda 24 saatlik artış kaydeden ilk 100 paranın çoğunluğu ile pozitif fiyat artışının yaşandığı bir günün tadını çıkarıyor .

WeChat Bitcoin’i yasaklıyor

7 Mayıs 2019 Salı günü yayınlanan bir politika güncellemesinde, Çin sosyal medya sitesi behemothu kripto para birimi ödeme kanallarının yasaklandığını açıkladı. Tüccarlar artık hiçbir kripto para birimi haberini ve kripto para kelimesini bile kullanamayacaklar.

Yönetmeliğe uymayan WeChat kullanıcıları hesaplarını sonlandırmak zorunda kalacaklar ve hesapları otomatik olarak WeChat tarafından kapatılacak ve kripto para konusundan bahseden tüm hesaplar kapatılacak. Duyuruya göre, politika değişikliği Mayıs 2019 sonunda yürürlüğe girecek ve henüz tam net bir tarih yok.

Bu gelişme, Tencent’e ait sosyal iletişim platformunun gerçekleştirdiği ilk Bitcoin karşıtı eylemi değil. Ağustos 2018’de, şirket, kripto para birimi ve Blockchain teknolojisi endüstrisindeki en son gelişmeler hakkında haberler ve güncellemeler yayınlayan kullanıcıların hesaplarını kapatmaya ve bu hesapları geri açmamaya başladı.

Çin’de sansür artık sıradan bir şey. Kendisini ömür boyu devlet başkanı ilan eden devlet başkanı var ve ülkede mevcut iktidar sürekli vatandaşlarını kısıtlamaya yönelik karar alıyor.

Çin’deki Yatırımcılar Tepkili

Haberler hakkındaki tweetler, Primitive’nin kurucusu Dovey Wan ve Çin’den gelen kripto para haberleri için güvenilir bir kaynak olarak, hareketin ülkedeki Bitcoin OTC likiditesi üzerindeki olumsuz etkisinin olacağını ve kripto para sahibi olan insanların büyük oranda olmasa bile sayısının azalacak olduğunu düşündüğünü açıkladı.

2017 yılında Çinli yetkililer tarafından kripto para birimi alım satım yasağının açıklandığı günden itibaren, tüccarlar OTC platformlarına bağımlı olmak zorunda kaldı. Bu platformlar, bir milyardan fazla abonesi olan WeChat’ı bir iletişim kanalı olarak kullanabilecekleri bir servis olarak görmüşlerdi.

Habere tepki veren Binance CEO’su Changpeng Zhao, etkilerin yalnızca geçici olacağını ve pazarın bir alternatif bulacağını açıkladı. Ayrıca, Zhao bu tür kısıtlamaların genellikle daha fazla insanı kripto para birimini kabul etmeye zorladığını söyledi.

Binance patronu ayrıca WeChat’tan bu tür bir karar vermesinin Pekin tarafından zorlanmış olabileceğine bağladı. Pekin, her zaman kripto para birimi ile ilgili faaliyetlerin bastırılması için çaba sarf etti ve sosyal medya platformlarını sansürleme geçmişine, halkı kısıtlamaya, demokratik olmayan kararlar almaya devam etti.

Çin, Kripto Paralar İçin Önemli Bir Ülke

WeChat duyurusu, Çin’in Bitcoin karşıtı duruşunun bir sonucudur. Eylül 2017’de, düzenleyiciler kripto para birimi ticaretini yasaklamadan önce ICO’ları yasakladı.

Birçok platform yakın zamanda Çin’i terk ederek Japonya’ya ve Güney Kore gibi ülkelere taşındı. En son kripto para madenciliği kararı da bunlardan birisi olarak İran, Kanada ve benzer enerji fiyatlarının düşük olduğu ülkelere yöneldi.

Çinli yetkililer, yerel kripto para birimi borsalarını yasaklamayı bırakmadı. Ağustos 2018’de, düzenleyicilerin 120 yabancı kripto para birimi borsası platformuna erişimi engellediğini bildirdi.

Nisan 2019’da, Çin makamlarının Bitcoin madenciliğini yasaklamak istediğini bildirdi. Bu karar sonrasında kripto paraların fiyatlarında kalıcı olmayan bazı düşüşler oldu.

Bununla birlikte, o sırada, Dovey Wan gibi birkaç yorumcu, haberi ülkedeki Bitcoin madenciliği için ölüm fermanı olabileceğini açıklamıştı.

Genel olarak Bitcoin ve kripto para birimleri üzerine baskı olmasına rağmen, Çin hükümeti sürekli olarak Blockchain teknolojisine olan olumlu bir tutumunu dile getirmek konusunda çok kararlı. Ülkedeki bazı iller ve devlet kurumları blok zinciri bazlı çözümler geliştiriyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
121
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Lol Lol
242
Lol
Harika Harika
121
Harika
Korkunç Korkunç
80
Korkunç
Yusuf Varsal
Pek fazla bilinmese de Bitcoin kadar önemli olan Blockchain Technology ile ilgili olarak araştırmalar yapıyorum. 27 yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum.
error: Kopyalama Engellendi!