Anasayfa Altcoin Worldcoin, Tartışmalı Sistemi Üç Ülkede Durdurdu! İşte Nedeni...

Worldcoin, Tartışmalı Sistemi Üç Ülkede Durdurdu! İşte Nedeni...

Altcoin

Worldcoin; Hindistan, Brezilya ve Fransa'da iris tarama işlemlerini durdurdu. Peki, bu kararın arkasında ne var?

Worldcoin, Tartışmalı Sistemi Üç Ülkede Durdurdu! İşte Nedeni...

OpenAI CEO'su Sam Altman'ın kurucu ortağı olduğu kripto para projesi Worldcoin (WLD), tartışmalı Orb doğrulama sistemini Hindistan, Brezilya ve Fransa olmak üzere üç büyük pazarda durdurdu.

Bu hamle, projenin bu ülkelerde kask şeklindeki göz küresi tarama cihazını kullanıma sunmasından sadece birkaç ay sonra gerçekleşti.

Worldcoin gelişimini denetleyen kuruluş olan Tools for Humanity; durdurma işleminin, cihazların bu pazarlarda yalnızca "sınırlı bir süre için" sunulmasından kaynaklandığını iddia ediyor.

Söz konusu hamle; projenin, protokol yükseltilmesi olan "World ID 2.0"ın lansmanını ve Reddit, Telegram, Minecraft, Shopify ve Mercado Libre gibi diğer platformlarla entegrasyonları duyurmasından bir hafta sonra gerçekleşti.

WLD Fiyatı Yakın Zamanda ATH'yi Gördü

Worldcoin, Tartışmalı Sistemi Üç Ülkede Durdurdu! İşte Nedeni...

CoinMarketCap verilerine göre;17 Aralık'ta WLD fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,70 dolara yükseldi. Tokenın zincir üstü değerlendirmesi, WLD'ye olan talebin bundan bir gün önce dört ayın en yüksek seviyesine çıktığını ortaya çıkardı.

16 Aralık'ta WLD'yi içeren en az bir işlemi tamamlayan günlük aktif adres sayısının toplam 766 adrese ulaştığı ve önceki gün kaydedilen 76 adrese göre yüzde 215'lik bir artış gördüğü tespit edildi. 

Benzer şekilde WLD ticareti için oluşturulan yeni adreslerin sayısı artarken yeni talepte de artış yaşandı. Santiment verilerine göre; o gün yeni WLD adreslerinin sayısı, bir önceki gün kaydedilen 76 yeni adrese kıyasla yüzde 363 artışla 334 oldu.

WLD balinaları da altcoinle ilgili çok sayıda işlemi tamamladıkları için bir kenara atılmadı. Santiment verilerine göre, 16 Aralık'ta 100.000 doları aşan WLD balina işlemlerinin sayısı 73'e ulaştı. Bu, tokenın piyasaya sürülmesinden bu yana ikinci en yüksek tek günlük balina işlem sayısına işaret ediyordu.

1 milyon doların üzerindeki balina işlemleriyle ilgili olarak da gün içinde 21 tanesi görüldü. Bu, Ağustos ayından bu yana kaydedilen en yüksek rakam oldu.

Altcoin 17 Aralık'ta 4,70 dolarda sabitlenirken, günlük işlem hacminin kâr/zarar oranı 30 günün en yüksek seviyesine çıktı. O gün zararla sonuçlanan her WLD işlemine karşılık 5,36 işlem kâr getirdi.

CoinMarketCap verilerine göre şu anda 3,74 dolardan işlem gören WLD, 17 Aralık'taki en yüksek seviyesinden bu yana değerinin yüzde 23'ünü kaybetti.​

Kaynak: AMBCrypto

Worldcoin, Tartışmalı Sistemi Üç Ülkede Durdurdu! İşte Nedeni... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Sanat ve Teknolojinin Eşsiz Birlikteliği: Render (RNDR) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto ve AI'nin Büyülü Dansı: ChainGPT (CGPT) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
ChatGPT'nin Yaratıcısı Gururla Sunar: Worldcoin (WLD) Nedir?
Rehber Dilara Avcıoğlu
ChatGPT’nin En Büyük Rakibi Olan Google Bard Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasında Yapay Zekâ Devrimi: AI Tokenleri Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Bitcoin ETF Nedir?
Rehber Burak Atik