Anasayfa Sektörel Worldcoin'in Başı Belada mı? Gözler Bu Projenin Üstünde...

Worldcoin'in Başı Belada mı? Gözler Bu Projenin Üstünde...

Sektörel

Birleşik Krallık'ın veri düzenleyicisi Bilgi Komiserliği Ofisi, OpenAI'nin kripto projesi Worldcoin hakkında "daha fazla araştırma" yapmayı planlıyor.

Worldcoin'in Başı Belada mı? Gözler Bu Projenin Üstünde...

Bir Reuters raporuna göre, veri düzenleyici Perşembe günü yaptığı açıklamada, insanları çevrim içi yapay zekâdan ayırmak için güvenilir bir çözüm oluşturan bir kripto para projesi olan Worldcoin'i (WLD) inceleyeceğini söyledi. Eşsiz girişim, müşterilerin dijital bir kimlik -World ID- ve ücretsiz kripto para birimi karşılığında gözlerini taramalarını sağlıyor.

Bilgi Komisyonu Ofisi sözcüsü, "WorldCoin'in Birleşik Krallık'ta lansmanını not ediyoruz ve daha fazla araştırma yapacağız." dedi. Kaynak ayrıca kuruluşların "kişisel verileri işlemek için açık bir yasal temele sahip olması gerektiğini" söyledi. Rızaya dayandıkları durumlarda, bunun özgürce verilmesi ve zarar görmeden geri alınabilmesi gerekir.”

Kripto Topluluğu Worldcoin'i Eleştiriyor!

CEO Sam Altman tarafından desteklenen OpenAI projesi Worldcoin (WLD), Pazartesi günü başlatıldı ve kullanıcıların insan olduklarını kanıtlamalarına yardımcı olmak için kendisini "dijital pasaport" olarak tanımladı. Kurucu ortaklar lansman sırasında "Worldcoin, gizliliği koruyan bir dijital kimlikten (World ID) ve yasaların izin verdiği yerlerde, yalnızca insan olduğu için alınan bir dijital para biriminden (WLD) oluşur." dedi.

Piyasaya sürülmesinin ardından yerel token WLD, kripto tüccarları ve savunucularının endişeleri arasında 3,58 dolara önemli bir artış gördü. Token lansmanı, 100 milyonun piyasa yapıcılara tahsis edildiği ve geri kalan tokenlerin, Worldcoin'in lansmanından önce gözlerini tarayarak kimliğini doğrulayan yatırımcılara dağıtıldığı 143 milyon WLD'nin çıkarılmasını içeriyordu.

Kripto para projesi, ilk deneme aşamasında iki milyon kullanıcı kaydına sahiptir ve kimlik tespiti için kullanıcıların irislerinin taranmasını içeren operasyonlarını 20 ülkeye genişletmeyi planlamaktadır. Worldcoin sözcüsü CoinDesk'e projenin "uygunluğu sağlamak için yerel yasa ve düzenlemeleri değerlendirmeye devam ettiğini" söyledi.

Worldcoin'in Başı Belada mı? Gözler Bu Projenin Üstünde...

Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ile ilgili olarak Worldcoin Foundation

"Avrupa'nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği dahil olmak üzere, biyometrik veri toplama ve veri aktarımını yöneten tüm yasa ve yönetmeliklerle tamamen uyumludur."

Veri düzenleyicisinin Worldcoin (WLD) projesini araştırma hamlesi, göz taramalarının kullanımıyla ilgili veri gizliliği endişelerinde bir artışın olduğu bir zamanda geldi. Dünyanın dört bir yanındaki spekülatörler, verilerin nasıl depolandığı ve güvence altına alındığı ve kullanıcıların gizlilik haklarını korumak için alınan önlemler hakkında sorular sormaktadır.

Sonuç olarak, proje muhtemelen dünya çapındaki düzenleyiciler tarafından daha fazla inceleme altına alınacaktır ve Brit'in veri denetleyicisinden yapılan duyuru, Worldcoin'in etkilerini anlamada önemli bir adıma işaret ediyor.

Kaynak: Cryptonews

Worldcoin'in Başı Belada mı? Gözler Bu Projenin Üstünde... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan