Anasayfa Rehber Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Wrapped Bitcoin nedir? WBTC nedir? Kripto para projesi ile ilgili merak edilen her şey burada!

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

WBTC Nedir?

Son zamanlarda sarılmış tokenlerin sık sık gündeme geldiğini biliyoruz. Wrapped Bitcoin (WBTC), tokenleri sarmanın neden herkes için yararlı olduğunun en kritik örneklerinden biri olarak ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu altcoin, Bitcoin işlevselliğinin ve kullanılabilirliğinin geliştirilmesi amacıyla kullanıma sunulmuştur. Söz konusu altcoin, sonuç olarak geleneksel BTC sahiplerine daha gelişmiş finansal hizmetlerin sunulmasına katkıda bulunuyor.

Wrapped Bitcoin, etkili bir şekilde Bitcoin'i Ethereum blockchaine getiren bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Bu eşsiz finansal araç; Bitcoin'e maruz kalmayı sürdürürken traderlar, kurumlar ve merkeziyetsiz uygulamalar (Dapps) için Ethereum ağına doğru bir köprü sağlıyor. Bitcoin'in fiyat değerinin devreye sokulması ve bunun Ethereum'un programlanabilirliği ile bir araya getirilmesi hedefleniyor.

Her WBTC, BTC'yi 1:1 oranında temelinde temsil eden bir ERC 20 token olarak ön plana çıkıyor. Şu anda herkese açık olan çeşitli ağların kullanımı ile herhangi bir BTC'yi WBTC'ye dönüştürebilmeniz mümkündür. Öte yandan, WBTC varlığınızı dilediğiniz zaman geleneksel BTC'ye de dönüştürebilirsiniz. Kullanıcılar, söz konusu esneklik sayesinde yatırım stratejileri ile uyumlu olacak şekilde WBTC coin ve BTC arasında rahatlıkla geçiş yapabiliyorlar.  

Wrapped Bitcoin satın almak için borsa olarak Binance, Uniswap, Coinbase, Kraken ve KuCoin gibi kripto para platformlarını tercih edebilirsiniz. Eğer piyasa ile ilgileniyorsanız borsa seçiminizi yaptıktan sonra rahat bir şekilde altcoin alıp satabilir veya yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Wrapped Bitcoin nedir? ve WBTC nedir? sorularına yanıt ararken şimdi de proje kurucularına bir bakalım.  

WBTC Kime Aittir?

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

Wrapped Bitcoin, Wrapped Tokens olarak bilinen projenin bir parçasıdır. Bireyler tarafından kurulmayan bu projeyi daha çok Ren, Kyber Network ve BitGo kuruluşlarının ortak projesi olarak değerlendirebiliriz.

Ren; 2017'de Loong Wang ve Taiyang Zhang tarafından hayata geçirilen, aynı zamanda RenVM, RenBridge ve diğerleri gibi çözümler vasıtasıyla kripto para birimlerinin ve merkeziyetsiz finans uygulamalarının blockchainler arası entegrasyonuna yoğunlaşan bir şirkettir.  

Kyber Network; 2017'de Yaron Velner, Victor Tran ve Loi Luu tarafından kullanıma sunulan, farklı tokenlerin ve DeFi uygulamalarının entegrasyonuna imkân tanıyan bir blockchain likidite protokolüdür. Kuruluşun merkezi Singapur'da yer alıyor. WBTC'nin oluşturulmasına katkıda bulunan ve ağ üzerinde bir trader işlevini gören kuruluş, WBTC tokenlerinin BTC rezervlerine olan 1:1 oranını korumak amacıyla WBTC tokenlerini basıyor ve yakıyor.  

BitGo; 2013'te Amerikalı girişimci ve bilgisayar bilimcisi Mike Belshe'nin kurucu ortaklığını üstlendiği bir şirkettir. Kurumsal dijital varlık gözetimi, alım satım ve finansal hizmetler şirketi olmakla birlikte WBTC coin geliştiricilerinden de biridir. Orijinal koruyucu işlevini gören şirket, bir yandan WBTC token tutarken diğer yandan daha fazla token basmak için ihtiyaç duyulan anahtarları tutuyor. Wrapped Bitcoin nedir? ve WBTC nedir? sorularına yanıt ararken kripto para projesinin çalışma sistemi ile devam ediyoruz.  

WBTC Nasıl Çalışır?

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

Dünyanın en başta gelen kripto para birimi Bitcoin, Wrapped Bitcoin oluşumu sayesinde Ethereum'un DeFi ekosistemi dünyasına geliyor. WBTC token, BTC'yi WBTC'ye dönüştürmeyi amaçlayanlar için yaratılan tokenler ile birlikte ERC 20 token standardına bağlıdır.  

Dönüştürülecek bütün Bitcoin, Ethereum tabanlı tokenlerin basılmasına ve yakılmasına katılan bir koruyucu tarafından tutuluyor. Kullanıcılar, WBTC'ler yakıldığı zaman BTC bakiyelerini koruyucudan geri alabiliyorlar.  

Söz konusu kullanıcılar, madencilik esnasında koruyucuya depolama için BTC gönderip WBTC tokenleri olarak eşdeğerini alıyorlar. Wrapped Bitcoin'in en büyük koruyucusu olarak tanımlanan BitGo, belirli sayıda WBTC çıkararak tokenleri traderın Ethereum (ETH) adresine gönderiyor.  

Wrapped Bitcoin ve Bitcoin arasında takas gerçekleştirmeyi hedefleyen kullanıcılar, fonları tradera taşımak için "merkezi bir borsa" ya da "merkeziyetsiz bir borsada atomik takas" vasıtasıyla bir işlem gerçekleştiriyorlar. Kullanıcılar, işlemin sonuçlandırılmasının ardından BTC/wBTC'lerini uygun gördükleri biçimde kullanabiliyorlar. WBTC'nin BTC'ye dönüştürülmesi halinde ilgili WBTC bakiyesi, bir yakım işlemi vasıtasıyla ortadan kaldırılıyor.  

WBTC DAO, yönetici üyelerden meydana geliyor. Protokol ile ilgili kritik yükseltmelerin ve değişikliklerin gerçekleştirilmesini kararlaştıran üyeler, aynı zamanda Bitcoin varlıklarını yöneten koruyucu ya da trader işlevini görebiliyorlar.  

Wrapped Bitcoin, ilk olarak Ethereum ekosistemine entegrasyon sağlıyor. ETH, herhangi bir kripto para biriminin en büyük ekosistemine sahiptir. Bu geniş ağ; akıllı sözleşmeler, oyunlar, merkeziyetsiz borsalar ve merkeziyetsiz uygulamalardan meydana geliyor. Wrapped Bitcoin kullanıcıları, Bitcoin'lerinden vazgeçmeden ya direkt olarak Bitcoin alım satımı gerçekleştirmeden DeFi ödünç verme ve ödünç ağlarına erişim sağlayabiliyorlar.  

Düşük likidite, herhangi bir borsayı daha az etkili hale getiriyor. Bu da kullanıcıların tokenlerini hızlı bir şekilde ve diledikleri miktarda alıp satamamalarından kaynaklanıyor. Wrapped Bitcoin ise Bitcoin'in likiditesini Ethereum ekosisteminin esnekliğine entegre ediyor. Wrapped Bitcoin, bu sayede çok sayıda merkezi finans ürünü ve merkeziyetsiz finans ürünü arasında bulunan likidite döngüsünü kapatıyor.

Wrapped Bitcoin ile ölçeklenebilirlik de elde ediliyor. Sarılmış tokenler, direkt olarak Bitcoin yerine Ethereum blockchain üzerinde mevcut oluyor. Bu nedenle Wrapped Bitcoin ile yapılan işlemler daha hızlı ve daha uygun maliyetli oluyor. Bunun yanı sıra daha fazla işlem ve depolama seçeneğine de erişim sağlayabiliyorsunuz.  

Wrapped Bitcoin, kullanıcılara normal Bitcoin'e göre daha fazla işlevsellik sunuyor. Wrapped Bitcoin, Ethereum'un sağlam akıllı sözleşmelerinden faydalanabiliyor. Kendiliğinden uygulanan, önceden programlanmış protokoller olan akıllı sözleşmeler, blockchain endüstrisinin temel teknolojisi olarak değerlendiriliyor. Bitcoin, tam akıllı sözleşme kabiliyetlerinden yoksun olmuştur.  

DeFi'nin genişlemesi, Wrapped Bitcoin'in doğuşunu beraberinde getirmiştir. DeFi uygulamaları, geleneksel merkezi finans hizmetlerini merkeziyetsiz versiyona dönüştürmeye çalışıyor. Kullanıcılar, Compound gibi uygulamalar sayesinde bankaların yerine geçerken ödüller karşılığında likidite sağlıyorlar.  

Staking, bildiğiniz üzere en popüler DeFi işlevlerinden biri olmuştur. Günümüzde staking protokollerinin çeşitli versiyonları bulunuyor. Çoğu, herhangi bir kullanıcının kararlaştırılan bir süre boyunca kripto para birimini ödül karşılığında kilitlemesini gerektiriyor. Bitcoin'lerini Wrapped Bitcoin'e dönüştüren kullanıcılar, bu yeni nesil protokollerden faydalanabiliyorlar. CoinList gibi platformlar, kullanıcıların ağ cüzdanlarında Wrapped Bitcoin stake ederek otomatik bir şekilde ödüller kazanmalarına olanak sağlıyor.

Likidite madenciliği de endüstride ivme kazanmayı sürdüren bir başka protokol olarak kayıtlara geçiyor. Likidite madenciliği protokolleri, staking protokollerine kıyasla daha kısa kilitlenme sürelerine sahip oluyor. Çok sayıda likidite madenciliği sistemi, ağ kullanıcılarının kripto varlıklarını faizle ödünç vermelerine imkân tanıyor. Compound; kullanıcıların, likidite madenciliği havuzları vasıtasıyla ağda yer alan diğer kullanıcılara Wrapped Bitcoin ödünç vererek pasif kazanç elde etmelerini sağlıyor.

WBTC Güvenilir mi?

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir, Nasıl Alınır?

Wrapped Bitcoin konsepti, teknolojinin sağlam olması açısından son derece güvenlidir. Diğer yandan, Bitcoin'inizi WBTC'ye dönüştürmeden önce farkında olmanız gereken çok sayıda risk söz konusu. Temel endişelerden biri, ilk WBTC coin platformlarının güvene dayalı modellerinden kaynaklanıyor. Bu senaryoda platformun gerçek Bitcoin'in kilidini açma ve token sahiplerine sahte WBTC coin bırakma riski daima bulunuyor.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer mesele ise merkezileşmedir. Büyük miktarlarda Bitcoin'i gözetim altında bulunduran, yeni tokenler basan ve BTC teminatının değerini takip eden üçüncü taraf koruyucuları dâhil ettiğiniz zaman yetkinin toplanması ile karşı karşıya gelebilirsiniz.  

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)