Anasayfa Rehber Wrapped NXM (WNXM) Nedir, Nasıl Alınır?

Wrapped NXM (WNXM) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Wrapped NXM nedir? Wrapped NXM nasıl alınır? Kripto para projesi ile ilgili merak edilen her şey burada!

Wrapped NXM (WNXM) Nedir, Nasıl Alınır?

WNXM Coin Nedir?

Nexus Mutual, sigortaya merkeziyetsiz bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. DeFi yani merkeziyetsiz finans sektörüne özgü bir alternatif sunan platform, sigortanın gücünü insanlara geri getirmek amacıyla yatırım fonu şeklinde bir risk paylaşım havuzu oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanıyor.  

Söz konusu platformun, Ethereum genel zinciri üzerine inşa edildiği görülüyor. Herkesin üye olmasına ve sigorta satın almasına imkân tanıyan DeFi platformu, tümüyle üyelere ait olmasından dolayı geleneksel bir sigorta şirketi düşüncesinin yerine geçiyor. Model tarafından "katılım" desteklenirken üyeler; risk değerlendirmesi, hasar değerlendirmesi ve yönetişime katılmak için ekonomik teşvikler alıyorlar.

Protokol içerisinde yerel token NXM, yatırım fonuna katılmak ve riski paylaşmak için kullanılıyor. Wrapped NXM (WNXM) ise sadece orijinal NXM'nin sarılmasıyla üretilebilen, 1'e 1 destekli bir token olarak ön plana çıkıyor.  

NXM kripto varlığı, yalnızca yatırım fonunun üyeleri tarafından tutulabiliyor ve alınıp satılabiliyor. WNXM kripto varlığı ise tamamen alınıp satılabiliyor fakat Nexus Mutual platformunda hiçbir şekilde kullanılamıyor. Sadece platform üyeleri, NXM'yi Nexus Wrapper'da sarabiliyor ya da açabiliyor.  

Herhangi bir kripto para borsasında listelenmeyen NXM coin, sadece platformun uygulaması vasıtasıyla satın alınabiliyor. DeFi platformu; bağlanma eğrisi (bonding curve) denilen, sürekli bir token modeli kullanıyor. Bu, tokenlerin herhangi bir zamanda ancak değişken bir fiyatla satın alınabileceği manasına geliyor.

Bunun, belirli fiyat değişim noktalarına sahip olan sabit bir alım döneminin yer aldığı ve söz konusu dönemin borsalarda spekülasyon odaklı bir piyasa tarafından takip edildiği daha yaygın ICO tipi yaklaşımlarla çeliştiğini ifade edebiliriz.  

NXM coin fiyatı, iki temel parametreye göre değişiklik gösteriyor: yatırım fonunun finansman seviyesi ve sigortaları desteklemek için gereken sermaye miktarı. Öte yandan WNXM, merkeziyetsiz kripto para borsalarında ve merkezi kripto para borsalarında listelendiği için fiyatının piyasa güçlerine tabi olduğunu söyleyebiliriz.  

WNXM Coin Kime Aittir?

Wrapped NXM (WNXM) Nedir, Nasıl Alınır?

Nexus Mutual, Hugh Karp tarafından hayata geçirilmiştir. Avustralya Ulusal Üniversitesi Aktüeryal Çalışmalar mezunu olan Karp, kariyerine MLC & NAB Wealth şirketinde sigorta uzmanı olarak adım atmıştır.

Karp; daha sonra mükerrer sigorta, birincil sigorta ve sigortayla ilgili risk çözümleri sağlayıcılarından biri olan Munich Re şirketinde ürün geliştirme sigorta uzmanı, finansal raporlama müdürü ve hayat sigortası mali işler müdürü olarak görev yürütmüştür.  

Söz konusu isim, 2017 yılının Kasım ayında ise Nexus Mutual şirketini kurmuştur. Wrapped NXM nedir? ve Wrapped NXM nasıl alınır? sorularına yanıt ararken kripto para projesinin çalışma sistemi ile devam ediyoruz.  

WNXM Coin Nasıl Çalışır?

Wrapped NXM (WNXM) Nedir, Nasıl Alınır?

Nexus Mutual; Ethereum ve akıllı sözleşmeler ortaya çıktığı zaman ekibin, sigorta sektörü bilgisini merkeziyetsiz teknoloji tutkusuna uygulayabileceğini anlaması üzerine hayata geçirilmiştir. Bireylerin sistemdeki herkese değil sadece sisteme güvenmeleri gereken bir platform üzerinde yatırım fonu inşa edilmiştir.  

Böylece bir sigortacının, müşterilerin paralarına onlar adına baktığı acentelik problemine bir çözüm olarak kullanıma sunulan Nexus Mutual, geleneksel sigortacılık modeline kıyasla maliyet bakımından ciddi bir tasarruf yapma fırsatını da elde etmiştir.  

DeFi platformu, İngiltere merkezli olduğu için mevcut yasa sayesinde bu konsepti oluşturmak için güçlü bir temele sahip olmuştur. Havuzlanmış sermayeyi yöneten uzmanlar, riski sigorta edip küresel olarak erişilebilir bir risk piyasasında koruma sağlamaya başlamışlardır.  

Peki, üyelerin riskleri paylaşmalarını sağlayan platform, hangi sigorta ürünlerini sunuyor? Gerçek bir üye destekli sigorta alternatifi olarak kabul edilen platformun sunduğu sigorta ürünleri arasında getiri token sigortası, protokol sigortası ve gözetim sigortası yer alıyor.  

  • Getiri token sigortası: Faiz getiren kripto tokenlerinizi "sabitliği kaybetme" olaylarına karşı koruyun.  

Faiz getiren bir kripto token - yDAI gibi -  sahibi olarak kendinizi yDAI'nin sabitliğini kaybetmesine karşı korumak istiyorsunuz.  

Faiz getiren tokeninizin değer bakımından yüzde 10'un üstünde sabitliğini kaybetmesi halinde kaybınızın yüzde 90'ına kadarını talep edebilirsiniz. Bunun için faiz getiren tokeninizi bir hasar ödemesi ile takas edebilirsiniz.

  • Protokol sigortası - Bireysel bir protokoldeki hatalara karşı koruma sağlayın.

Bir protokole para yatırarak söz konusu protokolle etkileşime girebilirsiniz. Belirli bir protokolün bir şekilde saldırıya uğraması halinde koruma isteyebilirsiniz. 

İstenmeyen kod kullanımının yanı sıra üyeler, artık "flash loan (flaş kredi) oracle manipülasyonları", "Ethereum ekosistemi" ve "BSC ve Layer 2 bileşenleri dâhil olmak üzere diğer zincirler" durumunda da sigortalanıyorlar. 

Dolayısıyla bir projede paraya sahip olmanız ve dijital varlıklarınızın kaybolması ya da çalınmasıyla sonuçlanan bir olay ile karşılaşmanız halinde protokol sigortası kapsamında oluyorsunuz.

  • Gözetim sigortası - Merkezi bir borsadaki kayıplara karşı koruma sağlayın.  

Kullanıcıları adına kripto para birimi varlıklarına ait özel anahtarların saklanmasından sorumlu bir kuruluşa para yatırabilirsiniz.  

Saklama kuruluşunun, paranızın yüzde 10'undan fazlasını kaybetmenize yol açacak şekilde saldırıya uğramasına ve bu kuruluşun para çekme işlemlerini 90 günden fazla süreyle durdurmasına karşı kendinizi korumak isteyebilirsiniz.  

  • Ethereum (ETH) staking sigortası - Ethereum doğrulayıcılarınızı cezalara ve kaçırılan ödüllere karşı koruyun.  

Yukarıda üyelerin riskleri paylaştıklarından söz ettik. DeFi platformu vasıtasıyla riskler nasıl paylaşılıyor?

  • Sigorta alıcıları: Üyeler, desteklenen risklerden herhangi birine karşı koruma sağlamak için sigorta ürünleri satın alabiliyorlar. Sigorta kapasitesi, bir ya da daha fazla staking havuzunda sağlanıyor.
  • Staking havuzları: Riskler, bireysel staking havuzlarında değerlendiriliyor ve yönetiliyor. Risk ve fiyatlandırma uzmanlığına sahip olan üyeler; bir staking havuzu oluşturabiliyor, stake edilen NXM varlıklarını yönetebiliyor, riskleri sigorta edebiliyor ve ücret kazanabiliyorlar.  
  • NXM staker'ları: Üyeler, stake edilmiş NXM varlıklarını devredebiliyor, risk uzmanlarına sigortalama likiditesi sağlayabiliyor ve üyelerin sigorta satın almaları halinde ödüller kazanabiliyorlar.  

Nexus Wrapper, NXM'yi merkeziyetsiz kripto para borsalarında ve merkezi kripto para borsalarında alınıp satılabilecek bir tokene sarma seçeneğini isteyen Nexus Mutants tarafından oluşturulmuştur. Projenin resmî Twitter hesabı, 17 Temmuz 2020 tarihinde WNXM varlığının oluşturulduğunu duyurmuştur.  

WNXM; serbetçe transfer edilebilen, wrapped Nexus Mutual tokenlerini yani sarılmış NXM tokenlerini temsil ediyor. Hem Nexus Wrapper hem de WNXM coin, topluluk tarafından yönetiliyor. Yatırım fonu, Nexus Wrapper ve WNXM ile ilgili bilgi sunmak için bağlantılar sağlasa da Wrapper'ı ya da WNXM varlığını yönetemiyor.  

Normal NXM coin ise akıllı sözleşme sigortasının satın alınabileceği blockchain tabanlı yatırım fonu olan Nexus Mutual'ın üyelik varlığı olarak biliniyor. Sadece Nexus Mutual üyeleri; NXM varlığını satın alma, tutma ve kullanma imkânına sahip oluyorlar.  

Kapitalizasyon oranı yüzde 100'den küçük ya da yüzde 100'e eşit olduğunda NXM'nin ETH'ye çevrilmesi yasak oluyor. Bu, hasarları ödemek için platformun yeterli sermayeye sahip olmasını sağlıyor. Nexus Wrapper, yatırım fonunun dışında satabilmeleri için üyelerin NXM'lerini sarmalarına olanak sağlıyor.  

WNXM Coin Hangi Borsada?

Wrapped NXM (WNXM) Nedir, Nasıl Alınır?

Wrapped Nexus Mutual tokenlerini yani sarılmış NXM tokenlerini temsil eden WNXM coin; Binance, Uniswap, Bancor Network, Huobi, OKX, Gate.io, Poloniex, WhiteBIT ve KuCoin gibi kripto para borsalarında listelenmiş durumdadır.  

Söz konusu altcoin ile ilgili borsa listelemelerini takip etmek için CoinMarketCap ya da CoinGecko gibi platformları kullanabilirsiniz. Yazının hazırlandığı sırada işlem hacminin, kripto para borsası Binance tarafından sunulan WNXM/USDT işlem çiftinde yoğunlaştığı görülüyor.

Wrapped NXM nedir? ve Wrapped NXM nasıl alınır? sorularına yanıt ararken kripto para birimi ile ilgili satın alma sürecine de bir göz atalım.  

WNXM Coin Nasıl Alınır?

Bitcoin (BTC) piyasaya sürüldükten sonra çok sayıda altcoin ortaya çıkmıştır. Günümüzde yalnızca Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri değil WNXM coin gibi birbirinden farklı kripto para birimleri de traderlar tarafından mercek altına alınıyor.  

Wrapped Nexus Mutual tokenlerini yani sarılmış NXM tokenlerini temsil eden WNXM ile ilgili alım işlemleri için yapmanız gereken ilk şey, kripto para biriminin listelenmiş olduğu bir borsa üzerinde hesap açmaktır.  

Daha sonra hesabınızı finanse edip altcoin alım satım işlemlerinize başlayabilirsiniz. Örneğin, KuCoin borsasında Tether (USDT) ya da Bitcoin (BTC) karşılığında WNXM satın alabilirsiniz. Eğer piyasa ile yeni ilgilenmeye başladıysanız güvenilir bir borsa seçimi yapmanız ve ardından altcoin ile ilgili adımlarınızı sağlam bir şekilde atmanız gerekiyor.

Wrapped NXM (WNXM) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)