Anasayfa Sektörel X, Kripto Büyümesinin Geleceği Olabilir: İşte Nedeni...

X, Kripto Büyümesinin Geleceği Olabilir: İşte Nedeni...

Sektörel

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter), kripto büyümesinin geleceği olabilir. Peki, bu düşüncenin arkasında neler var?

X, Kripto Büyümesinin Geleceği Olabilir: İşte Nedeni...

Sosyal medyayı düşündüğümüzde aklımıza hemen Facebook, Instagram ve TikTok gibi belirli isimler geliyor. Bu platformlar, yıllardır dijital hayatımızın ön saflarında yer alıyor, insanları birbirine bağlıyor, onların hikâyelerini paylaşmalarına imkân tanıyor ve çevrim içi deneyimlerimizi şekillendiriyor.

Fakat son zamanlarda yalnızca sosyal medya alanında radikal değişim gerçekleştirmekle kalmayıp aynı zamanda kripto para birimleri ve Web 3.0 dünyasında da itici bir güç haline gelen bir platform var. Bu platform X yani eski adıyla Twitter'dır. 

X'in son zamanlarda nasıl geliştiğini, kripto para entegrasyonuna yönelik iddialı planlarını ve neden Web 3.0 markaları için paha biçilmez bir araç haline geldiğini keşfedeceğiz.

Twitter'dan X'e...

X'in kripto endüstrisindeki önemini anlamak için teknoloji kralı Elon Musk'ın sahipliğinde kademeli olarak geçirdiği dönüşümü yakınlaştırmamız gerekiyor.

Bir zamanlar öncelikle bir mikroblog web uygulaması olarak bilinirken X, aylık 450 milyon aktif kullanıcının uğrak yeri olan çok yönlü bir internet dilimine dönüştü.

Elon Musk'ın X için tasarladığı plan oldukça cüretkâr: Musk; X'i sosyal, finansal ve ticari işlevleri sorunsuz bir şekilde entegre eden bir 'her şeyin uygulaması' olarak tasarlıyor.

Elbette insanlık tarihindeki her önemli adım gibi bu evrim de bir gecede gerçekleşmedi. Ekim 2022'de satın alınmasından bu yana sosyal medya platformu, çağdaş dijital kültür üzerindeki etkisini ve konumunu değiştiren çeşitli stratejik değişikliklerden geçti.

Bu parça parça değişiklikler, Temmuz 2023'te Musk'ın "Twitter" adını esrarengiz ve oldukça tartışmalı bir şekilde "X" olarak yeniden markalaştırmasıyla zirveye ulaştı.

Twitter'dan X'e geçiş, sosyal medyayı algılama ve kullanma şeklimizde temel bir değişikliği temsil ediyor. Bu nedenle arka planda nelerin değiştiğinden bahsetmek bizim için önemli.

X, Kripto Büyümesinin Geleceği Olabilir: İşte Nedeni...

Kripto Para Ödemelerinin Entegrasyonu

X'teki en heyecan verici gelişmelerden biri de sosyal medya platformunun kripto para entegrasyonuna yönelik planları. X, kripto para ödemelerini entegre etmek için bir lisans aldı. Bu, tüm Web 3.0 endüstrisi için oyunun kurallarını değiştirebilir.

X'in uygun bir şekilde "Coins" olarak adlandırılan bir kripto ödeme sistemi geliştirdiğine dair raporlar ortaya çıktı. Bu sistem, sadece geçen yıl 817 milyar dolarlık ödeme işlemi gerçekleştiren e-ticaret devi Stripe tarafından destekleniyor. 

Kripto para birimleri kullanarak X üzerinden sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabileceğiniz, para aktarabileceğiniz ve ödeme alabileceğiniz bir gelecek hayal edin. Bu, Elon Musk'ın "her şeyin uygulaması" yaratma hedefiyle mükemmel bir şekilde örtüşen bir vizyon.

Nisan 2022'de Stripe, X'teki içerik oluşturucuların şirketin ödeme işlemcisi Stripe Connect tarafından desteklenen yeni kripto ödeme seçeneğini test etmelerine izin vererek bu yönde bir adım daha attı. Bu özellik, Polygon ağı aracılığıyla doğrudan sosyal medya platformundan USD Coin ödemeleri almalarını sağladı.

Stripe, ayrıca ek raylar ve ödeme para birimleri için destek ekleme planlarını da kamuoyuyla paylaştı. Bu, X'in kripto para entegrasyonu fikriyle sadece flört etmediğinin, bunu aktif olarak gerçekleştirdiğinin açık bir göstergesidir.

Web 3.0 Markaları için Paha Biçilmez Bir Araç

X, var olan diğer tüm büyük sosyal medya platformlarına kıyasla daha fazla kripto kullanıcılarından ve meraklılarından oluşan canlı bir topluluğa sahiptir. Bu da onu Web 3.0 projelerinin gelişmesi için ideal bir alan haline getirmektedir.

Fakat mesele sadece sayılarla ilgili değil, aynı zamanda etkiyle de ilgili. Web 3.0'daki kilit kanaat önderleri, X'te kendilerine bir yuva buldu. Bu etkili isimler, kripto topluluğuyla aktif olarak etkileşime girerek trendleri şekillendiriyor ve değerli görüşler paylaşıyor. Onların platformdaki varlıkları, X'i fiili bir kripto merkezi statüsüne yükseltti.

İstatistikler de ilgi çekici bir hikaye anlatıyor. Son yıllarda X'te kripto ile ilgili konuların ve tartışmaların büyümesi dikkat çekicidir.  2020'den bu yana platformda paylaşılan bir milyardan fazla gönderide doğrudan kripto paralardan bahsedildi veya kripto paralara atıfta bulunuldu.

Bunlar, normal kullanıcılar tarafından paylaşılan gönderilerden Super Bowl tarafından yayınlanan reklamlara ve hatta Elon Musk'ın kendisi tarafından paylaşılan birden fazla gönderi örneğine kadar uzanıyor. Bu, X'in blockchain teknolojisi ve kripto paraların yaygınlaşması üzerindeki kültürel etkisi hakkında çok şey anlatıyor.

X, Kripto Büyümesinin Geleceği Olabilir: İşte Nedeni... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ethereum Gas Ücretleri Hakkında Her Şey: Kullanım Kılavuzu
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar