Anasayfa Rehber XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında

XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında

Rehber

XRP nedir? XRP'nin ölçeklenebilirliği hakkında neler söylenebilir? İşte konu ile ilgili merak edilen bazı ayrıntılar...

XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında

XRP, kripto dünyasına adım atan hemen hemen herkesin bildiği ve diğer kripto para birimlerine kıyasla daha ölçeklenebilir olduğu iddia edilen bir kripto para birimidir. Bu rehberimizde Ripple, XRP ve XRP Ledger'ın ne olduğunu, XRP'nin ölçeklenebilirliğini ve bazı düzenleyici hususları mercek altına alacağız.

Ripple ve XRP Nedir?

Ripple (önceki adıyla Ripple Labs); kripto para birimi XRP'nin, onun arkasındaki yazılım olan XRP Ledger'ın ve diğer birçok işlem odaklı projenin desteklenmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunan, kâr amacı gütmeyen bir şirkettir.

Ripple; web sitesinde XRP'nin, diğer tüm dijital varlıklardan daha hızlı, daha uygun maliyetli ve daha ölçeklenebilir olduğunu ifade ediyor. Ripple, ödemeler alanında yenilikçi teknolojiyi desteklemek amacıyla XRP Ledger'ı kullanıyor.

Ripple, XRP ile olan ilişkisini aşağıdaki gibi açıklıyor:

Ripple, XRP için yeni bir fayda ortaya çıkarmaya ve küresel ödemeleri dönüştürmeye katkıda bulunacak bir teknoloji inşa etmeye odaklanıyor. Üçüncü taraflar ise XRP ile ilgili diğer kullanım alanlarını takip ediyor.

Ripple, daha etkili uluslararası ödemelere ve daha hızlı sınır ötesi işlemlere yönelik bir işlem hızı sunması için SWIFT'e bir alternatif olarak ağı çalıştırmak üzere XRP'yi yaratmıştır. 

Geleneksel banka havalelerinin tamamlanması günler alabiliyor. Söz konusu havalelerde yüksek ücretler de ortaya çıkabiliyor. XRP'yi kullanan Ripple ağı, yüksek işlem hızı ve düşük maliyetleri dolayısıyla geleneksel banka havalelerinin yerine geçebilir.

XRP; ayrıca sadece özel anahtar sahibinin izin verdiği işlemlerin kalıcı ve değişmez bir kaydını sağlayan, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir blockchain olan XRP Ledger'ı güçlendiriyor.

XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında

XRP Ledger Nedir?

XRP Ledger; daha hızlı, daha enerji tasarruflu bir blockchain arayışında olan üç geliştiricinin oluşturduğu merkeziyetsiz, halka açık bir blockchain'dir. 2012 yılından beri kesintisiz olarak faaliyet gösteren blockchain, geliştiricilerin XRPL topluluğu için çok sayıda proje oluşturmalarına imkân tanıyor. Günümüzde XRPL üzerinde mikro ödemeleri, DeFi'yi ve tokenizasyonu kapsayan birçok uygulama bulunuyor.

XRP Ledger; genellikle bir kuruşun altındaki işlem maliyeti ile her tür para birimi arasında birkaç saniye içerisinde fon transferi gerçekleştiren, blockchain tabanlı bir ödeme ağı olarak nitelendiriliyor. XRP Ledger, Ripple Protokolü Konsensüs Algoritması (RCPA) denilen eşsiz bir konsensüs algoritması kullanıyor.

RCPA, iş kanıtı ya da hisse kanıtı protokolleri gibi çalışmıyor. Bunun yerine ekosistemin hesapları ve işlemleri için birkaç bağımsız düğüm tarafından konsensüs doğrulaması sağlıyor. Bir işlemin doğrulanması için tüm düğümlerin, onun üzerinde anlaşması gerekiyor. İşlemin yerine getirilmesinin tek yolu bu oluyor. 

Ripple, aynı miktarda parayı iki veya birden çok kez harcamanıza izin vermiyor çünkü sistem, hangi işlemin ilk olarak talep edildiğini belirliyor ve sonraki bütün işlemleri siliyor. Söz konusu konsensüs protokolünün doğrulama sürecini tamamlaması sadece saniyeler alıyor. Bu nedenle işlem süresi minimum oluyor: Bir işlemin tamamlanması ortalama olarak yaklaşık 4 saniye sürüyor.

XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında

Ripple'ın Sürekli Hedefi: Ölçeklenebilirlik

Ripple'ın amacı, dünyadaki mevcut geleneksel ödeme ağlarının yerine geçmektir. Bu nedenle ölçeklenebilirlik, sürekli bir hedeftir. Ripple'ın XRP için ön plana çıkardığı iki özellik, "minimum işlem ücretleri" ve "işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi" olmuştur. Ağın standart bir işlem için talep ettiği minimum işlem maliyeti 0.0002 XRP'dir.

XRP'nin bir diğer avantajı ise ölçeklenebilirliğidir. Saniyede 1.500 işlem gerçekleştirebilen XRP, doğası gereği kendisini karbon nötr ve enerji tasarruflu hale getiren yeşil özellikleriyle dikkat çekiyor. XRP, yine de benzer bir maliyetle saniyede 3.500'den fazla işlemi destekleyebilen Solana gibi rakip blockchain'lerin oldukça gerisinde kalıyor.

Rapor: XRP Ledger'da Zincir Üstü Faaliyet Güçleniyor

Ripple; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal bir mücadelenin ortasında olsa da bu, ana ürünlerinin büyümesini yavaşlatmış gibi görünmüyor. XRP Ledger'daki faaliyet gittikçe güçleniyor. Ripple, 2023 yılının ilk çeyreği için piyasa raporunu yayınladı.

XRP Ledger'da zincir üstü faaliyetin güçlü kaldığına işaret eden rapora göre; 2023 yılının ilk çeyreğinde işlemler, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde kaydedilen 106 milyona kıyasla yüzde 9 artış göstererek 116 milyona ulaştı. Bu güçlü faaliyet, merkeziyetsiz borsa (DEX) hacimlerine de yansıdı. DEX hacimleri, önceki çeyreğe göre yüzde 34 artış göstererek 115 milyon dolara yükseldi.

XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında

Geliştiriciler tarafından XRP Ledger için "XLS-38d" denilen yeni bir birlikte çalışabilirlik standardı teklif edildi. Söz konusu standart, temel protokolden ya da programlama dilinden bağımsız bir şekilde kullanıcıların hem verileri hem de dijital varlıkları blockchain'ler arasında transfer etmelerine imkân tanıyacak.

Ripple'ın Ölçeklenebilirlik için Planları Var mı?

XRP piyasası, devam eden Ripple-SEC davasına rağmen küresel yatırımcılardan muazzam bir ilgi görmektedir. Ripple'ın İsteğe Bağlı Likidite (ODL) programı; Brezilya, Afrika ve Asya gibi önemli pazarlarda hayata geçirilmiştir. ODL, işlemleri gerçekleştirmek için XRP kullanan bir dijital ödeme programıdır.

IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası bankacılık sistemleri, CBDC'ler ve stablecoin'ler vasıtasıyla kripto para piyasasına ve blockchain teknolojisine büyük bir bağlılık gösterirken Ripple'ın en çok kazananlar arasında yer alacağı tahmin ediliyor.

XRP, bir dünya rezerv para birimi işlevini görmek için mükemmel bir şekilde konumlandırılmıştır. XRP Ledger'ın geliştiricilerinden Arthur Britto tarafından yapılan açıklamaya göre, "XRP Ledger'ın dünya genelinde 7.5 milyar insanı barındırmak için rekabetçi bir şekilde ölçeklenebilir olması" gerekiyor. Bu da IMF'in ve Dünya Bankası'nın, Ripple'ın başarmaya çalıştığı şey hususunda neden bu kadar olumlu olduğunu da açıklıyor.

XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında

Düzenleyici Hususlar Ripple ve XRP'yi Nasıl Etkiliyor?

Ripple ve XRP piyasasının, SEC tarafından açılan dava sebebiyle kuşatma altında olduğunu ifade edebiliriz. SEC; Ripple şirketinin yanı sıra söz konusu şirketin CEO'su Brad Garlinghouse ile kurucu ortağı Chris Larsen'ı XRP vasıtasıyla 1.3 milyar dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymet satmak ile suçluyor. Ripple-SEC davası nedeniyle birkaç kripto para borsasının, XRP'yi spot ticaretten delist ettiği biliniyor.

Dünya genelinde büyük bir yankı uyandıran dava henüz sonuçlanmadı. Kripto para endüstrisi, davanın sonucunu hevesli bir şekilde bekliyor. SEC lehine bir karar verilmesi halinde Ripple, ağır para cezaları ödemek zorunda kalabilir ve potansiyel olarak iş modelini değiştirebilir. Ripple lehine bir karar ise şirketin konumunu güçlendirebilir ve kriptoların menkul kıymetler yasaları kapsamında nasıl sınıflandırıldığının yeniden değerlendirilmesini sağlayabilir.

XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından 2023 yılının Mayıs ayında yayınlanan bir raporda, kripto konusunda acil bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu ve iş birliğinin hayati bir önem arz ettiği belirtildi. Belirsizliğin önüne geçmek için kripto düzenlemesine yönelik küresel bir koordinasyonun şart olduğu vurgulandı.

XRP'nin Ölçeklenebilirliği Kriptonun Geleceği için Önemli mi?

Düzenleyici zorluklar devam etse de 2023 yılının birinci çeyreğinde merkezi borsalardaki XRP ortalama günlük hacmi (ADV), 2022 yılının dördüncü çeyreğine kıyasla yüzde 46 artış göstererek 1 milyar dolara ulaştı. Bu da XRP'ye yönelik yüksek bir talep olduğu anlamına geliyor.

Ripple'ın düzenleyici zorlukların üstesinden gelmesi halinde XRP Ledger'ın eşsiz özellikleri ve XRP'in ölçeklenebilirliği, onu kripto para birimlerinin geleceğinde önemli bir oyuncu olarak konumlandırabilir.

Ölçeklenebilirlik, özellikle Ethereum gibi blockchain ağlarının karşılaştığı bir problemdir. Bazı blockchain ağları, düşük ölçeklenebilirlik pahasına merkeziyetsizliği ve güvenliği tercih etmiştir. XRP'nin avantajları arasında ise sürekli gelişen bir ölçeklenebilirlik yer almaktadır. 

XRP Ağı ve Ölçeklenebilirlik: Gelecekteki Gelişmeler Hakkında içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)