Kripto Para Haberleri

XRP, Bu Sorunu Çözene Kadar Büyük Finansal İşlemleri Devralamayacak

Bir kripto para finansal benimsenmenin ağırlığını kaldırabilirse bu çok kolay bir şekilde XRP olabilir. Son zamanlarda Ripple, XRP’yi popüler hale getirme konusunda oldukça ilerleme kaydetti. Eskiden xRapid olarak bilinen İsteğe Bağlı Likidite (ODL) özelliği, özellikle finansal kurumlar için kripto paraların yaygın olarak benimsenmesine en yakın seçenektir.

Ripple, MoneyGram’ın hisse senetlerinin %9,95’ine sahip olmak için şirkete 50 milyon dolar değerinde yatırım yaptı. Bununla birlikte, ticari olarak XRP’nin benimsenmesini önleyen önemli bir faktör var.

Slipaj Nedir?

Slipaj, bir varlığın beklenen fiyatı ile işlemin nihayetinde yürütüldüğü fiyat arasındaki alım satım farkını tanımlayan bir terimdir. Slipaj hemen hemen her finansal piyasada gerçekleşir ve her tüccar bir noktada Slipaj ile karşılaşır. Slipaj, değişken piyasalarda oldukça yaygın olabilir ve oynaklık söz konusu olduğunda, kripto para piyasası lider durumdadır.

Slipaj, alıcının satın almak istediği fiyatı ve bir satıcının kabul etmek istediği fiyatı belirterek, düzenli alım/satım fiyat farkının olduğu piyasa emirlerinde olur. Bu fark sorunlu olabilir.

XRP İçin Slipaj Neden Bir Sorun?

Sorun gerçekten basit. Örneğin, XRP’nin alım/satım fiyat farkı 20,37 dolar ile 20.35 dolar ise, XRP başına 20,37 dolar harcayacağınız mantıklı olacaktır. Ancak, piyasanın oynaklığı söz konusu olduğunda XRP fiyatı 20,37 dolardan 20,40 dolara her an çıkabilir.

Böyle bir fiyat değişimi pazar için fazla bir şey yapmayabilir, ancak kar ve zarar arasındaki fark olabilir. Bir banka 20,37 dolardan 1.000.000 XRP almaya karar verirse, ancak fiyat bir anda 20,40 dolara çıkarsa, bu en az 400.000 dolarlık bir kayıptır.

Hiçbir banka bunu istemez.

Nasıl Çözülür?

Çoğu banka tarafından günlük olarak aktarılan para miktarı 1.000.000 XRP’nin değerinden çok daha fazladır. Yukarıdaki açıklama ile, Slipaj bu bankaların sadece birkaç saniye içinde bir servet kaybedebileceği anlamına gelebilir.

Bir yandan çok küçük miktarlarla ilgilenebilecek üçüncü tarafları dahil etmek mantıklı olabilir. Bu, Slipaj olsa bile, bireysel işlemlerde meydana gelen kayıpların tehlikeli olmadığı anlamına gelir. Öte yandan, bu sadece olumlu düşünmek olabilir. Büyük bir çok uluslu kurum ODL’ye güvenecek olsaydı, her gün birkaç trilyon dolar değerinde işlem yapmak için çok fazla küçük işlem gerekir.

Ayrıca, piyasalar değişken olduğu sürece, Slipaj asla ortadan kalkmayacaktır. Kripto para destekçileri XRP ya da başka bir kripto paranın finansal kurumlar tarafından benimsenmesini ne kadar çok istese bile bu Slipaj yüzünden asla gerçekleşmeyebileceği anlamına gelir.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu