XRP’nin gerçek değeri nedir?

3 Dakikada Okunabilir


Çoğu insan, bir kripto para biriminin piyasa sınırını kontrol ederken ilk yaptığı şey CoinMarketCap’e giderek piyasa hacmi ve fiyatını kontrol etmektir. CMC, 60 milyondan fazla aylık sayfa görüntüleme alan en yüksek kripto para fiyatı takip sitelerinden biridir. Kripto para meraklıları için en popüler piyasa kapitalizasyon platformudur.

Son derece güvenilir bir platform olsa da, bazıları platformun XRP’nin pazar sınırını doğru hesaplayamadığını iddia ediyor. Mesele, teknik olarak dolaşımda olmayan ve dolayısıyla XRP’nin toplam kapitalizasyonuna dahil edilmeyen emanetteki XRP’nin hesaplanması ile ilgilidir.

İsteyenler kabul etsin, istemeyenler etmesin CoinMarketCap dünyanın en güvenilir kripto para siteleri arasında yer alan ilk sitedir ve tüm hatalarına rağmen piyasanın kontrolünü elinde tuttuğu için hakkında kötü ve olumsuz iddialar olması çok normaldir.

Kripto paraların fiyatı ve piyasa hacmini takip edecek başka bir internet sitesi olsa da en fazla takip edileni olması ve en fazla ilgi çekeni olmasından dolayı kripto para birimlerinin fiyatı ve piyasa hacmi takibini yapmak için güvenilir site olarak CoinMarketCap ilk sıradaki internet sitesidir. Aylık 60 milyonları aşan görüntüleme ile sitenin kazancı zaten binlerce dolar olarak bilinmektedir.

Her bir müşterisi için ayrı bir paket seçeneğine sahip olan CoinMarketCap yatırımcılardan gelen taleplere göre değil, kendi verdiği karara göre hareket eder ve insanlar kripto para birimi konusunda ne kadar piyasa hakkında bilgi edinmek istiyorsa istesin ilk olarak baktıkları internet sitesi CoinMarketCap’tır.

XRP

2017 yılında, Ripple emanete 55 milyar XRP yerleştirdi . Bu hareketin nedeni, toplam XRP arzını azaltmak ve dolaşımda olacak toplam belirteçlere yatırımcılar için kesinlik yaratmaktı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse şöyle açıklıyor:

Escrow’u her ayın ilk günü 0 ila 54 ay arasında sona erecek olan 1 milyar XRP tutarında 55 sözleşme oluşturmak için kullanacağız. Her sözleşme süresi doldukça, XRP Ripple’ın kullanımına sunulacak.

Ripple’nin istatistiklerine resmi sitelerinden baktığımızda, 25 Nisan 2019 itibariyle aşağıdaki sayıları alıyoruz:

Ripple tarafından düzenlenen toplam  XRP :6.486.676.982

Toplam  XRP dağıtıldı: 42.004.966.728*

Emanet’teki Toplam XRP: 51.500.000.013

Piyasa Değeri Nasıl Hesaplanır?

Sorun, birinin piyasa değeri nasıl hesaplandığına bağlı. Emanet içindeki belirteçleri hesaplarsanız, toplam piyasa değeri 99 milyar belirteç * XRP fiyatı olarak hesaplanır, eğer hesaba emanet belirteçleri dahil etmiyorsanız, bu değer 42,0 milyar belirteç * XRP fiyatıdır. İkincisi, CoinMarketCap’in XRP için 14 milyar dolarlık sayıya ulaşmasıdır. Ripple’nin emanet belirteçlerini içeren resmi web sitesinin aksine, bunun yerine 13 milyar dolarlık bir piyasa değeri olduğunu gösteriyor.

Hangisinin doğru hesap olduğunu bulmak için pazar sınırının tanımına bakmamız gerekir. Investopedia’ya göre, piyasa değeri “şirketin hisse senetlerinin toplam dolar piyasa değeridir”. Ödenmemiş hisse senetlerinin de aynen emanette tutulan XRP gibi sınırlı hisseler içerdiğini belirtmek önemlidir .

Cevabımız, eğer toplam piyasa limiti hesaplaması emanette tutulan XRP’leri içeriyorsa, XRP’nin gerçek sermayesi 40* milyar dolar olur. Birincisi, toplam arz ile piyasa hacmi değerini hesaplıyorsanız bir dakika bekleyin, 21 milyon arz ile Bitcoin’in pazar payını hesaplamamalı mıyız? Cevap hayır, çünkü bu madeni paralar henüz yaratılmadı. Şimdiye kadar sadece 18* milyon Bitcoin çıkarıldı, bu sayede yalnızca “çıkmamış” miktarı için kullanabiliriz. Bu nedenle XRP’nin gerçek değerinin aslında CMC’de yazan değer olduğunu ve Ripple’ın kendi değerinin daha ayrı bir konu ve daha farklı değerlendirilmesi gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda kafa karışıklıklarını önleyebilecek en iyi hesap şekli böyledir.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
121
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Lol Lol
242
Lol
Harika Harika
121
Harika
Korkunç Korkunç
80
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!