Anasayfa Sektörel Yabancı Platformlardaki Kriptolar Beyan Edilecek! İşte Son Tarih..

Yabancı Platformlardaki Kriptolar Beyan Edilecek! İşte Son Tarih..

Sektörel

İspanyol vatandaşları, Mart 2024 sonuna kadar yabancı platformlardaki kripto varlıklarını beyan etmek zorundalar.

Yabancı Platformlardaki Kriptolar Beyan Edilecek! İşte Son Tarih..

İspanya dışındaki platformlarda herhangi bir kripto varlığa sahip olan İspanya vatandaşları, sanal varlıkların vergilendirilmesini düzenleyen yeni yasalar uyarınca 31 Mart 2024 tarihine kadar bunları beyan etmek zorunda kalacaklar.

Genellikle Agencia Tributaria olarak bilinen İspanyol Vergi İdaresi Ajansı, ilk olarak 29 Temmuz 2023'te İspanya Krallığı'nın resmî devlet gazetesi olan Boletín Oficial del Estado'da ilan edilen "yurt dışındaki sanal varlıklar için bir vergi beyannamesi formu" olan "Form 721"i yayınladı.

Form 721 beyannamesi için başvuru süresi 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak ve Mart ayının son günü sona erecektir. Bireysel ve kurumsal vergi mükellefleri, 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yurt dışındaki kripto hesaplarında depolanan fon miktarını beyan etmelidir.

Fakat yalnızca 50.000 euro (yaklaşık 55.000 dolar) üzerinde değere sahip kripto varlığı olan bireyler, yabancı varlıklarını beyan etmekle yükümlüdür. Varlıklarını self-custody cüzdanlarda saklayanlar, varlıklarını standart varlık vergisi formu 714 aracılığıyla bildirmelidir.

Yabancı Platformlardaki Kriptolar Beyan Edilecek! İşte Son Tarih..

Kripto Varlık Sahiplerinden Ücret Alma Çabaları Artırıldı

Agencia Tributaria, son zamanlarda yerel kripto varlık sahiplerinden ücret alma çabalarını artırdı. Nisan 2023'te Agencia Tributaria, 2022 mali yılı için kripto vergilerini ödemeyenlere 328.000 uyarı bildirimi gönderdi. Bildirim sayısı, 2022'de 150.000 uyarı ile yıllık yüzde 40 artmış oldu. 2021'de sadece 15.000 bildirim vardı.

Ülke, kriptoyu yönetmek için çeşitli düzenlemelerle proaktif bir şekilde hareket etmeye çalışıyor. Ekim ayında İspanya Ekonomi ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı, ilk kapsamlı Avrupa Birliği kripto çerçevesi olan MiCA'nın, resmî son tarihten altı ay önce, Aralık 2025'te ulusal olarak yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Kasım ayında İspanya'nın başlıca mali düzenleyicisi olan Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu, kripto tanıtım kurallarını ihlâl ettiği gerekçesiyle bir teknoloji sağlayıcısına karşı ilk davasını açtı.

Yabancı Platformlardaki Kriptolar Beyan Edilecek! İşte Son Tarih.. içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik