Anasayfa Altcoin Yapay Zekâ Tokenlerine İlgi Azaldı: WLD Bunu Değiştirebilir mi?

Yapay Zekâ Tokenlerine İlgi Azaldı: WLD Bunu Değiştirebilir mi?

Altcoin

Yapay zekâ (AI) tokenlerine olan ilgi azalmış görünüyor. Peki Worldcoin (WLD) bu durumu değiştirebilecek mi?

Yapay Zekâ Tokenlerine İlgi Azaldı: WLD Bunu Değiştirebilir mi?

Yapay zekâ (AI) tokenleri, 2023'ün başında kripto para piyasasında en umut verici varlıklardan biriydi. Bunun en önemli itici güçlerinden biri, yapay zekâ tabanlı bir sohbet robotu olan ChatGPT'nin 2022'nin sonlarında piyasaya sürülmesiydi ve bu da yapay zekâ (AI) ile ilgili bazı kripto para birimlerini önemli kazançlara itti.

Bununla birlikte, veri araştırma firması Kaiko'nun yapay zekâ (AI) ile ilgili tokenlerin alım satım faaliyetlerinde önemli bir düşüş olduğunu ortaya koymasıyla, bu kripto para birimlerine olan ilgi azalıyor gibi görünüyor.

Yapay Zekâ Tokenleri İçin En Düşük Haftalık İşlem Hacmi

Kaiko'nun yakın tarihli bir veri raporuna göre, AI ile ilgili token Ocak 2023'ten bu yana en düşük haftalık işlem hacmini kaydetti . Bu raporda araştırma platformu, Fetch.ai (FET), Injective (INJ), Oasis Network (ROSE), SingularityNET (AGIX), Render Token (RNDR) ve The Graph (GRT) dahil olmak üzere en iyi yedi AI tokeninden altısının işlem hacmine baktı.

Yapay Zekâ Tokenlerine İlgi Azaldı: WLD Bunu Değiştirebilir mi?

Alım satım faaliyetindeki bu kayda değer düşüş, AI token çılgınlığının Ocak ayında zirveye ulaşmasından bu yana yatırımcıların ilgisinin azaldığını gösteriyor. Ve bu, AI ile ilgili birçok kripto para biriminin fiyat performansına yansıyor gibi görünüyor.

Piyasadaki en büyük yapay zekâ tokeni The Graph (GRT), 2023'ün başında en çok kazananlardan biriydi ve kabaca %122 artarak 7 Şubat'ta yıllık en yüksek seviyesi olan 0,2323$' a ulaştı. O zamandan beri 2023 zirvesinden %51 düşüşle sert bir düşüş yaşadı.

ChatGPT ve OpenAI Bunu Tekrar Yapabilir mi?

Daha önce de belirtildiği gibi, yapay zekâ (AI) tokenlerine olan ilgi artışı kısmen ChatGPT'nin piyasaya sürülmesinden kaynaklandı. Ancak, Sam Altman'ın Worldcoin projesinin ve WLD tokeninin piyasaya sürülmesinin ardından yapay zekâ ve büyük veri kripto para ekonomisi üzerinde benzer bir etki olmadı.

24 Temmuz 2023'te, ChatGPT'nin arkasındaki yapay zekâ (AI) şirketi OpenAI'nin CEO'su Sam Altman, World ID geliştirme kitini ve WLD tokenini piyasaya sürerek yeni kripto para ürününü piyasaya sürdü.

CoinGecko verilerine göre, WLD tokeni lansman gününde %85'ten fazla artış göstererek tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 3,3 dolara ulaştı. Ancak, kripto para biriminin fiyatı bu zirveye ulaştığından beri %31'in üzerinde düşüş gösterdi.

Worldcoin'in (WLD) piyasaya sürülmesiyle ilgili coşku olsa da, proje -özellikle teknolojisi- bazı şüphelerle karşılandı. Özellikle, Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, projenin iris tarama donanımı ve biyometrik veri toplama uygulamaları konusundaki endişelerini dile getirdi.

Bu arada, Worldcoin (WLD), Birleşik Krallık'ın veri düzenleyicisi Bilgi Komiserliği Ofisi zaten soruşturma yapmakta olduğundan, bazı düzenleyici incelemelerle karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. Fransa'nın gizlilik düzenleyicisi CNIL, projenin biyometrik veri toplamasının yasallığını da sorguladı.

Yapay Zekâ Tokenlerine İlgi Azaldı: WLD Bunu Değiştirebilir mi?

Worldcoin projesi ve WLD token şu anda bir miktar çekiş kazanıyor gibi görünse de, AI ve büyük veri kripto ekonomisini nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Bu yazı itibarıyla, WLD tokeni geçtiğimiz gün %6,8'lik bir fiyat artışıyla 2,27 $'dan el değiştiriyor.

Kaynak: NewsBTC

Yapay Zekâ Tokenlerine İlgi Azaldı: WLD Bunu Değiştirebilir mi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan