Altcoin Haberleri

Yasal sıkıntılar yaşayan XRP, %30’dan fazla değer kazandı

2020’nin sonu ve 2021’in başı en büyük altcoinlerden biri olan XRP için çok geçti. Bunun nedeni, XRP’nin arkasındaki şirketi Ripple’a karşı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) açtığı menkul kıymet davası oldu.

XRP fiyatı bir çıkıyor bir düşüyor

XRP fiyatı Aralık 2020’nin ortasında 0,64 dolara kadar çıkmıştı ama SEC’in XRP şirketi Ripple’a dava açmasından sonra XRP fiyatı birkaç hafta içinde 0,20 dolara düştü.

Yeni yılının Ocak ayının ilk haftasında şu anda piyasa değeri olarak en büyük 4. kripto para XRP %37 değer kazanarak 0.30 doların üzerine çıktı ve güncel olarak XRP şu anda dolardan ve Türk Lirasından işlem görüyor. XRP fiyatı son 24 saat içinde %43 ve son 7 gün içinde %40 oranında değer kazandı. Yine de XRP’deki bu fiyat artışı mantıklı görünmüyor.

Yasal sıkıntılar yaşayan XRP, %30'dan fazla değer kazandı - Koinbox.Net
https://www.tradingview.com/symbols/XRPUSD/

Ripple ve SEC davası

Sonuçta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Aralık 2020’de Ripple’ı lisanssız olarak menkul kıymet (XRP) satmakla suçladığından dolayı Coinbase ve Binance.US gibi büyük kripto para borsaları ABD XRP’yi delist etti. Dün bildirdiğimiz gibi Blockchain.com da XRP ticaretini durduracağını açıkladı. Hatta en büyük büyük Ripple yatırımcılarından biri olan Tetragon Financial Group’un Ripple’a karşı dava açtı.

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan:

XRP’nin performansı piyasanın geri kalanıyla aynı seviyede görünüyor.

ABD’de XRP düşmanlığı

Ripple (XRP) Nasıl Alınır?
Yasal sıkıntılar yaşayan XRP, %30'dan fazla değer kazandı - Koinbox.net

XRP’nin alım satımını askıya alan veya liste dışına çıkaran kripto para borsaların listesi büyürken XRP ABD dışında dünya genelinde destek topluyor. ABD hariç tüm dünya hala XRP’de alıp satabiliyor. SEC’in davasının örneğin Hollanda veya Türkiye’de hiçbir etkisi yoktur.

SEC’in Ripple’a dava açmasından sonra Amerikalılar da bir vatandaş girişimi başlattı. WhiteHouse.gov’da ABD federal hükumetinden XRP’yi bir para birimi olarak görmesini isteyen bir dilekçede 35.000’den fazla imza toplandı. ABD federal hükumetinin resmi bir cevap vermesi 100.000 imza gerekiyor.

Son olarak, Ripple’ın SEC davasında adı geçen şirket yöneticileri Chris Larsen ve Brad Garlinghouse, geçtiğimiz günlerde şirketin genel merkezinin yasal nedenlerle yurtdışına taşınması fikrini tekrardan gündeme getirdi.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün