Anasayfa Bitcoin Yasal Süreç Tamamlandı! On Binlerce Bitcoin'e El Konuldu

Yasal Süreç Tamamlandı! On Binlerce Bitcoin'e El Konuldu

Bitcoin

ABD mahkemesi, Silk Road davasıyla bağlantılı 69,370 Bitcoin'e el konulmasını kesinleştirdi.

Yasal Süreç Tamamlandı! On Binlerce Bitcoin'e El Konuldu

ABD temyiz mahkemesi, artık feshedilmiş olan dark web pazar yeri Silk Road davasıyla bağlantılı 69,370 Bitcoin'e el konulmasını kesinleştiren yasal süreci tamamladı.

Bir mahkeme dosyasına göre; ABD Dokuzuncu Bölge Temyiz Mahkemesi, Bitcoin'in federal kontrole devredilmesini onayladı. Bu uygulama; hükûmetin, Silk Road'un yasa dışı faaliyetlerine bağlı dijital varlıklar üzerindeki hakkını ortaya koyan daha önceki bir kararın ardından geldi.

El konulan Bitcoin varlıkları arasında Bitcoin'lerin yanı sıra Bitcoin Gold (BTG), Bitcoin SV (BSV) ve Bitcoin Cash (BCH) de bulunuyordu.

Silk Road'un Yasa Dışı Varlıklarına El Konulması

Yasal Süreç Tamamlandı! On Binlerce Bitcoin'e El Konuldu

Silk Road'un Bitcoin'iyle ilgili ilk karar, Ağustos ayında verildi. Bu karar, ABD Adalet Bakanlığının 2020'de kripto paraya el koyması ve ardından resmî el koyma talebinde bulunmasından kaynaklanıyordu. O dönemde el konulan Bitcoin'in değeri 1 milyar doları aşıyordu.

Eylem, bir cüzdan adresinden 69,369 Bitcoin'in hareketi ile tetiklendi. Bu, 2015'ten bu yana söz konusu varlıklar için ilk önemli faaliyete işaret etti. Bu hareket, uyuşturucu ve diğer yasa dışı maddelerin yasa dışı ticaretiyle ünlü bir platform olan Silk Road'a kadar izi sürülen fonları içerdiği için büyük ilgi çekti.

Silk Road kurucusu Ross Ulbricht, dosyada davalı olarak listelenmiştir. Site, Ulbricht'in 2013 yılı sonlarında tutuklanmasının ardından Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından kapatıldı. Ulbricht, 2015 yılında şartlı tahliye şansı olmaksızın iki kez müebbet hapis artı 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Hükûmeti, En Büyük Bitcoin Sahiplerinden Biri Oldu

ABD hükûmeti, suç faaliyetleriyle ilgili el koymalar yoluyla en büyük Bitcoin sahiplerinden biri haline geldi. 

Silk Road vakasında olduğu gibi siber suçlulardan ve darknet piyasalarından kaynaklı el konulan dijital varlıklar; çevrim dışı, şifrelenmiş donanım cüzdanlarında güvenli bir şekilde tutulmaktadır. Bunlar Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Gelir İdaresi (IRS) gibi çeşitli federal kurumların yönetimi altındadır.

Bununla birlikte karmaşık ve uzun yasal süreç nedeniyle hükûmet, aktif olarak ticaret yapmaz veya piyasayı zamanlamaz. Gerçek tasfiye süreci yıllar alabilir. Yasal süreç boyunca hükûmet, Bitcoin'i suçun kanıtı ya da geliri olarak elinde tutmaktadır.

Kaynak: Cryptonews

Yasal Süreç Tamamlandı! On Binlerce Bitcoin'e El Konuldu içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar