Anasayfa Bitcoin Yatırım Devi, Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Güncelledi!

Yatırım Devi, Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Güncelledi!

Bitcoin

VanEck, önemli bir hamlede bulunarak spot Bitcoin ETF başvurusunu güncelledi.

Yatırım Devi, Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Güncelledi!

New York merkezli varlık yönetim firması VanEck, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) değiştirilmiş bir başvuru sunarak spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başlatma yolunda önemli bir adım attı.

Spot ETF'ler için onay arayan diğer başvuru sahiplerinin izlediği stratejilerden kayda değer bir şekilde ayrılan VanEck, 27 Ekim'de fon tohumlama ile ilgili değiştirilmiş dosyalar sunmayı tercih etti. Bu yaklaşım, VanEck'i spot Bitcoin ETF arenasındaki diğer rakiplerden ayırıyor.

SEC, daha önce VanEck'in 10 Mart'ta VanEck Bitcoin Trust hisselerini listeleme ve ticaretini yapma teklifini reddetmişti. Bu, düzenleyicinin VanEck'in spot Bitcoin ETF teklifini üçüncü kez reddetmesi anlamına geliyordu.

Bu karar, VanEck'in önceki yılın Haziran ayında ve Kasım 2021'de yaptığı başvurular da dâhil olmak üzere, SEC'in dijital varlıkları takip etmek için tasarlanmış çeşitli ETF'leri sürekli olarak reddetme eğilimiyle uyumludur. Bu ret kararlarının temelinde, dijital varlık piyasasındaki potansiyel piyasa manipülasyonuna ilişkin endişeler yatıyor.

Finans avukatı Scott Johnsson; bu yeni başvurunun, VanEck'in Bitcoin ETF'inin diğer spot Bitcoin ETF teklifleri tarafından kullanılan nakit bazlı tohumlama yönteminden farklı olarak, fon tohumlama için Bitcoin'in kendisini kullanacağını ima ettiğine dikkat çekti.

VanEck'in değiştirilmiş başvurusunda; VanEck Bitcoin Trust'ın, Cboe BZX Borsasında işlem gören intifa senetlerinin ortak hisselerini ihraç eden bir borsa yatırım fonu (ETF) olarak tasarlandığı belirtilmektedir. VanEck Bitcoin Trust'ın birincil yatırım hedefi, operasyonel giderler hariç olmak üzere Bitcoin'in performansını yansıtmaktır. Bu hedefe ulaşmak için tröst, nakit yerine Bitcoin varlıklarını koruyacaktır.

Bu dosyayı diğer spot Bitcoin ETF tekliflerinden ayıran şey, fon tohumlama yöntemidir. Tröst hisselerini sattığında ya da geri aldığında, bunu "Creation Basket" olarak adlandırılan 50.000 hisselik bloklar halinde yapacaktır. Bu sepetin oluşturulması, içindeki hisselerin birleşik net varlık değerine eşdeğer olarak temsil ettiği Bitcoin miktarına göre belirlenir. Nakit aboneliğin söz konusu olduğu durumlarda tutar, yönetici tarafından belirlendiği üzere, Creation Basket'in temsil ettiği Bitcoin miktarını satın almak için gereken nakde dayalı olarak hesaplanacaktır.

Yatırım Devi, Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Güncelledi!

Diğer Varlık Yöneticileri de Başvurularını Revize Etti

VanEck, spot Bitcoin ETF başvurularını revize eden varlık yöneticileri arasına katıldı. Geçtiğimiz ay Bitwise Asset Management da SEC'in ürünle ilgili endişelerine yanıt olarak değiştirilmiş bir başvuru sundu.

Bu ayın başlarında ARK Invest ve 21Shares de aynı yolu izleyerek, önerdikleri spot Bitcoin ETF'i hakkında ek ayrıntılar sunarak ortak başvurularını düzeltti. Buna varlık saklama ve değerleme uygulamalarının ana hatları da dâhildi. Değiştirilen başvurulardaki bu artış, varlık yöneticileri ve düzenleyiciler arasındaki müzakerelerde potansiyel ilerlemeye işaret ediyor.

SEC; aralarında BlackRock, Invesco, Bitwise, VanEck ve Valkyrie'nin de bulunduğu çok sayıda spot Bitcoin ETF teklifine ilişkin kararını erteledi. Piyasa katılımcıları ve analistler, önümüzdeki haftalar içinde bir karar alınmasını bekliyor.

Yatırım Devi, Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Güncelledi!

VanEck'in İkili Yaklaşımı: Bitcoin Varlıkları ve Ethereum Tarzı Vadeli İşlem ETF'i

VanEck, önerdiği spot Bitcoin ETF'i için Bitcoin'i elinde tutma konusunda kararlı dururken kripto para alanında önemli adımlar atıyor. SEC'in onayının ardından VanEck, Ethereum tarzı vadeli işlem sözleşmeleri başlatmaya hazırlanıyor.

VanEck'in yakında çıkacak Ether Vadeli İşlem ETF'i, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) düzenlenmiş emtia platformunda alım satım için erişilebilir nakit uzlaşmalı vadeli işlem sözleşmeleri içeren tamamen standartlaştırılmış bir ürün olacak.

Bir ETF, belirli bir endeksin veya bir finansal araç sepetinin performansını yansıtır. Bu yenilikçi yaklaşım, VanEck'in kripto para yatırım tekliflerini çeşitlendirme ve yatırımcılara gelişen dijital varlık ortamında daha geniş bir seçenek yelpazesi sunma konusundaki kararlılığını göstermektedir.

Kaynak: Cryptonews

Yatırım Devi, Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Güncelledi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar