Kripto Para Haberleri

Yatırımcılar Dikkat! Android ve iOS’ta 167 Adet Sahte Kripto Para Birimi Uygulaması Bulunuyor

Sahte kripto para birimi uygulama simgelerine dikkat edin! Sophos, finansal ticaret, bankacılık veya kripto para birimi uygulaması altında dolandırıcılık amaçlı olan 167 adet sahte uygulama olduğunu belirledi.

Bilişim Teknolojileri güvenlik şirketi Sophos, saldırganların tanınmış ve güvenilir bir kuruluştan gelen örneğin bir finansal ticaret, bankacılık veya kripto para birimi uygulaması yüklediklerine inanan kişilerden para çalmak için kullandıkları 167 adet sahte Android ve iOS uygulaması olduğunu belirledi.

Android ve iOS’ta 167 Adet Sahte Uygulaması Var

Ticaret ve kripto para birimi uygulamaları olarak gizlenmiş sahte Android ve iOS uygulamaları başlıklı Sophos raporu, saldırganların sosyal mühendislik tekniklerini, sahte bir iOS App Store indirme sayfası da dahil olmak üzere sahte web sitelerini ve bir iOS uygulama testi web sitesini nasıl kullandığını açıkladı.

Yatırımcılar Dikkat! Android ve iOS'ta 167 Adet Sahte Kripto Para Birimi Uygulaması Bulunuyor –

Sophos araştırmacıları sahte uygulamaları araştırdılar ve bu uygulamaların çoğunun çok benzer olduğunu buldular. Bazıları yerleşik bir müşteri desteği “sohbet” seçeneğine bile sahip. Araştırmacılar sohbeti kullanarak destek ekipleriyle iletişim kurmaya çalıştıklarında, aldıkları yanıtlarda neredeyse aynı dil kullanıldı. Araştırmacılar ayrıca 167 sahte ticaret ve kripto para birimi uygulamasıyla yüklü tek bir sunucuyu tespit etti. Sophos’a göre birlikte ele alındığında bu, sahte uygulama dolandırıcılıkların aynı grup tarafından yürütülebileceğini gösterdiğini söyledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  EOS'a Bir Darbe Daha Geldi

İncelenen uygulamalardan birinde dolandırıcılar, bir tanışma uygulaması aracılığıyla kullanıcılarla arkadaş oldular, bir profil oluşturdular ve kurbanlarını sahte bir uygulamaya para ya da kripto para birimi yüklemeye ve eklemeye ikna etmeye çalışmadan önce bireysel hedeflerle mesaj alışverişinde bulundular. Kurbanlar daha sonra para çekmeye veya hesabı kapatmaya çalışınca dolandırıcılar bu kişilerin erişimlerini engelledi.

Banka gibi daha güvenilir bir markanınkine benzeyecek şekilde tasarlanmış web siteleri aracılığıyla dolandırıcılar kurbanlarını buldu. Hatta dolandırıcılar insanların orijinal App Store’dan bir uygulama yüklediklerine ikna etmek için sahte müşteri incelemeleri içeren sahte bir “iOS App Store” indirme sayfası bile yaptılar.

İnsanlar Android veya iOS için sahte uygulamaları indirme bağlantılarına tıkladıysa, mobil web uygulaması gibi görünen, ancak aslında sahte bir web sitesine bağlantı veren bir kısayol simgesi olan bir şey gördüler. Dolandırıcılar ayrıca iOS geliştiricilerinin uygulamaları resmi App Store’da yayınlamadan önce sınırlı sayıda Apple cihazı kullanıcısı ile yeni uygulamaları test etmelerine yardımcı olan üçüncü taraf bir web sitesi aracılığıyla bazı sahte iOS uygulamalarını da çıkardı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Piyasada tepki azaldı, ilgi çoğaldı

Sophos’un kıdemli tehdit araştırmacısı Jagadeesh Chandraiah:

İnsanlar tanıdıkları veya bildiklerini düşündükleri markalara ve kişilere güveniyor ve bu sahte ticaret ve kripto para dolandırıcılıklarının arkasındaki dolandırıcılar acımasızca bundan yararlanıyor. Ortaya çıkardığımız sahte uygulamalar, dünyanın her yerinden popüler ve güvenilir finansal uygulamalarını taklit ederken, tanışma sitesi örneği kurbanlardan sahte bir uygulama yüklemesi istenmeden önce güven oluşturmak için dostça bir mesaj alışverişiyle başlıyor. Bu tür taktikler, dolandırıcılığın çok inandırıcı görünmesini sağlar.

Bu tür kötü amaçlı uygulamaların kurbanı olmamak için, kullanıcılar yalnızca Google Play ve Apple’ın uygulama mağazası gibi güvenilir kaynaklardaki uygulama yüklemeliler. Popüler uygulamaların geliştiricilerinin genellikle, kullanıcıları orijinal uygulamaya yönlendiren bir web sitesi vardır ve bunu yapma becerisine sahiplerse, kullanıcılar yüklemek istedikleri uygulamanın gerçek geliştiricisi tarafından oluşturulup oluşturulmadığını doğrulamalıdır. Son olarak, bir şey riskli veya gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa; yüksek yatırım getirisi veya bir tanışma sitesinden biri sizden para veya kripto para varlıklarını ‘harika’ bir hesaba aktarmanızı istiyorsa, o zaman ne yazık ki bu muhtemelen bir dolandırıcılıktır.

Sophos Andr / FakeApp-DC, iPh / FakeApp-DD ve iPh / FakeApp-DE gibi uygulamaları dolandırıcılık olarak belirtti. Sophos ayrıca, Android ve iOS cihazlarını siber tehditlerden korumak için kullanıcılara mobil cihazlarına Intercept X for Mobile gibi bir antivirüs uygulaması yüklemelerini de tavsiye etti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Son dakika: İşte bu gösterge altcoin sezonunun geldiğini gösteriyor

Android ve iOS sahte ticaret ve kripto para birimi uygulamaları ve Sophos tarafından bildirilen diğer mobil tehditler hakkında daha fazla bilgi SophosLabs Uncut’ta mevcuttur.

İlgili İçerik: Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Bitcoin Dolandırıcılıkları

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu