Anasayfa Dogecoin Haberleri Yeni Araştırma: Dogecoin Yasa Dışı Eylemlerde Kullanılıyor!

Yeni Araştırma: Dogecoin Yasa Dışı Eylemlerde Kullanılıyor!

Dogecoin Haberleri

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, Dogecoin yasa dışı eylemlerde kullanılıyor. İşte ayrıntılar…

Yeni Araştırma: Dogecoin Yasa Dışı Eylemlerde Kullanılıyor!

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından desteklenen Dogecoin (DOGE), yeni bir araştırmaya göre artık daha fazla sayıda yasa dışı eylemde kullanılıyor. Tokenın değeri ve popülaritesi son dönemde çarpıcı bir şekilde artış gösterdi.

Araştırmanın yazarı olan blockchain analitik firması Elliptic, ünlü meme coin’in suçlular tarafından milyonlarca dolarlık yasa dışı faaliyet için ödeme olarak kullanıldığına ilişkin kanıt bulduğunu ileri sürdü. Elliptic tarafından yapılan bir analize göre; Dogecoin, terörizmin finansmanı, ponzi şemaları ve hatta çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri gibi yasa dışı eylemlerle giderek daha fazla bağlantılı hale geliyor. 

Dogecoin, yaklaşık 50 sansasyonel suça yardımcı oldu. Kayda değer suçlar arasında Çin polisi tarafından 20 milyon dolardan fazla DOGE’ye el konulmasıyla sonuçlanan Plus Token Ponzi şeması ve geçen yıl bir Türk Ponzi şemasıyla bağlantılı olarak 119 milyon dolar değerindeki Dogecoin’in şüpheli bir şekilde çalınması yer alıyor.

İsrail Ulusal Terörle Mücadele Finansmanı Bürosu, geçen yıl terör örgütü Hamas’ın kontrolü altında olduğundan veya terörle bağlantılı faaliyetler için kullanıldığından şüphelenilen çok sayıda kripto varlık adresine el koyma emri çıkardı. Araştırmaya göre kripto adresleri arasında DOGE cinsinden 40,235 dolar içeren cüzdanlar bulunuyordu.

Karanlık ağ ile ilgili olarak Dogecoin; çalıntı kredi kartlarını doğrulayan Just-Kill, yasa dışı uyuşturucu satıcılığına odaklanan Archetype, ateşli silahların ve çalıntı malların yasa dışı alım-satımını kolaylaştıran piyasalar gibi çok sayıda piyasada kabul ediliyor.

Yeni Araştırma: Dogecoin Yasa Dışı Eylemlerde Kullanılıyor!

Aşırı Sağcı Örgütler Dogecoin Kullanıyor!

Elliptic, aşırı sağcı örgütlerin kripto para birimlerine yönelerek Dogecoin’den yararlanmaya başladığını ileri sürdü. Bugüne kadar Dogecoin cinsinden 1,700 doların üstünde para toplayan aşırı sağcı web sitesi Infowars dâhil olmak üzere çok sayıda aşırı sağcı kuruluş bağış toplamak amacıyla Dogecoin’i kullandı.

Uzmanlara göre; Dogecoin, bilgisayarları kripto para madenciliği yapmak için sabote eden Cliptomaner gibi kötü amaçlı yazılımların dağıtılması için de kullanılıyor. Yazılım, DOGE dâhil olmak üzere çok sayıda kripto varlığı çaldı.

Son aylarda Musk tarafından önemli ölçüde desteklenen Dogecoin, 8 milyar doların üstündeki piyasa değeri ile en büyük 10’uncu kripto para birimidir. Musk, hafta sonu yaptığı açıklamada, popüler meme coin’i hala desteklediğini ve satın aldığını bildirdi.

Yeni Araştırma: Dogecoin Yasa Dışı Eylemlerde Kullanılıyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)