Anasayfa Altcoin Yeni Bir Dönem Başlıyor! Hong Kong, Bu Coin'leri Düzenleyecek

Yeni Bir Dönem Başlıyor! Hong Kong, Bu Coin'leri Düzenleyecek

Altcoin

Hong Kong hükûmeti, stablecoin'leri düzenlemeye yönelik bir adım attı. Bu konuda bir kamu istişare belgesi sunuldu.

Yeni Bir Dönem Başlıyor! Hong Kong, Bu Coin'leri Düzenleyecek
Hızlı İçerik

Finansal Hizmetler ve Hazine Bürosu (FSTB) ve Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), stablecoin ihraççılarını düzenlemeye yönelik yasa teklifinin ana hatlarını çizen bir kamu istişare belgesi sundu.

Bu hamle, Web3 ve sanal varlık (VA) ekosistemlerinde stablecoin'lerin artan önemi ve geleneksel finansal sistemler ile VA piyasaları arasındaki artan bağlantıyla birlikte ortaya çıktı.

Önerilen yasal tedbirlere ilişkin kamu istişare dönemi, 27 Aralık 2023'te başladı ve 29 Şubat 2024'e kadar devam edecek. Bu dönem boyunca sektör katılımcılarının ve genel kamuoyunun, düzenleme teklifi hakkında yorum yapmaları teşvik ediliyor.

Önerilen düzenleyici rejimin temel amacı, genişleyen sanal varlık ortamı için uygun yönergeler oluştururken stablecoin'lerle ilişkili potansiyel parasal ve finansal istikrar risklerini ele almaktır.

Yeni Bir Dönem Başlıyor! Hong Kong, Bu Coin'leri Düzenleyecek

Hangi Düzenlemeler Olacak?

Önerilen yasal çerçevenin temel özellikleri arasında bir lisans rejiminin uygulanmasına yönelik yeni bir mevzuatın getirilmesi yer almaktadır. Bu rejim kapsamında, belirli koşulları karşılayan tüm itibari para referanslı stablecoin (FRS) ihraççılarının Para Otoritesi'nden (MA) bir lisans alması gerekecek.

İstişare belgesinde, yalnızca belirli lisanslı kuruluşların FRS sunmasına izin verileceği ve MA tarafından lisanslanan bu tür stablecoin'lerin bireysel yatırımcılara sağlanabileceği belirtiliyor. Teklif, ayrıca lisanssız kuruluşlar veya FRS sunan belirtilmemiş lisanslı kuruluşlar tarafından FRS ihraçlarının reklamını da kısıtlamaktadır.

Düzenleyici çerçeve, sanal varlık piyasasının hızlı gelişimine yanıt olarak yetkilileri, stablecoin parametrelerini ve faaliyetlerini ayarlamak için gerekli yetkilerle donatıyor. Ek olarak, düzenleyici rejimin sorunsuz bir şekilde uygulanmasını kolaylaştırmak için bir geçiş düzenlemesi getiriyor.

Finansal Hizmetler ve Hazine Bakanı Bay Christopher Hui, şunları söyledi:

Bu yılın Haziran ayından itibaren VA ticaret platformları için lisanslama rejiminin uygulanmasıyla birlikte FRS'yi düzenlemeye yönelik yasa teklifi, Hong Kong'da Web3 ekosisteminin gelişimini kolaylaştıran bir başka kritik önlemdir.

Kaynak: Cryptonews

Yeni Bir Dönem Başlıyor! Hong Kong, Bu Coin'leri Düzenleyecek içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Oyun Dünyasında Kripto Şöleni: DEXGame (DXGM) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Ticaretinin Kralı: Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar