Kripto Para Haberleri

Yeni Bir Kripto Para Vurgunu Daha mı?

Thodex olayı sonrası mağdurlar henüz kendine gelememişken bu ve benzer olayların ardı arkası kesilmiyor. Bursa’da avukatlık yapan Arife Tuğba Çetinkaya, yeni bir dolandırıcılık vakasının söz konusu olduğunu ve bu konu üzerinde durduklarını açıkladı. Mpax coin adında bir kripto para yaratan ve kendisine çok sayıda yatırımcı bulan bir dolandırıcı, yaklaşık 13 milyon Dolar gibi bir payı yurt dışına çıkarmayı başarmış.

Peki böyle bir kripto para gerçekten var mı? Tabii ki hayır. Ne yazık ki hayali kripto paralar ile de dolandırıcılık yapılabiliyor ve son dönemin en popüler dolandırıcılık vakalarından biri olduğunu da görebiliyoruz.

Hayali kripto paraların dolandırıcılara sağladığı en büyük kolaylık ise manuel olarak işlem hacmini arttırma şansı sunuyor olmasıdır. Yani var olmayan bir payı çok fazla işlem görüyor göstererek fiyatını arttırabiliyorlar. Aynı şekilde bu para biriminin fiyatını düşürmek de gayet kolay. Yatırımcıların dikkatsizliğinden faydalanarak gerçekleştirilen olay, ikinci en büyük dolandırıcılık olarak gündeme taşınmış durumda.

Çok Sayıda Mağdur Var!

crypto

Bursa’da gerçekleşen olay henüz netlik kazanmış değil ancak avukatın açıklamalarına göre dolandırıcı, hali hazırda yurt dışında saklanıyor ve 13 milyon dolarlık bir vurgundan söz ediliyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi hayali kripto para yaratarak dolandırıcılık yapmak son dönemde bir hayli popüler hale geldi. Art niyetli şahıs ve firmaların öncelikli tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi. Dilerseniz bu yöntemin nasıl bir sürece sahip olduğunu da hep birlikte ele alalım ve sizleri de uyarmış olalım.

Hayali kripto paralara manuel olarak müdahale edebiliyorsunuz. Diyelim ki Xyz coin adında bir para hazırladınız. Bu para biriminin fiyatına müdahale edebileceğiniz gibi işlem hacmi ve grafik detaylarını da yine manuel olarak düzenleyebiliyorsunuz. Yani bir para birimini yoktan var edebilir ve o para birimini sektörün en iyisi bile yapabilirsiniz. Tabi bunu dikkat çekmeyecek şekilde yerine getirmeniz gerekiyor. Dolandırıcılar da tam olarak bu şekilde ilerliyor ve arkalarında çok sayıda mağdur bırakıyorlar.

İlginizi Çekebilir: Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Bitcoin Dolandırıcılıkları

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu