Anasayfa Sektörel Yeni Vergi Kuralları Yolda: Hedefte Kripto Para Yatırımcıları Var!

Yeni Vergi Kuralları Yolda: Hedefte Kripto Para Yatırımcıları Var!

Sektörel

Tayland, yeni vergi kuralları ile kripto para yatırımcılarını hedefliyor. İşte ayrıntılar...

Yeni Vergi Kuralları Yolda: Hedefte Kripto Para Yatırımcıları Var!

Tayland, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yurt dışında kazanılan paraya ilişkin gelir vergisi yasalarını yenilemeyi planlıyor. Bu değişiklik kripto para ticaretinden, offshore hesaplardan ve uluslararası borsa aracı kurumlarından elde edilen kazançları da kapsıyor.

Bangkok Post'un 19 Eylül tarihli bir haberine göre, yeni yasa kapsamındaki ilk vergi formları 2025 yılında ortaya çıkacak.

Offshore Hesaplar ve Kripto Yatırımcı Hesapları Hedefte

Daha önce Tayland'daki vergi kanunu, yalnızca kazanıldığı yıl geri gönderilen yabancı gelirle ilgileniyordu. Fakat yeni düzenlemeler bu ayrımı ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak yurt dışında kazanılan tüm paralar, kazanıldığı yıla veya kullanım amacına bakılmaksızın artık rapor edilmelidir.

Maliye Bakanlığı yetkilileri; bu değişikliği, gelirin nasıl ve ne zaman elde edildiğine bakılmaksızın tüm yabancı kaynaklı kazançlardan vergi alınması gerektiği ilkesine bağlı olduğunu belirterek gerekçelendiriyor.

Bu değişiklik, yeni bir vergi zorunluluğu getirmenin yanı sıra belirli grupları hedef almaktadır. Bunlar arasında kripto para ticareti yapan Tayland vatandaşları, offshore hesapları olanlar ve yabancı borsa yatırımları için uluslararası aracı kurumları kullanan bireyler yer alıyor. Bangkok Post'taki çeşitli kaynaklara göre, bu kategoriler yeni vergilendirme düzenlemelerinin odak noktası olacak.

Yeni Vergi Kuralları Yolda: Hedefte Kripto Para Yatırımcıları Var!

Tayland'da Kripto Düzenlemeleri İçin Sırada Ne Var?

Ayrıca, bu yeni düzenleme, Tayland hükûmetinin dijital varlıklar üzerinde kontrol sağlamak için yaptığı diğer hamleleri de tamamlıyor. Temmuz ayında Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital varlık alanındaki firmalar için görevler yayınladı. Artık bu firmaların, kripto para ticaretiyle ilişkili riskler hakkında yeterli düzeyde uyarı sağlamaları gerekiyor. Ayrıca SEC, kripto para kredi hizmetlerini herhangi bir biçimde yasakladı.

Siyasi rüzgarlar, bu düzenleme çabalarını yeni taraflara yönlendirebilir. Eski bir emlak patronu olan ve başbakan olarak seçilen Srettha Thavisin, dijital para birimleri için daha yumuşak bir tutum sergiledi. Bunun ışığında, yakın zamanda kripto dostu bir yatırım şirketi olan XSpring Capital'e 225 milyon dolar yatırım yaptı. Ayrıca, 2022'de Tayland'ın dijital para biriminin piyasaya sürülmesine öncülük etti.

Kaynak: CoinGape

Yeni Vergi Kuralları Yolda: Hedefte Kripto Para Yatırımcıları Var! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik