Anasayfa NFT Yerleşik Yapıyı Bozmak: NFT'ler Neden Hala Satın Alınıyor?

Yerleşik Yapıyı Bozmak: NFT'ler Neden Hala Satın Alınıyor?

NFT

Özellikle sanat meraklıları için müthiş bir teknoloji olan NFT'ler, neden hala satın alınıyor hiç düşündünüz mü? Gelin NFT'lerin amacına birlikte bakalım...

Yerleşik Yapıyı Bozmak: NFT'ler Neden Hala Satın Alınıyor?

Değiştirilemez tokenler (NFT'ler), sanatçılar ve sanat meraklıları için bir oyun değiştirici olarak ortaya çıktı. Bu teknoloji kısa sürede muazzam bir büyümeye tanık oldu. A-lister'ların piyasaya girmesiyle, niş bir dijital varlığın popülaritesini ve meşruiyetini daha da artırdı.

Peki bireyler NFT'lere neden bu kadar çok para harcıyor? Sadece yatırım ve zevkle mi sınırlı? CoinGecko tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma, topluluğun neden bu tokenlere yatırım yaptığını derinlemesine inceledi.

Araştırmaya göre token kullanışlı olması, satın almanın en önemli nedeni olarak kategorize ediliyor. “NFT'leri amaçlanan işlevi için kullanmak” önem açısından %77,6'lık bir puan aldı. Her dört sahipten yaklaşık üçü, bir satın alma işlemi yapmadan önce bir koleksiyonun değerini veya sahip olmanın avantajlarını düşünüyor.

NFT'ler yalnızca dijital koleksiyon öğeleriyle sınırlı değildir. NFT'ler başlangıçta sadece blockchain oyunlarında ve diğer uygulamalarda profil resimleri ve oyun içi ürünler olarak hizmet etseler de, ağlar tarafından yeni kullanım durumları ele alındıkça çeşitliliği artıyor.

Yerleşik Yapıyı Bozmak: NFT'ler Neden Hala Satın Alınıyor?

Uzun ve Kısa Vadeli Kârlar

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi uzun vadeli kazançlar kitleler için büyük önem taşımaktadır. Bu kategori için önemlilik oranı %76,1'dir. Ancak kısa vadede kâr elde etmek %66,8 önemle sekizinci sırada yer aldı.

Kısa vadeli kâr elde etme süreci "saygısız" olarak bilinir. Bu süre zarfında, sahipleri, satın almanın hemen ardından daha yüksek bir fiyattan satış yapma olasılığı ile satın alırlar. Bu konuyu detaylandıran raporda şu ifadelere yer verildi:

"Bununla birlikte, NFT'leri çevirmek, sahiplerin piyasayı aktif olarak izlemesini ve zaman tutmasını gerektiriyor, bu da bunun neden daha uzun vadeli NFT'lere yatırım yapmaktan daha az popüler olduğunu açıklayabilir."

Satın alma kararlarını etkileme söz konusu olduğunda, kısa vadeli kazançların uzun vadeli kârlardan %9,3 daha az önemli olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle, on kişiden yalnızca ikisi saygısızlık konusunda kararsızdır. Ancak her on alıcıdan biri bu tokenleri satın alırken kısa vadeli olası kazançları düşünmüyor.

Paydaş Olmak İçin NFT Satın Alma

Paydaş olmak için bir NFT satın almak, bu tokenlerin satın alınmasının arkasındaki en önemli üçüncü nedendir. Her 10 NFT sahibinden şaşırtıcı bir şekilde 7'si, ağda veya hatta merkezi olmayan bir özerk kuruluşta (DAO) pay sahibi olmak için bir NFT satın alıyor.

Yaklaşık %68,8'i bu varlıkları bir topluluk veya projeyi takip etme veya bunlara katılma niyetiyle satın alıyor. Ancak bu, listede beşinci sırada yer alıyor. Herkesin NFT'yi satın alma nedeni bu olmasa bile topluluk, NFT koleksiyonlarının başarısı için hala çok önemlidir. Sonuç olarak ekipler, canlı topluluklar oluşturmak ve sürdürmek için sıklıkla önemli yatırımlar yapar. Bu, neden ikinci en düşük "Önemli Değil" derecesini aldığını daha ayrıntılı olarak açıkladı.

Yerleşik Yapıyı Bozmak: NFT'ler Neden Hala Satın Alınıyor?

NFT Koleksiyonunun Teknolojisine Duyulan Coşku

Geliştirilmekte olan yeni teknolojiler artık normdan uzaklaşıyor ve yeniliğe izin veriyor. Dördüncü en önemli faktör, NFT koleksiyonunun teknolojisine yönelik kişisel tutkudur. Bir NFT'ye yatırım yapıp yapmamaya karar verirken, her on NFT sahibinden yedisi NFT'nin temelini oluşturan teknolojiyi göz önünde bulundurur.

Belirli bir iş modeli veya fikri tanıtmak veya belirli bir tercihe sahip olmak yüksek puan alıyor gibi görünüyor. Ankete katılanların yaklaşık %67,9'u, satın alma kararlarının iş stratejisi veya fikrinin yanı sıra NFT koleksiyonunun çizimlerine olan tutkularından etkilendiğini düşünüyor. Piyasada çok sayıda sanatçı olduğu için, NFT'lerin satın alınmasında sanat eseri tasarımlarının da oldukça önemli olduğu düşünülüyor.

NFT Sahipleri İçin Kesintinin Önemi

Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra, tasarruf ve sosyal fayda da bu tokenleriin satın alınmasını sırasıyla %63 ve %60 oranında etkilemektedir. NFT sahibi olmanın son ve en az önemli nedeni "yerleşik yapıları veya endüstrileri bozmak"tır.

Bununla birlikte, kabaca 10 yatırımcıdan 6'sı bozulmaya değer veriyor. NFT'ler, geleneksel faaliyetler gerçekleştirmenin geleneksel yöntemlerini değiştirerek ve geliştirerek dijital mülkiyet, içerik üretimi, tanımlama ve daha pek çok alanda ilerlemeler sağladı.

Bu tokenler bir süre hız kaybetmiş olsa da 2023'te tekrar geri dönüş yapacak gibi görünüyorlardı.

Yerleşik Yapıyı Bozmak: NFT'ler Neden Hala Satın Alınıyor? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan