Dikkat Çekenler

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır?

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? rehberimize giriş yapmadan önce genel olarak çevrimiçi güvenliği ne kadar önemli olduğuna değinelim: Çevrimiçi platformlar ve özellikle kripto para birimlerinin son zamanlarda daha fazla popülerlik kazanması ile insanlar verilerini nasıl güvenli olarak saklayacağını merak etmeye başladı. Yine de sıklıkla kullanılan Google 2 aşamalı doğrulama ve uzun/karmaşık şifreler bile hackerlar tarafından ele geçirilebiliyor.

Güvenliğinizi bir adım daha öteye taşımak istiyorsanız YubiKey tam olarak ihtiyacınız olan şeydir. YubiKey telefonlarda üretilen 6 haneli kodların yerini alan gerçek bir anahtara benzeyen harici bir donanımdır. YubiKey, bilgisayarınıza takılır ve şifreniz ile birlikte ekstra bir güvenlik katmanı oluşturur. Bir hacker telefonunuzda kayıtlı olan şifrenizi ya da iki aşamalı doğrulama kodunu ele geçirebilir. Ama bir hackerın gerçek bir anahtarı elinizden alması çok zordur.

Yubikey Nedir?

Peki, YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? YubiKey benzer diğer donanım versiyonları gibi metal ve plastikten yapılmış küçük bir USB’dir. YubiKey bilgisayarlarda ve bazı telefonlarda kullanılabilir. Yubikey’i şifreniz ile birlikte istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Tabiki bu hususta kullanmak istediğiniz platformun bu tarz bu güvenlik düzeyini desteklemesi gerekiyor. Yubikey’i gerçek bir anahtar olarak veya çevrimiçi dünyanın kapısını açmak için en güvenilir yöntemlerden birisi olarak değerlendirebilirsiniz.

Birkaç üretici benzer tarz cihazları yapar ve hepsi temel olarak aynı şekilde çalışır. YubiKey’ler bir endüstri standardı olan Universal 2 Factor ya da U2F’e bağlıdır. Bu standart, ödün vermesi son derece zor olan kamu anahtar kripto grafi donanım tabanlı kimlik doğrulamasını eşleştirir.

YubiKey kullanarak Google, Facebook, Dropbox, Windows ve Mac OS gibi çevrimiçi hizmetlere güvenli bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca Yubikey, Lastpass Dashlane ve Keepass gibi şifre yönetici uygulamalarını da desteklemektedir. Hatta Windows ya da Mac bilgisayarınızı açarken YubiKey kullanabilirsiniz.

Yubikey Ne İşe Yarar?

Yubikey, kısaca dijital dünyaya açılan kapının ve sizin güvenliğinizi hat safhaya çıkartan bir tür anahtardır. YubiKey kullanarak çevrimiçi hesaplarınıza daha güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yubikey sunduğu bu güvenlik derecesi ile çok önemli yerlere (kripto para cüzdanları, hassas bilgilerin bulunduğu hesaplar ve bilgisayarlar) giriş yaparken kullanılır.

Yubikey Nasıl Kullanılır?

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? rehberimizin ikinci en önemli noktası YubiKey Nasıl Kullanılır? konumuza geldik: YubiKey kullanmak basit bir 2 aşamalı doğrulama uygulamasını kullanmaktan farklı değildir. Yubikey kurulum adımları aşağıdaki gibidir:

 1. Yubikey’inizi cihazınıza takın.
 2. Yubico.com/setup adresine gidin.
 3. Desteklenen uygulama listesine tıklayın ve buradan hangi uygulamayı güvence altına almak istiyorsanız onu bulun.
 4. Karşınıza çıkacak ekranda uygulama güvenliğinin kurulum aşamalarını tamamlayın. (Bu adım uygulamadan uygulamaya değişmektedir.)
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Hükümetler Neden Kripto Paraları İstemiyor?
YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –
YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? 6

Yubikey Fiyatı 2021

Yubikey 2021 güncel fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • YubiKey 5 NFC: 50 dolar
 • YubiKey 5C NFC: 55 dolar
 • YubiKey 5Ci: 70 dolar
 • YubiKey 5Ci Clear Limited Edition: 70 dolar
 • YubiKey 5 Nano: 50 dolar
 • YubiKey 5C 60 dolar
 • The ultimate YubiKey experience pack: 290 dolar
 • YubiKey experience pack: 110 dolar

Yubikey Ne Anlama Gelir?

YubiKey, Yubico şirketinin ve anahtara benzer şeklinin birleşmesi ile oluşan yeni bir kelimedir. Aslında Yubi Japoncada anahtar demektir. Böylece YubiKey “Parmak Anahtar” anlamına gelmektedir.

Yubikey Nerede Kullanılır?

YubiKey bilgisayarlarda ve bazı telefonlarda çevrimiçi hesaplara ya da uygulamalara erişim sağlamak için kullanılır. YubiKey özellikle çevrimiçi dünyaya odaklandığı için ekstra bir güvenlik katmanıdır.

Yubikey Ekşi Sözlük Yorumları

YubiKey ekşi sözlük yorumları arasında YubiKey’in nasıl kullanacağı, YubiKey kullanım yorumları ve YubiKey’e benzer uygulamalar yer almaktadır.

nereden nasil alirim diye arastirmalarim sonucu yurtdisindan getirmek gibi bir fikre kapilmisken, turkiye icerisinden siparis verebildigim u2f guvenlik cozumu. amazon ve yubiturkey den siparis verilebiliyor. ben yubiturkeyden aldim kargo parasi odemedim. microsoft ve google servisleriyle ve lastpass, duo ile de tam uyumlu bir token.

Yubikey Satın Al

Şu anda Türkiye’de resmi distribütörlük görevini Global ICT firması yapmaktadır. Kendi kurdukları websayfaları olan https://www.yubiturkey.com adresi aracılığıyla kolaylıkla YubiKey modellerinden dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Yubikey 5 Nfc

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –
YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? 7

YubiKey 5 NFC, Yubico şirketinin ürettiği bir YubiKey çeşididir. YubiKey 5 NFC şu anda 45 dolardan satılmaktadır. YubiKey 5 NFC USB-A sokete sahiptir. YubiKey 5 NFC basit, kolay, ölçeklenebilir, verimli, multi protokol desteği ve nerdeyse her şeyle çalışabilir olarak tanımlanmıştır.

Yubikey 5c Nano

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –
YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? 8

Yubikey 5c Nano, Yubico şirketinin ürettiği bir YubiKey çeşididir. Boyut açısından Yubikey 5c Nano çok küçüktür. Yubikey 5c Nano, USB-C soketine sahiptir. Herhangi bir hareket eden parçası ya da bataryası yoktur.

Yubikey Bio

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –
YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? 9

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? rehberimizde en dikkat çeken Yubikey ürünlerinden biri Yubikey Bio’dur. Yubikey Bio, Yubico şirketinin şu anda geliştirmekte olduğu en son ürünüdür. Yubikey Bio USB-A ve USB-C soket seçenekleri ile piyasa sürülecek. Yubikey Bio, biyometrik desteği olan türünün ilk örneği Yubico ürünü olacak.

Yubikey Türkiye

Yubikey Türkiye, Yubico şirketinin Türkiye ayağıdır. Yubikey Türkiye ISO 9001:2015 ve ISO 27001 kalite belgelerine sahiptir. Yubikey Türkiye’de şu anda 6 çeşit Yubikey bulunmaktadır. Yubikey Türkiye’den şu anda bu 6 ürün alınabilmektedir.

Yubikey Türkiye’den Yubikey almak için:

 1. Ürün adı ve adeti ile birlikte info@yubiturkey.com adresine mail atın.
 2. Proforma faturanızı düzenlendik sonra geri dönüş yapılacaktır.
 3. Yubikey Türkiye banka hesaplarına ödemenizi gerçekleştirin.
 4. Ürünleriniz aynı gün adınıza ücretsiz kargo ile gönderilecektir.

Global ICT’nin servis sağladığı çok ciddi firmalar bulunmaktadır. Bunlardan sadece bazıları; Huawei, TEB, Binance, Koinim, Bulut Yazılım, Amazon Türkiye ve Akbank’tır. Yubikey Türkiye’nin iletişim bilgilerin aşağıdaki gibidir:

 • Adres: Ufuk Üniversitesi Cad. Silver Rezidans No:7/11 Çukurambar, Çankaya / ANKARA
 • Telefon: 0850 733 74 41
 • Mail: info@yubiturkey.com
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto para sektörü 2019'da darbe alabilir!

Yubikey Kullanıcı Yorumları

En çok okunan Yubikey kullanıcı yorumları:

 1. Nfc ile mobil cihazlarda, usb ile pclerde çalışıyor. Alternatifi güvenli çoklu doğrulama uygulamaları. 2 faktör doğrulama uygulamalarına göre fiziksel olması nedeni ile farklı bir güvenlik katmanı sunarken, nfc ve usb portundan virüslü bir makineye takıldığında sistem idsi çalınarak riske neden olabilir.
 2. Ürünü ilk alırken endişelerim vardı fakat kullandıkça güvenlik için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Uygun fiyatlı yakalarsanız iki adet almanızı tavsiye ederim. Birisi yedek olsa iyi olur.
 3. Ürüne bakıyorsanız zaten U2F gibi işlemler için kullanmak istiyorsunuz demektir. Rahatlıklan alabilirsiniz. Tek sıkıntı, YubiOTP kullanacaksanız, “ykpersonalize” ile Türkçe klavye setini yüklemeniz gerekebilir.

Yubikey Binance’da Nasıl Kullanılır?

Binance borsasında Yubikey ekstra güvenlik katmanı olarak kullanılabilir. Yubikey Binance’da, hesabınıza girmek, para çekmek ve yeniden şifre oluşturmak için 2 faktörlü doğrulama görevi görür.

Yubikey Binance Kurulumu – Adım Adım Anlatım

Yubikey Binance Kurulumu – Adım Adım Anlatım resimlerle birlikte aşağıdaki gibidir:

Binance hesabınızı giriş yapın, kullanıcı adınızın üzerine gelin ve “Güvenlik” sekmesine tıklayın.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Yubikey kurmaya başlamak için “Setup” yani kurulum sekmesine tıklayın.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Karşınıza çıkan bildirimi okuyun ve uyarıyı kabul edin.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Karşınıza çıkan sayfada Yubikey’inizi cihazınıza takmanız ve çalıştırmanız istenecektir. Bunu yapmak için Yubikey cihazınızı bilgisayarınızda bulunan boş bir USB’ye takın ve 60 saniye içinde Yubikey’in üzerinde bulunan tuşa tıklayın.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Aşağıdaki ekran çıkıyorsa “Allow” yani izin ver seçeneğine tıklayın.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Yubikey’iniz için özel bir isim seçebilirsiniz. Bu adım isteğe bağlıdır. Buraya kadar eksiksiz bir şekilde Binance’da Yubikey kurulum adımlarını takip ettiyseniz “Verify your account” yani Hesabınızı doğrulayın sekmesine tıklayın.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Google doğrulama kullanıyorsanız şifrenizi girmek zorundasınız.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Daha sonra mail adresinize girin ve Yubikey kurulum isteğini onaylayın.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Yukarıdaki adımı da tamamladıysanız başarılı bir şekilde Binance hesabınıza Yubikey kurdunuz demektir. İsterseniz güvenlik anahtarınızı “Güvenlik” sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Bu adımlar sadece https://www.binance.com adresinde yapılabilmektedir. Binance’ın uygulamaları, mobil web sitesi bu adımları desteklememektedir. Binance hesabınıza güvenli anahtarı eklediyseniz para çekimi yaparken telefon aracılığıyla bu işlemi tamamlayamazsınız.

Yubikey Doğrulaması Nasıl Kaldırılır?

Yubikey Doğrulaması Nasıl Kaldırılır? konumuzda Binance’dan Yubikey doğrulaması kaldırmanın nasıl yapılacağına adım adım bakacağız:

Binance hesabınıza giriş yapın, kullanıcı ismininiz olduğu yere gelin ve açılan menüden Güvenlik kısmına gelin.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Yeni ekranda Yubikey’inizin menüsüne gelin ve Delete’e basın.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Yubikey’inizi sildikten sonra 24 saat içinde çekim işlemi yapamazsınız.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Bir sonraki adımda Yubikey’inizi bilgisayarınıza takın ve işlemi onaylayın.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –
YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Yubikey silme aşamasını tamamlamak için Google Authenticator kodunuzu girin.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Bu aşamaları doğru bir şekilde izlediyseniz karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır:

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –

Yubikey Güvenli midir?

Yubikey ekstra bir güvenlik katmanı sunduğundan dolayı son derece güvenli bir donanım cihazıdır. Donanım açısından bir Yubikey bilgisayarınızın üzerinde bir kontrolü olmayan harici bir çipe bağlı bir tuştur. Fiziksel açıdan bir Yubikey kötü bir kişi tarafından bilgisayarınıza takılıp tuşuna basılsa bile ek bir şifre ister. Bu güvenlik katmanları Yubikey’i güvenli bir donanım haline getirmektedir.

Yubikey Nereden Alabilirim?

Yubikey donanım anahtarınızı Türkiye’deki resmi distrübütörü üzerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz. YubiTurkey

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Mısır Merkez Bankası Fintech Fonları Vereceklerini Açıkladı

Yubikey %100 Koruma Sağlar mı?

Dünya genelinde hiçbir donanım ya da uygulama %100 oranında güvenlik sağlayamaz. Bu donanımlar arasında ise Yubikey alanında başarılı bir satın alınabilir donanım olarak öne çıkmıştır. Ne kadar %100’lük bir güvenlik sunamaz bir durumda olsa da bir Yubikey’in hesaplarınıza eklediği güvenlik katmanı sizi biraz daha güvende olduğunuzu hissettirecektir.

Yubikey Kaybolursa Ne Olur?

Yubikey kaybolursa girmek istediğiniz sitenin sunduğu diğer doğrulama aşamaları ile hesabınıza girebilirsiniz. Yubikey’iniz kaybolduysa Yubikey’in bağlı olduğu hesaplardan Yubikey’inizi silmeniz gerekir. Daha sonra hesabınıza yeni Yubikey bağlayabilirsiniz.

Yubikey Kullanmazsam Ne Olur?

Yubikey’in ekstra bir güvenlik katmanı olduğu söylemiştik. Yubikey kullanmazsanız güvenliğiniz bir derece olsa azalır ve kullanmak olduğunuz platformun genel güvenliğine ve diğer doğrulama uygulamalarına güvenmek zorunda kalırsınız.

Yubikey’in Bozulma İhtimali Var mı?

Bir donanım olduğundan dolayı Yubikey’lerin bozulma ve kırılma ihtimalleri vardır. Böyle bir durumda Yubikey’in bağlı olduğu hesaba diğer doğrulama yöntemlerini kullanarak girin ve Yubikey’i kaldırın. Bazı modellerinin dayanıklılık açısından çok sağlam olduğunu ve su geçirmez özellikleri olduğunu da belirtmekte fayda var.

Sahte Yubikey Var mı?

Evet, sahte Yubikey vardır. Bu yüzden Yubico şirketi özellikle Yubikey doğrulama süreci tasarlamıştır. Yubikey’inizin doğru olup olmadığını https://www.yubico.com/genuine/ bağlantısından kontrol edebilirsiniz. Bir Yubikey’in gerçek olduğunu aşağıdaki adımları izleyerek kontrol edebilirsiniz:

 1. Yubico ürününüzü cihazınıza bağlayın ve Cihazı Doğrula’ya basın.
 2. Doğrulama aşamaları yapılırken istenildiğinde Yubikey anahtarına basın ve bilgisayarınız için cihazınıza erişim verin.
 3. “Verification Complete” yani Doğrulama Tamamlandı ibaresini görürseniz Yubikey’inizi gerçektir.
YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? –
YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? 10

Yubikey Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yubikey alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey Yubikey’in hangi tip USB ile çalışacak olduğudur. Genel olarak en iyi Yubikey, Yubikey 5 NFC’dir. Apple kullanıcıları için en iyi Yubikey, Yubikey 5Ci ya da Yubikey 5C NFC’dir. USB-A soketine sahip kullanıcılar için ise en iyi Yubikey, Yubikey 5 Nano’dur. USB-C soketine sahip kullanıcılar için de en iyi Yubikey, Yubikey 5C Nano’dur. Hangi tip Yubikey kullanacak olduğunuza karar vermeden önce resmi distrübütör sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yubikey’i Hangi Alanlarda Kullanabilirim?

Yubikey’i neredeyse aklınıza gelen her türlü çevrimiçin alanda kullanabilirsiniz. Yubikey’in hangi alanlarda kullanıldığını kontrol etmek için: https://www.yubico.com/tr/works-with-yubikey/catalog/ adresine bakmanız tavsiye olunur.

En Uygun Fiyata Yubikey Nereden Bulabilirim?

Türkiye’de en uygun fiyat ile satılan Yubikey’ler direk olarak distrübütörü üzerinden satın alınması yoluyla yapılmaktadır. Bu yöntem hem güvenli olup, hem de teknik zorluklar ile karşılaştığınızda bir telefon uzağınızdaki ekip arkadaşları yardımı ile çözebilirsiniz.

Yubikey Türkiye’de Satışa Çıktı mı?

Evet, Yubikey Türkiye’de satışa çıkmıştır. Hatta Türkiye’de Yubikey kullanıcıları bile vardır. Büyük kurumlardan sonra bireysel kullanıcılar arasında da son zamanlarda popülerliği artmaktadır.

Yubikey Kullanmak Zorunda mıyım?

Yubikey kullanmak zorunlu değildir. Bir Yubikey 2 aşamalı doğrulama sistemleri arasında en güvenli olan araçtır. Bu yüzden hesaplarının daha güvenli olmasını isteyen kişiler Yubikey kullanmaktadır.

YubiKey Nedir? Nasıl Kullanılır? rehberimizde merak ettiğiniz başka detaylar varsa bize Telegram kalanımızdan ya da yorumlarda ulaşabilirsiniz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu