Anasayfa Sektörel Yüksek Mahkeme'den Flaş Kripto Kararı: Dilekçe Reddedildi!

Yüksek Mahkeme'den Flaş Kripto Kararı: Dilekçe Reddedildi!

Sektörel

Hindistan Yüksek Mahkemesi, kripto para ticareti için düzenlemeler isteyen dilekçeyi reddetti.

Yüksek Mahkeme'den Flaş Kripto Kararı: Dilekçe Reddedildi!

Hindistan Yüksek Mahkemesi, kripto para ticareti ve kripto para madenciliği için yönergeler arayan bir kamu yararı davasını (PIL) değerlendirmeyi reddetti. Dava, Hindistan Başyargıcı DY Chandrachud, Yargıçlar JB Pardiwala ve Manoj Mishra'dan oluşan bir heyet tarafından ele alındı.

Mahkeme, dilekçe sahibinin Anayasa'nın 32. Maddesi uyarınca bir PIL şeklinde başvuruda bulunmasına rağmen, asıl amacın bağlantılı bir davada dilekçe sahibinin kefaletle serbest bırakılmasını sağlamak gibi göründüğünü belirtti.

Hindistan Başyargıcı (CJI) liderliğindeki Yüksek Mahkeme heyeti, dilekçe sahibinin talep ettiği yardımların öncelikle yasama niteliğinde olduğunu belirtti. Yargıç Manoj Misra ve JD Pardiwala'dan oluşan heyet, dilekçenin özellikleri ışığında temyiz başvurusunu reddetti.

Dilekçe sahibi Manu Prashant Wig, bir kripto davasına karışmış durumda. Delhi Polisi'nin Ekonomik Suçlar Kanadı (EOW) tarafından 2020 yılında açılan bir davada Wig, bireyleri daha yüksek getiri bahanesiyle kripto para birimlerine yatırım yapmaya ikna etmek ile suçlanıyor.

Yüksek Mahkeme Heyeti, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Bu eylem tarzına katılmamız mümkün değildir. Dilekçe sahibi, düzenli kefalet verilmesi için uygun mahkemeye başvurma özgürlüğüne sahip olacaktır. Ana yardımlar söz konusu olduğunda, bunlar daha çok Anayasa'nın 32. Maddesi uyarınca mahkemenin veremeyeceği bir yasama talimatı niteliğindedir.

Bu arada Wig, Blue Fox Motion Picture Limited şirketinde yöneticilik yapmış ve burada bireylerden yatırım talep etmişti. Mağdurlar daha sonra Delhi'deki EOW'yi bu konuda bilgilendirmiştir. Paralarını Wig'e yatıran 133 yatırımcı ya da mağdur, dolandırıldıklarını bildirmiş ve şirket aleyhine dava açmıştır.

Dilekçe sahibi Manu Prashant, Hindistan'da kripto ticareti düzenlemeleri ve bir çerçeve için PIL talebine yanıt olarak adli gözaltından serbest bırakılmasını talep ediyor.

32. Madde anayasal başvuru hakkını ele almakta ve 32 (1) vatandaşların haklarının uygulanması için Yüksek Mahkemeye dilekçe verme hakkını tanımaktadır. Heyet, Uttar Pradesh'li şahsın sunduğu savunmada aranan yardımlar arasında, dijital varlıkları/kripto para birimlerini içeren suçların kovuşturulması talimatının da bulunduğunu kaydetti.

Yüksek Mahkeme Heyeti, şunları aktardı:

Bu doğrultuda, dilekçe sahibine hukuka uygun olarak haklarını arama özgürlüğü tanıyan dilekçeyi elden çıkarıyoruz.

Yüksek Mahkeme'den Flaş Kripto Kararı: Dilekçe Reddedildi!

Dilekçe Sahibine Diğer Yasal Yollara Başvurma Özgürlüğü Verildi

Yüksek Mahkeme PIL'i reddetmiş olsa da mahkeme heyeti halen cezaevinde bulunan dilekçe sahibi Manu'nun yasal yollara başvurmasına ve diğer ilgili makamlara danışmasına izin verdi.

Mahkeme oturumu sırasında CJI Chandrachud liderliğindeki heyet, dilekçe sahibine farklı bir mahkemede kefalet talebinde bulunmasını tavsiye etti. Kripto ticareti yasalarına yönelik istekten endişe duyan mahkeme, kripto çerçevesi yönergeleri için taleplerin yasama çalışmalarına yönelik olduğunu ve Hindistan Anayasası'nın 32. Maddesi kapsamında herhangi bir talimat yayınlayamayacaklarını belirtti.

Bu arada Hindistan'da kripto ticaretinin durumu tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor çünkü kripto para birimleriyle başa çıkmak için geleneksel normlar, standartlar veya belirli yapılar mevcut değil.  

Hindistan'da kripto para ticaretine izin verilmesine rağmen, traderlar arasındaki herhangi bir anlaşmazlığı veya endişeyi çözmek için herhangi bir ek prosedür bulunmamaktadır. Sistemdeki bu güvensizlik nedeniyle kripto ticareti ülkede bir tehlikedir.

Yüksek Mahkeme'den Flaş Kripto Kararı: Dilekçe Reddedildi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik