Anasayfa Rehber Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?

Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Zettelkasten nedir? ZTTL nedir? Kripto para projesi ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar burada!

Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?

Zettelkasten, popüler Alman sosyolog Niklas Luhmann tarafından icat edilmiş bir bilgi yönetimi sistemidir. Almanca bir kelime olan Zettelkasten, "kartoteks kutusu" anlamına geliyor. Kartoteks kutusu, belirli bir sistem doğrultusunda derlenmiş olan kartların muhafaza edildiği kutu demektir.  

ZTTL Nedir?

Zettelkasten, merkeziyetsiz bir bilgi yönetimi sistemi (DKMS) oluşturmayı amaçlayan bir proje olarak karşımıza çıkıyor. 

Projenin yerel kripto para birimi ZTTL olarak adlandırılıyor. ZTTL token, kendi blok zinciri (Zettelkasten blockchain) üzerinde çalışan bir kripto para birimidir. ZTTL token toplam arzı 30,000,000 olarak belirlenmiştir.  

Zettelkasten; kendisini şu kelimelerle tanımlıyor: önceden beyan edilmiş olması, pre-mined olmaması (Pre-mined, coinlerin bir bölümünün resmî lansman tarihinden önce çıkarılıp dağıtılmasıdır.), geliştirme ücretinin bulunmaması, sadece CPU madenciliği ve solo madencilik.  

Zettelkasten, Burgerhash denilen eşsiz bir madencilik algoritması kullanıyor. Bu algoritmanın, adil dağıtım için zaman içerisinde gelişeceği ifade edilmiştir.  

ZTTL Kime Aittir?

Zettelkasten, Almanya merkezli bir kripto para projesidir. Projenin web sitesinde henüz ekip ile ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor. Zettelkasten nedir? ve ZTTL nedir? sorularına yanıt ararken kripto para projenin çalışma sistemi ile devam edebiliriz.  

ZTTL Nasıl Çalışır?

Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?

Zettelkasten isimli kripto para projesinin CPU (işlemci) için eşsiz iş kanıtı (PoW) algoritması; ASIC, FPGA ve GPU'yu dışarıda bırakmak amacıyla algoritmik karmaşıklığını sürekli olarak (günde dört defa) artırıyor.  

Burgerhash PoW algoritması, belirli bir hedefin göz önünde bulundurulmasıyla geliştiriliyor. Söz konusu hedef; pahalı özel donanımların (GPU'lar, ASIC'ler), bu algoritma ile bağdaştırılmasını zorlaştırmaktır. Bunu yerine getirebilmek için algoritmanın karmaşıklığının her 100 bin blokta (yaklaşık 10 hafta) artırılması gerekiyor.

Bu güncellemeler, her seferinde bir fork gerektirmesinin yanı sıra aday olarak vasıflandırılmak için sıkı bir kural setini takip etmek zorunda kalıyor:

  • Bir güncelleme, hash oranının yüzde 20'nin üstünde düşmesine sebep olmaz (CPU ölçütü).
  • Bir güncelleme, sadece yeni karmaşıklık ekleyebilir ve hiçbir şekilde eski olanı ortadan kaldıramaz.
  • Bir güncelleme, önceki güncellemede kullanılmayan yeni bir yaklaşım getirmelidir.
  • İlk olarak Burger (test ağı) zincirine bir güncelleme uygulanmalı ve söz konusu güncelleme etraflıca test edilmelidir.
  • Bir sonraki fork olayından minimum iki hafta önce bir güncelleme ortaya koyulmalı ve bu güncelleme açık kaynak haline getirilmelidir.  

Zettelkasten, madenciliği oldukça kolay bir hale getirmek amacıyla cüzdana yerleşik bir CPU madencisi eklemiştir. Kullanıcılar, bir butona tıklayarak bunu başlatabilir veya durdurabilirler. Kullanıcıların çıkardıkları her blok, otomatik olarak bir yarışmaya katılmalarına imkân tanırken onlara ek ZTTL token ödülleri de kazandırabiliyor.  

Zettelkasten nedir? ve ZTTL nedir? sorularına yanıt ararken kripto para biriminin hangi borsalarda listelendiğine de bir göz atalım.

ZTTL Nasıl Alınır?

Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?

Zettelkasten coin, SafeTrade isimli kripto para borsasında listelenmiştir. Söz konusu borsa tarafından ZTTL/BTC ve ZTTL/SAFE işlem çiftleri sunulmuştur. Başka bir deyişle ZTTL coin, burada Bitcoin (BTC) ve SafeCoin (SAFE) karşısında işlem görüyor.

Unnamed Exchange olarak bilinen borsa ise ZTTL coin için ZTTL/BTC, ZTTL/DOGE ve ZTTL/LTC işlem çiftlerini sunmuştur. Başka bir ifadeyle ZTTL coin; burada Bitcoin (BTC), Dogecoin (DOGE) ve Litecoin (LTC) karşısında işlem görüyor.  

Günümüzde kripto para piyasası, yüksek volatiliteden dolayı her zaman risk taşıyor. Bu nedenle Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi popüler kripto para birimleri ya da daha az bilinen kripto para birimleri ile alım satım veya yatırım yapmadan önce araştırma yaparak size en uygun kripto para projelerini belirlemeniz ve finans bakımından risk yönetiminizi belirlemeniz gerekiyor. Böylece piyasa ile henüz yeni ilgilenmeye başlamış olsanız bile emin adımlarla hareket etmiş olacaksınız.

Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)