Anasayfa Rehber Zilliqa (ZIL) Nedir? Nasıl Alınır?

Zilliqa (ZIL) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Zilliqa (ZIL) nedir? Nasıl alınır? Zilliqa coin nasıl çalışır? Zilliqa coin özellikleri nelerdir? Zilliqa coin nasıl alınır? Zilliqa kim tarafından kuruldu?

Zilliqa (ZIL) Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi önde gelen kripto para birimi ağlarının ölçeklenebilirliğini geliştirmeyi amaçlayan Zilliqa (ZIL), hızlı ve güvenli, merkezi olmayan bir platformdur. Parçalama (sharding) teknolojisine dayanan ve ağ, işlem hızının Ethereum (ETH) ağından bin kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Zilliqa (ZIL) Coin Nedir?

Zilliqa, saniyede binlerce işlemi ölçeklendirmek üzere tasarlanmış yüksek verimli bir blok zinciridir. Proje, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi Katman 1 ağlarını etkileyen ölçeklenebilirlik sorununu işlem hacmini artırarak çözmeyi amaçlamaktadır. Singapurlu Zilliqa blockchain projesi, Katman 2 ölçeklendirme çözümü olarak parçalamayı kullanarak bunu başarmayı hedefliyor.

Zilliqa'nın blok zinciri, her şeyi bulabileceğiniz bir blok zincir olmaya çalışmak yerine, özellikle hesaplama açısından yoğun görevler için tasarlanmıştır. Zilliqa ağı, hesaplamalı parçalama yoluyla paralelleştirme adı verilen bir süreç aracılığıyla ağında yüksek işlem hacmini başarıyla işleyebilir. Parçalı bir blok zinciri ağında, işlemlerin bilgi işlem görevi, bir ağın bölümlenmiş parçalarına dağıtılır. Bu, tüm işlemlerin tek bir büyük zincir aracılığıyla doğrusal olarak işlendiği, parçalanmamış ağlardan teorik olarak daha hızlı, verimli ve daha az maliyetlidir.

Zilliqa'nın bölünmüş yapısı, blok zincir ağını veri madenciliği ve finansal modelleme gibi daha karmaşık hesaplama görevlerini işlemek için ideal bir blok zinciri haline getiriyor. Zilliqa, sinir ağlarını eğitmek, makine öğrenimi (ML) uygulamaları ve veriye dayalı akademik araştırmalar için de kullanılabilir. Makine öğrenimi ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi endüstriler büyümeye devam ettikçe, ölçeklenebilen blok zinciri özellikli teknolojilere olan ihtiyaç daha da artacaktır ve Zilliqa'nın karmaşık blok zinciri yapısı bu amaç doğrultusunda çok uygundur. Platform, birçok merkezi olmayan uygulamaya ev sahipliği yapıyor, staking ve verim çiftçiliğine de izin veriyor. Ayrıca platformda DeFi uygulamaları, merkezi olmayan borsalar (DEX), stablecoinler ve varlık pazar yerleri bulunmaktadır.

Zilliqa'nın yerel hizmet tokeni ZIL coindir ve işlem ücretlerini ödemek ve akıllı sözleşmeler yürütmek için kullanılır.

Zilliqa Coin Nasıl Çalışır?

Zilliqa ağı, akıllı sözleşmeler, ticari işlem yerleşimi ve token çıkarma gibi diğer kripto para birimi ağlarında ortak olan birçok özelliğe sahiptir. Geliştiriciler, özel programlama mantığını (akıllı sözleşmeler) çalıştırmak ve çeşitli ürün ve hizmetler sunmak için yeni programlar (merkezi olmayan uygulamalar) tasarlamak için projenin tescilli dili Scilla'yı kullanabilir. Bu sistemin uygulanması karmaşık olsa da, Zilliqa nihayetinde akıllı sözleşmeleri yürütmek ve ağ işlemlerini ölçeklenebilir ve verimli bir şekilde onaylamak için tasarlanmıştır.

Zilliqa Coin Nasıl Çalışır?

Parçalama

Parçalama, ağı birkaç parçaya bölen ve düğümlerin ağ işlemlerinin yalnızca bir kısmını işlemesine izin veren yapısal bir tekniktir. Her parça kendi blok zinciri gibi davranır ve kendilerine atanan düğümlerin verileri depolamasına, işlemleri işlemesine ve mikro bloklar adı verilen kendi özel parça zincirlerine yeni bloklar eklemesine izin verir. Mikro bloklar daha sonra Zilliqa blok zincirine eklenmek üzere Dizin Hizmeti Düğümleri (veya DS düğümleri) tarafından bir işlem bloğunda birleştirilir.

Not: Parça düğümleri, Zilliqa blok zincirinin belirli bir alt kümesini içerir ve Zilliqa ağının tüm geçmişini depolamak zorunda değildir.

Pratik Bizans Hata Toleransı (pBFT)

Zilliqa'nın merkezi, dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize halde tutan mekanizma, Pratik Bizans Hata Toleransı (pBFT) yönetim mekanizmasıdır.

Düğümlerin blok zincirine güç vermesi ve değişikliklere oy vermesi için önce ZIL coini stake yapmaları gerekir, yani bunu yapan herkes ağın işletilmesine yardımcı olabilir. pBFT kullanılarak, belirli parçalara atanan tüm düğümler, bir mikro blok sonlandırılmadan ve bir işlem bloğunda birleştirilmeden önce anlaşmaya varmak zorundadır. Her düğüm daha sonra işlemleri doğrulamak için blok ödülünün bir kısmı ile ödüllendirilir.

Zilliqa Coin Özellikleri Nelerdir?

Zilliqa bir akıllı sözleşme blok zinciridir. Bu, programcıların Zilliqa üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) geliştirebileceği anlamına gelir. Zilliqa özelliklerinin kısa bir listesi aşağıdadır:

 • Düşük Maliyet: Parçalama teknolojisi sayesinde ağ saniyede çok sayıda işlemi tamamlayabilir, dolayısıyla her işlemin maliyeti düşüktür
 • Ölçeklenebilir: Parçalama ayrıca, daha fazla insan blok zincirini kullanmaya başladıkça, yalnızca parçalama kapasitesi artırılarak ağın tüm kapasitesinin artırılabileceği anlamına gelir.
 • Uygun Maliyetli Madencilik: pBFT'nin gerektirdiği oybirliğiyle yapılan anlaşma, daha düşük güçlü donanımların bile blok ödülünün bir kısmını alabileceği anlamına gelir. Bu, ZIL coin madenciliğini daha uygun maliyetli hale getirir çünkü bir düğüm, bir blok önermese bile bir miktar ödül kazanabilir.

Zilliqa Coin Nasıl Alınır?

Zilliqa coin Binance, KuCoin, Bithumb, Bitfinex, PancakeSwap, Bittrex, OKX, Huobi, Gate.io ve Bybit gibi dünyanın en büyük kripto para birimi borsalarından satın alınabilir. Bu borsalardan USDT, BUSD, USDC, BTC, ETH, BNB, WBNB ve diğer kripto para birimlerini kullanarak alım yapabilirsiniz. İsterseniz Binance, Binance TR, Paribu ve Bitay borsalarında Türk lirası ile Zilliqa coin alabilirsiniz. Başka bir Türk borsası Bitci’de ise USDT karşılığında satın alım yapabilirsiniz.

Bilmiyorsanız bir kripto para borsasından Zilliqa coin almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. İlk olarak hangi kripto para borsasını kullanacağınız seçin ve daha sonra web sitesine girin.
 2. Yeni hesap oluşturun.
 3. Hesabınızın doğrulamalarını ve diğer güvenlik önlemlerini tamamlayın.
 4. Banka ya da kredi kartı ile hesabınıza borsa tarafından desteklenen bir para birimi yatırın ya da direk olarak USDT alın.
 5. Cüzdanınızda USDT olduğundan emin olduktan sonra borsanın ana sayfasına gelin ve piyasalar (bazılarında market ya da sadece piyasa olarak adlandırılmıştır) kısmına tıklayın.
 6. Bundan sonra arama kutusuna gelin ve çoğu borsada bulunan ZIL/USDT ticaret çiftine tıklayın.
 7. Açılan yeni ekranda Zilliqa coin almak istediğiniz miktarı ve değeri satın alım kutucuğuna girin.
 8. Satın al tuşuna bastıktan sonra Zilliqa coinlerinizin borsanızın cüzdan hesabınıza geçtiğini kontrol edin.
 9. İsterseniz yeni aldığınız coinleri borsa cüzdanında tutabilir ya da Zilliqa coin destekleyen uygulama ya da donanım cüzdanlarında yatırım amaçlı olarak saklayabilirsiniz.

Zilliqa Kim Tarafından Kuruldu?

Zilliqa, Singapur Ulusal Üniversitesi'nden iki araştırmacı olan kurucu ortaklar Amrit Kumar ve Xinshu Don tarafından Haziran 2017'de kuruldu. Zilliqa ana ağı Ocak 2019'da yayınlandı. Proje, 2017'de ZIL tokeninin ilk coin arzını (ICO) düzenledi ve o sırada 22 milyon doların üzerinde Ethereum (ETH) topladı. Zilliqa, Zilliqa Research şirketinin yanı sıra bir büyüme girişimi şirketi olan ZILHive tarafından desteklenmektedir. Piyasa verilerine göre Zilliqa'nın sabit 21 milyar token arzı vardır. ZIL coin ilk olarak Ocak 2018'de sona eren ICO etkinliğinin bir parçası olarak bir ERC-20 tokeni olarak satışa sunuldu. Bu tokenler daha sonra Şubat 2020'de sona eren bir token takas etkinliğinde Zilliqa ana ağına aktarıldı.

Zilliqa Kim Tarafından Kuruldu?

Yayınlanmadan önce Zilliqa, token oluşturma etkinliğinde dağıtılmak üzere tüm tokenlerin %60'ını (12,6 milyar ZIL coin) üretti ve kalan %40'ı (8,4 milyar ZIL coin) madencilik süreciyle oluşturulmak için ayırdı. Tüm tokenlerin %10'u (2,1 milyar ZIL coin) Anquan Capital, %12'si (2,52 milyar ZIL coin) Zilliqa Research için ve %5'i çağdaş ve gelecekteki Zilliqa ekip üyeleri için ayrıldı.

Zilliqa Coin'in Avantajları ve Dezavantajları

ZIL veya Zilliqa coin kullanmanın ve sahip olmanın bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlar aşağıda özetlenmiştir.

Avantajları

 • Düşük maliyet: 1 ZIL coinin çıkarılma maliyeti 0,10 ABD dolarından düşüktür; bu, Zilliqa'nın kripto para piyasası içinden çok sayıda kullanıcı kazanması ve Zilliqa tokenlerine olan talebin artması durumunda gelecekte kâr elde etme olasılığı olduğu anlamına gelir.
 • Stake edilebilir: Zilliqa uyumlu bir kripto para cüzdanı kullanılarak ZIL coin stake edilebilir ve bunu yapan herkes ekstra ZIL coin kazanabilir.
 • Cüzdan desteği: Ledger ve Trust Wallet gibi büyük kripto para cüzdanları da dahil olmak üzere bir düzineden fazla kripto para cüzdanı Zilliqa coin’i desteklemektedir.

Dezavantajları

 • Yenilik: Zilliqa, örneğin Ethereum'dan çok daha yeni bir projedir. Bu, ilerleyen zamanlarda olası bir benimsenme artışının çok yavaş olabileceği anlamına gelir. Daha fazla kişi ağı kullandıkça ZIL coin fiyatı artabilir. Ancak bu risk teşkil eder.
 • Kullanılabilirlik: Binance ve Gate.io gibi uluslararası borsalarda bulunmasına rağmen, ZIL coin henüz ABD merkezli herhangi bir büyük kripto para birimi borsasında listelenmemiştir.

Zilliqa Coin'in Avantajları ve Dezavantajları

Zilliqa Coin Güvenilir mi?

Zilliqa kripto para ağı, güvenliği sağlayan üç farklı parametreye sahiptir: Bunlar pBFT, eliptik eğri şifrelemesi ve Scilla şeklindedir.

Scilla

Şirketin patentli programlama dili olan Scilla, geliştiricilerin bir dizi mal ve hizmet sağlamak için özelleştirilmiş akıllı sözleşmeler yapmasına, yürütmesine ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmasına olanak tanır.

pBFT

Zilliqa ağı, bir kaydın blok zincirine eklenmeden önce doğruluğu üzerinde tüm düğümlerin en az üçte ikisinin anlaşmasını gerektiren pBFT adlı konsensüs algoritması tarafından korunmaktadır. Bir dizi düğüm, her bir Zilliqa blok zinciri parçasındaki tüm işlemlerin bir alt bölümünü onaylar ve her bir parça oy birliğine ulaştığında, ağdaki ikincil bir düğüm, parçaların kümülatif sonuçlarını onaylar ve blok zincirine yeni bir blok ekler.

Eliptik Eğri Şifreleme

Ağın konsensüs süreci, eliptik eğri şifreleme kullanılarak güvence altına alınır ve bu çoklu imzalara olanak tanır. Zilliqa, işlem kayıtlarını şifreleyen pBFT konsensüs sürecini tamamlayıcı olarak düğüm kimlikleri atamak ve parçalar oluşturmak için bir iş kanıtı (PoW) mekanizması kullanır.

Zilliqa (ZIL) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)