Anasayfa Sektörel Zorunluluk Geldi! Kamu Görevlileri Kripto Varlıklarını Bildirecek

Zorunluluk Geldi! Kamu Görevlileri Kripto Varlıklarını Bildirecek

Sektörel

Güney Kore'de üst düzey kamu görevlilerinin kripto varlıklarını açıklamaları zorunlu hale getirildi.

Zorunluluk Geldi! Kamu Görevlileri Kripto Varlıklarını Bildirecek

Güney Kore'de 2024 yılından itibaren neredeyse 6 bin üst düzey kamu görevlisi, kripto varlıklarını kamuya açıklamak zorunda kalacak. Ülkenin Personel Yönetimi Bakanlığı; hükûmet yetkililerinin özel kripto varlıklarına ilişkin bilgilerin, Kamu Görevlisi Etik Sistemine dahil edileceğini bildirdi. 

Daha önce bazı Güney Koreli kamu görevlileri, kripto varlıklarını hükûmetin resmi gazetesinde veya bakanlıkların ya da parlamento odalarının web sitelerinde açıklamıştı. Kamu Görevlisi Etik Sistemi sayesinde Güney Kore vatandaşları, 2024 yılında en az 5.800 yetkilinin beyanına erişebilecekler. 

Zorunluluk Geldi! Kamu Görevlileri Kripto Varlıklarını Bildirecek

5 Kripto Borsası Ayrı Bilgi Sağlama Sistemleri Başlatacak

Haziran 2024'ten itibaren Güney Kore merkezli beş büyük kripto borsası Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax, kripto varlıklar hakkındaki bilgilerin kaydını basitleştiren ayrı "bilgi sağlama sistemleri" başlatacak.

Mayıs 2023'te Demokrat Parti üyesi Kim Nam-kuk'un, Güney Koreli blockchain oyun geliştiricisi Wemade'in geliştirdiği Wemix (WEMIX) token cinsinden en az 4,5 milyon dolar tuttuğu ortaya çıkınca ateş altında kaldı. Kim'in Wemix'e sahip olması, içeriden öğrenilen bilgilerin kullanılması ve hatta kara para aklama gibi potansiyel çıkar çatışmaları konusunda ciddi endişelere yol açtı.

Olaya tepki olarak Güney Kore Ulusal Meclisi, kamu görevlilerinin kripto varlıklarını zorunlu olarak açıklamaları yönünde oy vererek Ulusal Meclis Yasasını ve Kamu Hizmeti Etik Yasasını değiştirdi.

Kasım ayında Ulusal Meclis'teki 300 sandalyenin 167'sini elinde bulunduran Kore Demokrat Partisi, aday adaylarının dijital varlıklarını parti profillerinde de açıklamalarını zorunlu kıldı.

Zorunluluk Geldi! Kamu Görevlileri Kripto Varlıklarını Bildirecek içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik